Nam Salan Analist CNBC’ye Konuştu: Bitcoin Yatırımcıları Buna Hazır Olsun!

Bitcoin (BTC) bugün satış baskısı nedeniyle  22.000 doların altına düşerek Ağustos ayının en düşük seviyesine geriledi.
16:00
19 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) bugün satış baskısı nedeniyle 22.000 doların altına düşerek Ağustos ayının en düşük seviyesine geriledi.

Fed FOMC Toplantısı, Yine Korku ve Belirsizlik Yaratttı

CoinDesk verilerine göre Bitcoin, bugün 22.738 dolardan 21.500 doların altına düştü. BTC, an itibariyle 21.535 dolardan işlem görüyor. BTC,  hisse senetlerindeki yükselişin ardından Haziran ayından bu yana ilk kez 25.000 dolar seviyesini aşması başarmıştı. Ancak, mevcut ralli sürüdürebilir olmadı. Ethereum (ETH) da 1.808 dolardan 1.728 dolara düştü. Lider altcoin, an itibariyle 1.722 dolardan işlem görüyor.  Binance Coin (BNB) Cardano (ADA) ve Solana (SOL) da büyük oranda değer kaybetti. Önde gelen kripto para borsası eToro’nun piyasa analisti Simon Peters CNBC’ye şunları söyledi:

Hisse senedi piyasaları, Çarşamba günkü Fed toplantı tutanaklarının yayınlanmasından bu yana değer kaybetti. Uzmanlar arasındaki genel görüş, Fed’in enflasyonu istenen seviyelere düşürüne kadar faiz artırımına devam edeceği. En önemli faktör de piyasada faiz artış oranı ve genel veriler üzerindeki belirsizliğin devam etmesi. Son aylarda hisse senetleri ve kripto para arasındaki yüksek korelasyon, büyük bir sorun haline geldi. Bu durum, geçmişte satış baskısına yol açtı. Önümüzdeki günlerde de Bitcoin daha fazla satış baskısına tanık olabilir. Bu durum, vadeli işlem piyasalarındaki uzun pozisyonların tasfiyesiyle de daha da kötüleşti.

Coinglass verilerine atıfta bulunan Peters, bugünün 18 Haziran’dan bu yana vadeli işlemlerde uzun pozisyonların en büyük tasfiyesi olduğunu vurguladı. 18 Haziran, aynı zamanda Bitcoin’in 17.500 dolar civarında yılın en düşük fiyatına ulaştığı tarih oldu. Uzman, Bitcoin ve Ethereum’daki toparlanmanın kısa soluklu olabileceğine dikkat çekiyor. Yatırımcılar, Ethereum ağında büyük bir güncellemeye hazırlanırken, ETH Haziran ortasından bu yana %100’den fazla arttı.

 Resesyon Riski, Devam Ediyor

Uzmanlara göre, kripto para piyasası hala olgunlaşma evresinde ve küresel ekonomide meydana gelen olaylardan önemli ölçüde etkileniyor. Bitcoin’in Nasdaq ile yüksek korelasyonu somut bir örnek. Geleneksel piyasalar resesyon riski yaşarsa, kripto para piyasası da bu felaketin içine sürüklenebilir.

Kripto piyasası, tıpkı geleneksel piyasa gibi, ekonomik kriz veya resesyon riskinden muaf değildir. Doğal olarak, bir resesyon sürecinde kripto piyasasında en çok etkilenenler, hem bireylersel hem de kurumsal yatırımcılar olacaktır. Ekonomik krizlerde, yatırımcılar arasında yüksek riskli yatırımlarını dengeleme eğilimi vardır. Bu yüzen, Fed‘in para politikası hala büyük risk teşkil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar