X


Monero (XMR) Projesinin Eski Geliştiricisi Tutuklandı!

Kripto paralarla ilgisi olmayan bir dolandırıcılık suçu sebebiyle eski Monero geliştiricisi tutuklandı.
21:42
2 Ağustos 2021

Gizlilik odaklı yapısı sebebiyle çok sayıda siber saldırganın sadık dostu olan Monero (XMR) takip edilemiyor. Bu özelliği onu eşsiz kılsa da ABD’li yetkililer bunu bir sorun olarak görüyor. Üstelik Monero (XMR) işlem gizliliğini by-pass edilebilecek siber güvenlik uzmanlarına milyonlarca dolar ödül vermeyi bile taahhüt ediyorlar.

Riccardo Spagni Tutuklandı

Monero’nın en bilinen geliştiricilerinden olan Riccardo Spagni Amerika’da tutukladı. Geliştirici ekibin bir süre liderliğini yapan Riccardo Spagni daha sonra bu görevden ayrılmıştı. Güney Afrika tarafından yakalama kararı çıkarılan Riccardo Spagni 2009-2011 yılları arasında yaptığı iddia edilen dolandırıcılıklardan aranıyordu.

Nashville, Tennessee’de tutuklanana Spagni Meksika’ya uçmak için özel jetiyle yakıt ikmalı yaparken yakalandı. Dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Spagni’nin Güney Afrika’ya iade edilmesi bekleniyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Önümüzdeki Perşembe günü mahkemeye çıkacak Spagni şatafatlı hayatıyla oldukça dikkat çekiyordu. Ciddi kripto varlıkları, özel jeti ve hatta 800 bin dolarlık saatiyle Riccardo Spagni emekliliğinin keyfini sürerken bir anda 20 yıl hapisle yargılanmaya başlandı.

Aralık 2019 tarihinde Monero (XMR) baş geliştiricilik görevinden ayrılan Riccardo Spagni Güney Afrika’ya iade edilirse ömrünün kalan kısmını hapiste geçirebilir.

Neden Tutuklandı?

Aslında direkt olarak kriptolarla ilgili bir suçtan bahsedilmiyor. Aktif şekilde 2011 yılında kriptolarla ilgilenmeye başlayan eski Monero geliştiricisi vergi usulsüzlüğünden dolayı aranıyor. Monero’da ekip liderliği yapmadan önce Cape Cookies isimli bir şirkette IT Yöneticisi olan Spagni burada bazı usulsüzlükler yapmış.

Çalıştığı şirkete fatura kesen Ensync isimli şirket bulunuyor. Spagni, Ensync tarafından kesilen faturaları ele geçiriyor ve buradaki bilgileri kullanarak şirketine yüklü miktarda gider kalemi oluşturuyor. Güney Afrika hükümeti yaptığı inceleme neticesinde Ensync tarafından kesildiği iddia edilen faturalarda Spagni’ye ait bir banka hesabı buldu.

Yani hizmet alınan şirketten gelen faturalar aslında Spagni tarafından oluşturuluyordu. Cape Cookies sistemlerinde tam yetkiye sahip olan geliştirici için böylesi ufak bir işi halletmek zor olmamalı.

Eski Monero (XMR) geliştiricisinin kefaletle serbest bırakılması gibi bir ihtimalde bulunmuyor. Yani Ağustos 5 tarihinde en geç Spagni Güney Afrika adaletine teslim edilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar