Meson Network 2022 Gelişmeleri

14:00
30 Nisan 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Meson Network Mart 2022 itibariyle Hash Global, Libertus Capital, Liang Xinjun(Fosun’un kurucusu ) ve Mask Network önderliğinde üç tur yatırım toplama turunu tamamladı. Öncü yatırımcıları, web3 merkezsiz yapılanmasında ki katkıların farkına varıp, açık bant genişliği işlemleri yolculuğunda Meson’a yol gösteriyorlar.

Meson Network bu yolda bir çok partner ve yatırımcının daha dikkatini çektiklerini ifade ediyor: Digital Currency Group, Youbi Capital, Zonff Partners, SevenX, Hashkey, Bixin Ventures, Permanent Ventures, Formless Capital, Bitscale Capital, Rarestone, CMT Digital, Kernel Ventures, Incuba Alpha, DHVC, Folius Ventures, Sanctor Capital, PAKA, Shima Capital, Digital Renaissance gibi.

Ayrıca bir çok bireysel yatırımcının da yatırım yaptığı dile getiriliyor: Sam Williams, Josh Hannah, Thomas Bailey, Alex Rusnak, Jack Herrick, Yuetian Chen, Meltem Demirörs, Discus Fish gibi.

Gelecek Beklentisi

Meson, geleceğin en kapsamlı bant genişliği pazaryerini kurmaya çalışıyor. Bu pazaryerinde kullanıcılar kullanmadıkları bant genişliği kaynaklarını Meson coin’leri ile değiştirebilecekler, bant genişliği ihtiyacı olanlar ise dünyanın her yerinden bant genişliği satın alabilecekler. Firma bu hedefe ulaşabilmek için direkt satış yöntemini kullanamayacaklarını ifade ediyor.

Daha önceki bulut satıcıları kaynak toplamak için daha çok yukarıdan aşağıya çalışan direkt satış yöntemlerini benimsemişti. Mesela yeni bir yerel pazaryeri açmak istediğinizde, yerel insanları işe almalısınız, market payınız arttıkça da işe alınan yerel insan sayısı artmalıdır. Orta ve büyük hesapları kapsayan bu yöntem aslında 10-20 senelik bir süreçte güzel çalıştı. Fakat Meson’ın açıklamalarına göre artık taleplerin günümüz dünyasında daha dağılmış olduğunu düşünürsek, büyük hesaplar için daha kötü sonuçlar doğurmaya başladı. Markette ki uzun kuyruk taleplerini karşılayabilmek için direkt satış yöntemine alternatif gerekti. Cevabın ise Meson Network aracılığıyla açık bant genişliği pazaryeri olduğu ifade ediliyor.

Açıklamalara göre Meson, aşağıdan yukarıya kaynakları birleştirebilir. Kullanıcılar firmalarlar iletişim kurmak zorunda olmayacak, sadece kaynakları standartlara ve protokollere göre pazaryerine yükleyecekler veya kaynaklara erişim verecekler. Bu yeni modelin avantajı insan faktörünü mümkün olduğunca sistemden çıkarmak, aynı zamanda serbest ekonomiyle hızlıca satışları ölçeklendirebilmek. Meson’un açıklamalarına göre eğer direkt satış yöntemiyle, yeterince şanslı olursanız bir Amazon yaratabilirsiniz, fakat bu yeni protokolle belki de gelecekte Amazon ve Google’ın bulut satıcılarının kaynaklarını kapsayabilirsiniz.

Geçmiş Başarılar ve Sonraki Adım

Meson testnetinin bir çok sefer yenilendiği ve hata düzeltmeleri yapıldığı, ilk günlerde 100 nod dan az olan sayının Ağustos 2021 itibariyle 50000 sayısına ulaştığı, şu an 30000 civarlarında seyrettiği ifade ediliyor. Arweave’ye sabit bant genişliği sunarken, depolama tesislerini kullanan IFPS ve uygulamalar oldu, Arweave ve Solanart başarılı bir şekilde yüzbinlerce kullanıcıya ulaştı. Hatta saatte 100TB e ulaşabildiğimiz trafikler oluştu. Matters, Permacast, RSS3, Cyberconnect, Koii gibi uygulama katmanı oluşturan projelere de yardım edildi.

2022 yılında Meson’un Ethereum ağında ilk mainnet versiyonunu başlatmayı hedefliyorlar. Mainnetle birlikte kullanıcılar bant genişliklerini pazaryerinde alım satıma başlayabilecekler. Aynı zamanda sistem kullanıcıları için teşvikler ve çeşitli mekanizmalar devreye girecek. Mainnetten sonra bir çok EVM uyumlu zinciri destekleyecek, kullanıcıların sistemi kullanma eşiğini düşürüp, merkezsiz ev nodlarını sisteme ekleyecekler. Açıklamalara göre üçüncü adımda, web3 merkeziyetsiz bulutu için varsayılan bant genişliği kaynağı haline gelecekler.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar