NFT Global Pazar Satışları 1 Milyar Doların Altına Düştü!

15:00
5 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

NFT küresel pazar satışları, dijital koleksiyon ürünlerinin ortalama satış değerine olumsuz yansıyan benzersiz alıcı sayısındaki önemli düşüş nedeniyle Ağustos ayında 1 milyar doların altına düştü. NFT küresel pazar satışları, koleksiyonerlerin satın alınan ve ücretsiz dijital sanatları airdrop yoluyla satarak elde ettiği muazzam karlar nedeniyle Temmuz 2021 ile Mayıs 2022 arasında yeni kilometre taşlarına ulaşmıştı. Ne yazık ki, kripto finans endüstrisinin tüm alanları gibi NFT’ler, Mart ayının sonunda başlayan ve şimdiye kadar yılın üçüncü çeyreğine kadar uzanan düşüş piyasası trendlerinden son derece sert bir şekilde etkilendi.

Sonuç olarak, CryptoSlam verilerine göre, NFT küresel pazar satışları Ağustos ayında üst üste üçüncü ay için 1 milyar doların altına düştü ve 726,78 milyon dolar kazandı.

Düşüşün çoğu, benzersiz alıcı sayısındaki büyük düşüşün yanı sıra tüm zamanların satış hacmine göre ilk 10 NFT’nin ortalama satış değerine bağlanabilir . 

Örneğin Axie Infinity, 44.558 benzersiz alıcıdan yaklaşık 5,7 milyon dolar elde edilen satış hacmine göre en üst sıradaki NFT’dir.

Tüm zamanların satışlarında CryptoPunks‘ı alt üst eden Bored Ape Yacht Club ( BAYC ), 263 benzersiz alıcıdan yaklaşık 58 milyon dolar gördü. 

CryptoPunks, 103 benzersiz alıcıdan 25 milyon dolar gelir elde ederken, Mutant Ape Yat Kulübü (MAYC), 744 benzersiz alıcıdan art arda dördüncü ay için 50 milyon doların altına düşerek 25,8 milyon dolar kazandı. Otherside Metaverse’den Otherdeed, Mayıs ayında 943 milyon dolarlık rekor bir satış rakamına ulaşmasından bu yana mücadele etti ve sonunda Ağustos ayında 1.934 benzersiz alıcıdan sadece 22 milyon dolar hasılat elde etti. 

NFT küresel pazar satışlarına sürekli olarak büyük likidite katan Dapper Labs’ın NBA Top Shot’u, Ağustos ayında hacim olarak 15 milyon doların altına düştü ve benzersiz alıcı sayısında önemli bir düşüşün işaretini verdi ve bu da ortalama 16.64 dolarlık bir satış değerine yol açtı.

En son değerler, Axie Infinity’nin Ağustos 2021’de tahakkuk eden 848 milyon dolarlık satışlarıyla karşılaştırıldığında çok küçük . Geçen yılın aynı döneminde sırasıyla BAYC ve CryptoPunks tarafından üretilen 298 milyon dolar ve 679 milyon dolar ile karşılaştırılamazlar. Aynı dönemde MAYC ve NBA Top Shots sırasıyla 277 milyon dolar ve 37 milyon dolar satış kaydetti.   

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar