reklamı kapat
  • BTC  :  36.549,74 ₺
  • ETH  :  2.635,85 ₺
  • BCH  :  5.707,27 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,65 ₺
  • BTC 36.549,74
  • ETH 2.635,85
  • BCH 5.707,27

Müzik Dünyası İçin Devrim Niteliğindeki Proje İle Tanışın: Viberate ICO’su 5 Eylül’de

16 Ağustos 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
crowd

Merkezsiz bir canlı müzik platformu olan Viberate, açık kaynaklı veri tabanıyla 120 binin üzerinde müzisyene ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Komisyonu tarafından bu alanda seçilen 8 startup’tan biri olup, canlı müzik sektöründe devrim yapmak için kurulmuştur.

Canlı müzik oldukça büyük bir sektör. Dünya çapında her yıl 50 milyonun üzerinde konser düzenleniyor. Ancak kazanılan paraların çok büyük bir kısmı az sayıda büyük ajansa ve dünyaca ünlü müzisyenlere gitmektedir. Viberate bu geleneği, kurduğu merkezsiz müzik platformu ile değiştirmeyi amaçlamaktadır. Müzisyenlerin, konser salonlarının ve etkinlik organizatörlerinin profillerinin bulunduğu Viberate’de müzik severler, hayranı olduğu sanatçıları ve konser salonlarını ekleyerek platforma katkıda bulunabilir. Platforma yakın zamanda 50 bin konser salonu daha eklenecektir.

Viberate’de müziğe amatör veya profesyonel olarak ilgisi olan hemen herkes için bir şey vardır. Platformu kim, ne amaçla kullanabilir sorusuna cevap vermek için birkaç kullanım senaryosuna göz atalım.

Müzisyenler: Günümüzde müzisyenler, etkinlik organizatörlerine kendini göstermede ve konser vermede sıkıntı çekmektedir. Viberate’de ise müzisyenler, kendi profillerini oluşturarak dinleyicilerin ve organizatörlerin ilgisini çekebilir.

Etkinlik organizatörleri: Etkinlik organizatörleri, konser salonlarını dolduracak etkinlikleri bulmada ve etkinliklerinin reklamını yapmada zorlanmaktadır. Organizatörler, Viberate üzerinden istedikleri kişiyle bağlantıya geçip iş fırsatları kovalayabilirler. Bununla birlikte etkinlik oluşturabilir ve etkinliklerini kullanıcılara tanıtarak bilet satışı yapabilirler.

Konser salonu sahipleri: Konser salonlarını koyabilecekleri ve tanıtabilecekleri düzgün bir platforma sahip olmayan mekân sahipleri, konser seyircisini çekmekte zorlanabilir. Viberate, mekânlar için lokasyon, boyut, janr, fotoğraf ve yaklaşan etkinlik listesi gibi bilgileri toplamak suretiyle bu sorunu kökünden çözer.

Müzik severler: Müzik severler zaman zaman dinledikleri müziğin ve sanatçılarının genel bir değerlendirmesine ulaşmak isterler. Platform kullanıcıları favori sanatçılarını takip edebilir, yeni müzisyenler keşfedebilir, kendilerine yakın konser salonları ve etkinliklere ulaşabilir ve konserler için bilet alabilir.

Bunların yanı sıra rezervasyon acentaları, menajerler, sponsorlar ve basın yayın kuruluşları, platformu etkin bir şekilde kullanabilir.

Ethereum blockchain’inin smart contracts teknolojisinden faydalanan Viberate’in ICO’su, 5 Eylül 2017’de başlayacaktır. Müzisyenlerin konserlerini etkinlik organizatörlerine sattığı ve kripto paralarla ödeme aldığı platform, bir nevi müzik sektörünün Airbnb’idir. Viberate’i bugünlere getiren, ortada herhangi bir ödül olmamasına rağmen canla başla içerik eklemek için didinen kullanıcılarıdır. Şirket şimdi bu kullanıcılarını ödüllendirmek istemektedir.

Platformun para birimi olan Vibe token’leri (VIB), platforma katkıda bulunan kullanıcılara verilecektir ve token’ler yapılan katkıyla orantılı olarak paylaştırılacaktır. Token kazanmanın yolları şunlardır: Veri tabanına yeni profiller ve etkinlikler eklemek, mevcut profilleri düzenlemek ve güncellemek, platforma yeni üye kazandırmak, Viberate’i sosyal medya ve bloglarda paylaşmak ve makale yazmak. Vibe token’lerinin harcanma alanları ise şunlardır: Rezervasyon ücretlerini ödemek, premium hizmetlere erişmek için abonelik ve konser biletleri satın almak, Viberate.com’a reklam vermek, seçkin kişilerle bağlantı kurmak ve borsalarda işlem yapmak. Blockchain temelli ilk canlı müzik platformu niteliğindeki Viberate, müzik sektörü için her şeyin bulunduğu bir ekosistem hâline gelmeyi ve sektöre yetecek bir kripto para olmayı amaçlamaktadır.

Viberate’de günlük bir ödül havuzu bulunmaktadır. ICO’yla birlikte ilk 2000 gün için her gün 5000 Vibe token’i havuza eklenecektir. Bunun yanı sıra sitenin elde ettiği kârlar da havuza dahil olacaktır. Son olarak, ethereum temelli diğer kripto paralarla satın alınabilen Vibe token’leri de aynı şekilde havuza girecektir. Bunun, Vibe’ın fiyatı ve likiditesine olumlu bir katkıda bulunması beklenmektedir.

Her 24 saatte bir boşaltılacak ödül havuzunda toplanan fonlar, 3 farklı şekilde dağıtılacaktır: İçerik ekleme, platforma yeni kullanıcı kazandırma ve sosyal medya hesaplarından platformu paylaşma. Bu eylemlerden birini veya birden fazlasını gerçekleştiren kişiler, Vibe token’leriyle ödüllendirilecektir.

ICO süresince toplam 200 milyon token’in 120 milyonu yatırımcılara satılacaktır. 1 VIB = 0.1 Dolar, başlangıç fiyatı olarak belirlenmiştir ve Viberate ICO’su, 5 Eylül’de resmen başlayacaktır. 1 ay sürecek ICO’ya katılmak ve platforma dair daha geniş bilgi almak için Viberate’in websitesini ziyaret edin.

Website – White Paper – Blog

 

loading...