Near Protocol Nedir?

Near Protocol, uygulamaları web üzerinde kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış uygulama platformudur.
10:13
11 Kasım 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Near Protocol, uygulamaları web üzerinde kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış merkezi olmayan bir uygulama platformudur. Ağ, ölçeklenebilirlik ve istikrarlı ücretler sunmayı amaçlayan Nightshade adlı bir Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği mekanizması üzerinde çalışıyor.

Bunların yanında NEAR Protocol, her ikisi de programlama konusunda kapsamlı deneyime sahip olan geliştiriciler Alex Skidanov ve Illia Polosukhin tarafından tasarlandı.

NEAR Coin Nedir?

NEAR Coin, Near Protocol’ün yardımcı token’ıdır. NEAR’ın token ekonomisi, token sahiplerinin NEAR üzerindeki uygulamaları kullanmasına, ağ yönetişimine katılmasına ve ağda staking ile token ödülleri kazanmasına olanak tanıyan platformdaki bir değer birimi olan NEAR token etrafında inşa edildi.

Platformun açıklamalarına göre NEAR token’ı 2 ana grup tarafından kullanılıyor:

  • Uygulamalar ve kullanıcıları: Ethereum gibi Blockchain’lere benzer şekilde NEAR token’ı, NEAR platformunun üzerine inşa edilen uygulamalarda uygulama kullanıcılarının işlemlerini ödemeleri için kullanılıyor. Bu uygulamalar, yeni Defi protokollerinden dijital ürün pazarlarına ve günlük oyun uygulamalarına kadar her şey olabilir.
  • Doğrulayıcılar ve delegatörler: Ağı çalıştıran node’lar, enflasyonist ödüllerle telafi ediliyor. Herhangi bir boyuttaki token sahipleri, token’larını bir doğrulama havuzuna ödünç vererek hisseye katılabiliyor ve ağı bu şekilde güvence altına almaya yardımcı olarak getiri elde edebiliyor.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalarda kullanıcıların çeşitli şekillerde NEAR token’ı elde edebilecekleri belirtiliyor. İlk olarak kullanıcılar, geliştirme ödüllerine katılarak, insanların Near Protocol üzerinde inşa etmelerine yardımcı olan bir topluluk yöneterek, bir NEAR hackathon kazanarak veya başka bir şekilde topluluğun aktif bir parçası olarak Near Protocol Coin

kazanabiliyor. Başkalarını staking için size token ödünç vermeleri için çekebiliyorsanız, bir doğrulayıcı çalıştırarak da NEAR kazanabilirsiniz.

İkinci olarak kullanıcılar çeşitli borsaları kullanarak da NEAR coin satın alabiliyor. Ayrıca NEAR hesabı olmayanlar da arkadaşlarının gönderdiği token’lar aracılığı ile NERZ coin elde edebiliyor. Platformun açıklamalarına göre ödünç alma gibi yeni token edinme yöntemleri de gelecekte platformda mevcut olacak.

Yapılan açıklamalara göre NEAR’ın ekonomisi, ağı güvenli ancak ölçeklenirken bile kullanımı ucuz hale getirmek için tasarlandı. Buna ek olarak NEAR bir “Proof of Stake” ağı olarak çalışıyor. Bu da ağın her bloğunun yalnızca içerdiği işlemlerin her birinin doğru şekilde yürütüldüğünü yeterli sayıda doğrulayıcı kabul ettiğinde onaylandığı anlamına geliyor.

NEAR Coin Yorum

NEAR coin yorumlarına bakıldığında fiyat hareketleri sebebiyle çok da volatil olmayan bir coin olarak değerlendirildiği görülüyor. Ancak özellikle Nera Protocol’ün gelecek vaat ettiği düşünülüyor. Çünkü platform, Blockchain bilgisi olmayanların dahi Blockchain üzerinde uygulama inşa etmesine olanak tanıyor.

Bu sebeple de hem Blockchain’in hem de platform aracılığı ile NERA token’ın kullanımın artacağı ve bunun da genel kripto para ekosistemini pozitif etkileyeceği düşünülüyor.

Yatırımcıların NEAR coin yorumlarını daha net anlayabilmek için güncel rakamlara göz atalım.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,9507 dolar ile işlem gören Near Protocol Coin Bitcoin karşısında da 0,00006175 BTC ile işlem görüyor. CoinMarketCap verilerine göre piyasa hacmi bakımından 71. sırada yer alan NEAR coin 19.107.414 USD piyasa hacmine sahip.

Bunların yanında piyasada şu anda 174.876.443 NEAR bulunuyor ve toplamda 1.000.000.000 NEAR olacağı ifade ediliyor. Ayrıca NEAR coin’in 4 Kasım 2020 tarihinde 0,5259 dolar ile dip seviyeyi ve 14 Ekim 2020 tarihinde 1,69 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

NEAR Coin Nasıl Satın Alınır?

13 Ekim 2020 tarihinde NEAR coin Binance’te listelenmeye başladı ve 14 Ekim’de de rekor fiyatına ulaştı. Yaklaşık bir ay önce Binance’te listelenen Near Protocol Coin, NEAR/BTC, NEAR/BNB, NEAR/BUSD ve NEAR/USDT işlem çiftlerinde kullanıcılara sunuldu.

Dolayısıyla NEAR coin işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu olan Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar