X

Negatif Faiz Oranı ve Sınırsız Para Basımı Bitcoin Fiyatını Daha da Arttırabilir

FED'in sınırsız para basması nedeniyle daha fazla yatırımcının enflasyona karşı korunmak istemesine yol açarak Bitcoin fiyatını yukarı çekmiş olabilir mi?
12:18
24 Haziran 2020
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Covid-19, küresel ekonomiyi bir süre hareketsiz tuttu. İnsanlar işsiz kaldı, ekonomik faaliyetler durduruldu ve işletmeler kapanmaya zorlandı. Bu da, Federal Rezerv’i, ekonomiyi canlandırmak umuduyla insanlar ve işletmeler için daha fazla yeni para sağlamaya itti.

Peki ekonomi hızla düzelmezse, Fed için sırada ne var?

COVID-19 önlemleri Amerika’daki işsizlik oranının %13’e yükselmesine neden oldu ve 16 milyondan fazla Amerikalı işsizlik maaşına başvurdu. Artan nakit arzını düzeltmek için, bu yıl Fed tarafından şu ana kadar 3 trilyon dolarlık yeni para dolaşıma sokuldu. Ancak, bu sadece kısa vadede bir çözüm olacak. Artan para arzı esasen ABD dolarını zayıflatacak ve alım gücünü azaltarak, enflasyonu artıracaktır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

23 Mart’ta Fed’in oranları düşürmesinden sonra Bitcoin fiyatı, PrimeBit WebTrader

Fed’in para basması sonucu (parasal genişleme) daha fazla yatırımcının kendini enflasyona karşı korumak istemesi, Bitcoin’in fiyatını yukarı ittirdi. BTCUSD, Fed’in gösterge faiz oranlarını neredeyse sıfıra indirdiği 23 Mart’tan bu yana %44 arttı. BTCUSD bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 9510 dolardan işlem görüyor. 

Eski Fed Başkanı Ben Bernanke’ye göre, Fed’in parasal genişleme çabaları daha fazla faiz indiriminin yerini alabilir. Fed yetkililerine, faiz oranları sıfıra yaklaştıktan sonra negatif oranlara inme ihtimali ile ilgili sorular soruldu. Ancak yetkililerin geçen haftaki ekonomik planlamaları negatif bir zemine inmeyeceğini gösteriyor.

Ocak 2020’den beri BTCUSD fiyatı, PrimeBit WebTrader

Negatif faiz oranları eninde sonunda enflasyonu daha da artıracak olsa da İngiltere Bankası ve Avrupa Merkez Bankası gibi yabancı bankaların dikkatini çekiyor. GSM’in kurucu ortağı Resenblum’a göre negatif oranlar Bitcoin’in boğa trendine doğru gitmesine sebep olabilir, çünkü insanlar negatif oranları, “bozulmuş” bir şeyin göstergesi olarak görebilirler. Tudor Investment Corporation’ın kurucusu Paul Tudor da, geçen ay Bitcoin topluluğuna katıldı ve Bitcoin’in enflasyona karşı bir önlem olabileceğini söyledi.

PrimeBit’de Bitcoin sözleşmeleriyle işlem yaparak pazar hareketlerinden istifade edebilirsiniz. BTCUSD, BTCUSDT ve diğer kripto paralar ile 200x’e kadar kaldıraç ile işlem yapabilirsiniz. Masaüstü veya mobil cihazlarınızı kullanarak istediğiniz zaman minimum depozito olmadan işlem yapabilirsiniz.

Şimdi bir PrimeBit işlem hesabı oluşturun ve kripto paralarla al sat yapmaya başlayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar