X


NFT’lerle Beraber Blockchain Tabanlı Oyun Sektörünün Yeniden İnşası: MultiPlay

16:21
11 Nisan 2021

Blockchain teknolojisi son zamanlarda birçok endüstrinin temelini oluşturmaya başladı ve oyun sektörü de kesinlikle bunlardan birisi. Blockchain tabanlı oyun sektörü bütün oyun dünyasına devrimsel bir yenilik getirdi ve bunlara gerçek dünyaya ait bir değer sundu. Şu an her 4 insandan 1 tanesi oyun sektörünün içerisinde ve blockchain teknolojisinin faydaları bunu daha fazla arttırabilir.

Blockchain teknolojisinin kendisi de Non-Fungible Token (NFT) gibi birçok yenilik ile beraber inanılmaz bir gelişim elde etti. Özellikle son dönemde NFT’lere olan talep, birçok kripto para projesine olduğu kadar bunlara yönelik de ilgiyi arttırdı. NFT’ler ilk olarak 2018 yılında piyasaya sürülse de bunların altın çağının 2021 olduğu biliniyor. Ana akım birçok ünlü şu an NFT’leri farklı ürünler ve bunların satışı için kullanıyor.

Multiplays de direkt olarak yaratıcılık ve teknoloji tabanlı bir blockchain oyun platformudur. Online ortamda oyun oynayanların gelişmiş teknoloji ile potansiyellerinin üzerine çıkmasını sağlayan Multiplays, oyunların keyfini de arttırmış olabilir. İnsanlar ilk başta tahta oyunlarından daha sonra görsel oyunlara geçti ve şu an teknolojinin ilerlemesi ile dijital oyunların bile üstüne çıkılabildi. İnsanlar şu an bütün günlerini geleneksel oyunlar oynamak yerine ise aileleri ile vak geçirmeye harcamak istiyor. Bunun sebebi de oyunların maddi veya farklı bir getirisinin olmaması şeklinde ifade edilebilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Multiplays ise blockchain tabanlı oyun sektörünü NFT’ler ile birleştiriyor ve oyuncuların direkt olarak oyun oynayarak gelir elde etmesini sağlıyor. Kullanıcılar istedikleri zaman oyun oynayarak bunun karşılığını alabilir. Proje kurucusu tarafından yapılan açıklamada da şunlara değinildi:

“Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan koronavirüs salgını esnasında birçok etkinlik yapılamadı ve dünyanın dört bir yanından birçok ülkenin vatandaşı evine kapalı kaldı. Açlık ve yoksulluk da bu karantina nedeniyle arttı. İnsanların sıkılması ise tam olarak zirve yaptı. Spor endüstrisi bile bir yerde bu salgından etkilendi. Benim ekibim ise bir araya gelerek devrimsel bir fikir ortaya attı. Spor endüstrisine alternatif olabilecek ancak insanların sıkıntısını almakla kalmayıp aynı zamanda gelir modeli sunacak bu fikir, Multiplays olarak biliniyor.”

Multiplays platformu oyun sektöründeki rakiplerinin şimdiden önüne geçmeye başladı. Çoklu oyuncu fonksiyonu ile eşler arası oyun oynanmasını da mümkün kılan Multiplays platformu, oyuncular fiziksel olarak birbirlerine yakın olmasa da bunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. Buna ek olarak Multiplays platformu üzerinde küresel turnuvalar yapılabilir ve bu oyunlar küresel regülasyonlara uygun olarak oynanıp denetlenir.

Multiplays Kullanıcılarını NFT İle Nasıl Ödüllendiriyor?

Multiplays, kullanıcılara gelir modeli sunmak için direkt olarak NFT’lere odaklanıyor. NFT piyasasının büyük bir kısmı şu an dijital alım satım piyasaları üzerinden ilerliyor ve kullanıcılar sanat eserlerini alıp daha sonra satabiliyor. Bu varlıklara değer biçen kullanıcılar aslında bunların yeniden satılmasını da teknik olarak garanti altına almış oluyor. Bir NFT’yi satın alan kullanıcı bunu daha sonra başkasına satarak gelir elde ediyor. Profesyonel oyuncular da oyun içerisinde elde ettikleri özel eşyaları bu şekilde satabilir ve oyun üzerinden para elde edebilir.

Blockchain teknolojisi de kullanıcıların sattıkları NFT’ler ile ilgili değiştirilemez verilere sahip olmasını sağlıyor. Kullanıcılar veri ve güvenli işlem konularında da blockchain teknolojisinden yararlanmakta. 50 milyar dolara ulaşan oyun içi bir şeyler satın alma piyasası aslında insanların bu sektöre ilgi duyduğunu da kanıtlamakta. İnsanlar oyun içerisindeki eşyalara satın olmak için ciddi ücretler ödüyor ve her zaman bunlara yönelik bir talep olacağı düşünülebilir.

Multiplays Token veya kısaca MTP de bu ağın temel para birimi olarak görev alacak. Kullanıcılar ödüllerini paraya çevirmek veya piyasaya girmek için bile MTP kullanabilecek. Aynı NFT piyasası gibi ekosistemi oluşturan geliştiriciler katılım için bile oyuncuların MTP elde etmesinin önünü açacak. Multiplays ekibi ise piyasaya sürülen bütün MTP’lerin güvenliğini sağlayacak. Buna ek olarak ekibe özel tokenler kilitlenecek ve yatırımcıların üzerine satış yapılmaması sağlanacak. Bu tokenler uzun vadeli proje hedefleri için kilit altında tutulacak. Özel satışa minimum 5 BNB ile katkı sağlayan kullanıcılar veya halka açık satışa katılanlar MTP NFT’lerini alabilecek.

Bu MTP NFT’lerin sahip olan yatırımcılarla kullanıcılar ise platformdan kazanç elde edebilecek. Kullanıcılar NFT’leri ellerinde tutarak ağdaki işlem ücretlerinin %50 payına sahip olabilecek. Örnek vermek gerekirse 1000 kullanıcının saatte 15 farklı oyun oynadığını düşünelim. Bunun için de ortalama 5 dolarlık giriş işlem ücreti ödenmesi durumunda Multiplays yıllık olarak bu kullanıcılara 20 milyon dolara kadar ödeme yapabilir.

Platformdan Para Kazanmak İçin Bu 3 Adım Takip Edilebilir

  1. Multiplays (MTP) Coin satın alın.
  2. Cüzdanınızı platforma bağlayarak yeni bir hesap oluşturun.
  3. Zirveye çıkana kadar mücadeleye devam edin.

MTP Token Ekonomisi: Yönetişim ve Staking

Bir kripto para projesinde dikkat edilecek en önemli unsurlardan birisi de token modelidir. Token modelinde özellikle kuruculara çok fazla pay içeren projeler, riskli olabilir. MTP tokenlerinin sirkülasyondaki toplam miktarı ise 20 milyon olarak belirlendi. 20 milyon MTP tokenini 2 milyonu takıma ayrılırken diğer 2 milyonu ise pazarlama biriminin harcamaları için ayrıldı. Tokenlerin %15’i likidite havuzu ile rezerve edilirken %20’si staking havuzu için kullanılacak. Tokenlerin geri kalan %45’i ise yatırımcılar için ön satışa sunulacak.

MTP tokenlerinin ilk piyasa değeri 420.000 dolar olarak belirlendi. Buna ek olarak Pancake üzerindeki ilk likidite miktarı ise 300.000 dolar olabilir. Multiplays, söz konusu ağa giriş yapmak isteyen herkesin ödediği işlem ücretlerinin %10’unu alacak. Bu %10’luk ücretlerinin toplamının %40’ı ise otomatik olarak ağda stake yapmayı tercih eden kullanıcılara aktarılacak. Akıllı kontrat ile güvenceye alınan bu otomatik aktarım sonrasında ise kalan %10 yakılacak. Bu da geriye %50 token kalınacağını gösteriyor. İşlem ücretlerinin %50’lik kısmı ise NFT sahipleri için kullanılacak.

Multiplays staking platformu, staking opsiyonunu tercih edenler için yıllık %100 getiri sunuyor. Bu da MTP token stake edenlere pasif bir getiri imkanı vermekte. Oyun oynamayan kullanıcılar bile bu sayede gelir elde edebilir. MTP token sahipleri sie aynı zamanda ağdaki kararlarda oy kullanabilecek.

MTP kullanıcılar tarafından ağa ödenen her giriş işlemi ücreti için ise ücretlerin %50’lik kısmı otomatik olarak NFT ödülü şeklinde dağıtılacak. Her saatte 10 dolarlık ücret üzerinden bin kullanıcının ağa katılması ise NFT yatırımcılarına verilece 4 milyon dolarlık fon yaratabilir.

Multiplays platformu hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sayfaları takip edebilirsiniz:

İnternet sitesi : https://multiplays.net/

Twitter : https://twitter.com/mtptoken

Telegram : https://t.me/Multiplaygame

Medium : https://medium.com/@multiplaygames70

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar