Reklam

NATO Hava Üssünde Bitcoin (BTC) Madencilik Vurgunu!

Bir mühendis NATO üssünde yıllarca Bitcoin madenciliği yapmış.
19:52
21 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eesti Ekspress tarafından yayınlanan bir habere göre, Estonya’nın savunma bakanlığı bünyesinde çalışan bir IT mühendisi, ülkenin ulusal güvenlik verileri ile ilgili çalışmalar yaparken ve bu birimde bulunurken NATO’ya ait hava üssünde Bitcoin (BTC) madeniliği yapmıştı.

NATO Üssünde Bitcoin Madenciliği Skandalı

Söz konusu mühendisin Estonya hava kuvvetlerine ve NATO’ya ait Amari üssünde madencilik yapabilmek için ülke bütçesinin karşıladığı ve bu şekilde satın alınan pahalı bilgisayar parçalarını satarak Bitcoin madencilik donanımı aldığı belirtiliyor. Şüpheli kişi aynı zamanda bilgisayar parçalarının bir kısmını internet forumlarında da satmakla suçlanıyor.

bitcoin madenciliği

Estonya savunma bakanlığı bünyesinde çalışan Armin Annus, yedek bilgisayar parçalarını satarak ve bunların bazılarını madencilik donanımları oluşturmak için kullanarak uzun bir süre madencilik yaptı. Şüphelinin yaklaşık olarak 5 yıl kripto para madenciliği yaptığı ifade ediliyor. Bunları internet sitelerinde satan şüphelinin “armaani” kullanıcı adını kullandığı vurgulanmakta.

Bilgisayar Parçaları Satarak BTC Madencilik Ekipmanları Aldı

Sadece bilgisayar parçaları satıp Bitcoin madencilik ekipmanı almakla kalmayan Armin, aynı zamanda yerel bilgisayarlardan da kripto para madenciliği yapmış ve elde ettiği kazanç ile daha fazla kripto para madencilik donanımı satın almış.

2016 yılından 2019 yılına kadar olan süreçte Annus’un 17 kripto para madencilik donanımı kurduğu veya satın aldığı ifade ediliyor. Annus satın aldıklarının yanı sıra savunma bakanlığına ait ekran kartlarını ve işlemcileri kullanarak kendi donanımı da oluşturmuş. Toplamda 190 bilgisayar ve bunların yedek parçalarını sattığı tespit edilen Annus, 49.000 dolarlık zarara yol açmış.

30.404 Euro Gelir Elde Etti

Annus’un bunlarla kazdığı kripto paraların toplam değerinin ise 30.404 euro olduğu belirtiliyor. Kazancının yarısının madencilik işlemlerinin elektrik faturası için gittiği de aktarılmakta. Şüpheli şimdi erken tahliye olmadan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bitcoin madenciliği özellikle son dönemde dünyanın her yerinden ciddi bir ilgi görüyor. NATO üssünde madencilik yapan kişinin yanı sıra kısa süre önce ABD’deki çelik fabrikasında Bitcoin madenciliği yapan Ukraynalı milyarder de olay olmuştu.

Ukraynalı milyarder Ihor Kolomoyskiy, ABD tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle fabrikasında çelik üretimini durdursa da bunun yerine Bitcoin madenciliği yapmaya başlamıştı. Bitcoin fiyatının yaşadığı bu artış ile beraber özellikle kripto para madenciliğinin hiç olmadığı kadar popüler bir hal alacağı söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar