reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Monetha PayPal ve Trustpilot’a Ethereum Blockchain’iyle Meydan Okuyor

29 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
Ethereum blockchain’i temelli bir mobil ödeme işlemcisi olan Monetha, merkezsiz bir güven ve itibar sistemi olan smart contract’ler tarafından güçlendirilmektedir. Monetha, daha hızlı, daha güvenilir, daha ucuz ve dünyadaki çoğu perakendeciyle satıcının kullandığı mevcut ticaret sisteminin alternatifi olan bir ödeme kanalıdır. Monetha, PayPal ile Trustpilot’un birleşiminin ethereum blockchain’inde çalışan versiyonu şeklinde özetlenebilir. Finansal teknoloji şirketi Monetha, platformun ICO’sunu 22 Ağustos 2017’de başlatacaktır.

Monetha’nın merkezsiz güven ve itibar sistemi (DTRS), ödeme işleyicisiyle kusursuz entegrasyonu olan smart contract’lerdan güç alır. Ürün garantisi gibi önemli bilgileri kaydetmek ve işlemleri blockchain’e işlemek suretiyle satıcılar ve alıcılar arasında güven inşa etmek üzere tasarlanmıştır. Sisteme gömülü algoritma, kullanıcıların itibarını analiz eder ve onlar için bir güven puanı belirler. Güven puanı temel olarak kullanıcının yaptığı değerlendirmeler ile şikâyet ve tartışma kayıtlarına göre belirlenir. Bu yolla, özellikle yurt içi ve yurt dışı online alışverişlerde işlemlerle ilgili güven sorunu çözülmüş olur. Tarafların dolandırıcılık, geri ödeme talebi, hasarlı ürünler gibi tehlikelerden korunması sağlanarak taraflar arasındaki ömür boyu güven sorunu çözülür. Monetha’nın merkezsiz güven ve itibar sistemi, e-ticaretin yanı sıra perakende uygulamalarıyla da uyumludur.

Monetha kurucularından, yönetici Justas Pikelis şunları kaydetmiştir:

“Hem satıcılar hem de alıcılar için güven ve etkinlik getirerek küresel ticaretin devrimini başlattığımız için çok heyecanlıyız.”

Dünyanın her yerinden kullanıcılar, ethereum temelli herhangi bir kripto parayla satın alım yapabilirler ve Monetha, kullanıcının seçtiği kripto parayı, yine kullanıcının seçtiği itibari paraya geri çevirir. Platform, ödemeler için, kripto cüzdanların tarayabildiği bir QR kodu üretir. İşlem başladıktan sonra, genellikle 1 dakika içinde satıcılar ödemeyi alırlar ve ödenen komisyon yalnızca yüzde 1.5’den ibarettir.

Piyasada bulunan ödeme kanalı ve işlem hizmeti sağlayıcılarının bolluğuna rağmen satıcılar, süreç boyunca çok fazla adımdan (zaman zaman sayıları 15’e kadar çıkabilir) geçtiği için bir sürü sorunla karşılaşır. Bunun yanı sıra yüzde 2 ila 6 arasında komisyon ödenir. Monetha’da ise tek bir adım vardır ve sabit olarak yüzde 1.5 işlem ücreti ödenir.

Monetha’nın kurucularından, teknoloji sorumlusu Andrej Ruckij Monetha’yı şöyle özetlemektedir:

“Merkezi bir kurumun olmadığı, satıcıların kendi bankaları olduğu bir sistem.”

Monetha’nın misyonu, tüm dünyadan kullanıcılara güvenilir, şeffaf ve merkezsiz bir ödeme kanalı sunarak küresel ticarette yetkin ve güçlü bir kuruluş olmaktır.

Ocak 2017’de kurulan Monetha, an itibariyle yol haritasının ikinci aşamasındadır. Güçlü bir ekip kuran ve kapsamlı bir prototip çalışmasını tamamlayan Monetha için şimdiki önemli tarih, token satışının başlayacağı 22 Ağustos 2017’dir. Monetha’nın, ICO’nun tamamlanması ile birlikte, en sade ürününün tamamlanmış bir ürün hâline geleceğine dair inancı tamdır.

Monetha hakkında daha fazla bilgi için: http://www.monetha.io

Whitepaper – Facebook – Twitter – Slack – Telegram – Reddit – Medium – Monetha Blog

İletişim

Justas Pikelis

justas@monetha.io

Monetha, Vilnius, Lithunia

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

loading...