reklamı kapat

Merkezsiz Sosyal Kanıtlı Sigortacılık: InsurePal

4 Aralık 2017
  • Coin TürkCoin Türk

InsurePal; blockchain teknolojisini uygulamaya koyan ve sosyal kanıt mekanizmasına dayanan yeni nesil bir eşten eşe sigorta platformudur. Platform bilindik sigortalama yöntemlerinin yerini alıyor ve kullanıcılarına tamamen yeni bir kapsam sunuyor.

İşletmelerin blockchain işlemlerini, araçları, gayri menkulleri, hayatı ve sağlığı güvendiğiniz sosyal ağların doğrulamasıyla sigorta eden InsurePal, yenilikçi ve kendine özgü yaklaşımını Birleşik Devletler’de ve tüm dünyada patent altına aldı.

Sosyal Kanıt

Sosyal kanıt, hepimizin ortaklaşa katkı sağladığımız bir mekanizmadır ve insanların ahlaki pusulalarını temsil eder. InsurePal sosyal kanıtı, finansal taahhüt biçimine uyarlıyor. InsurePal bu uyarlamayı kullanarak tüm dünyada 7 trilyon dolar değerine ulaşan sigortalama piyasasını sarsmayı hedefliyor.

Sosyal kanıt esasında; InsurePal platformuna, daha az risk teşkil eden bireylere daha iyi bir sigortalama şeması hazırlayabilmesi ve bu bireylerin sigorta masraflarını %50’ye kadar indirebilmesi için olanak sağlayan, kendi kendisini düzenleyen psikolojik bir olay olarak ifade edilebilir. Patent altına alınan bu yöntem InsurePal platformuna, zor rekabet edilir bir avantaj sağlıyor

Üstelik sosyal kanıt mekanizması; hâlihazırda kullanılan çeşitli sigortalara (sağlık ya da varlıklar vb.) uygulanabilir ve aynı zamanda bizlere, blockchain yenilikleri sayesinde, uygun sigorta çözümleri oluşturabilmemiz için olanak sağlar.

InsurePal Pilot Uygulaması

InsurePal çeşitli tiplerdeki sigortalara, sosyal kanıtın yönetimini ve uygulamasını yerleştiren merkezsiz bir platform olmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak ve kavramını test etmek için, sigorta sektörünün beşiği olarak bilinen İngiltere’de bir pilot uygulama başlatılacak. Böylesi bir uygulama için İngiltere’nin seçilmesine gerekçe olarak, ülkedeki sürekli artmakta sigorta ücretleri ve ülke sınırları içerisinde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin gözle görülür derecede bir gelişim gösterememesi gösterildi. Ayrıca İngiliz Sigortacılar Birliği’nin paylaştığı verilere göre bir vatandaş, aracı için yaptıracağı yıllık bir sigorta poliçesi için ortalama 644 dolar ödüyor. Üstelik bu oran, her yıl giderek artıyor.

Sigortacılık sektöründe karşılaşılan böylesi problemlere çağın gereklilikleriyle çözümler sunan InsurePal, katılımcılarına sosyal kanıtlı sigorta hizmetleri sunuyor. Yeni yetişen nesil, hayata yeni atıldığı için bir sigorta geçmişine sahip olamayabiliyor. Bu nedenle sigorta şirketleri tarafından risk oranlarını belirlenmesi zorlaşıyor. Tüm bunların sonucunda en az gelire sahip bu kesim, en yüksek sigorta ücretini ödüyor. Hatta bazen ödedikleri sigorta ücreti, araçlarının fiyatını aşıyor. Ancak bu insanların hiçbiri, bu kadar ücreti ödemeyi hak edecek kadar risk teşkil etmiyorlar.

Bu sorunların üstesinden gelebilmek için InsurePal benzersiz bir yöntem kullanıyor. Bun göre sigorta edilecek kişinin arkadaşlarından, ailesinden, yakın çevresinden edindiği bilgileri kullanarak tarafsız bir değerlendirme yapılıyor.

Kavram Kanıtlama

Poliçe sahipleri için sigorta ücretlerini hesaplamak için sigortacılar, önceden belirlenmiş bir algoritmayı kullanırlar. Uygulanan bu algoritmalar çeşitli değişkenleri içerir. Otomobil sektörü gibi pek çok unsuru tehdit eden alanlarda bu değişkenler oldukça karmaşık hale gelir .

InsurePal müşterilerinin sigorta ücretlerini hesaplarken yine bir algoritma kullanır ancak uyguladığı anketler ve kendine özgü sosyal kanıt sistemi, fazla risk teşkil eden bir sürücü değilseniz, oldukça cazip fiyatlar sunar.

Toplu Satış

InsurePal; sosyal kanıt garantisi ile güçlenmiş, blockchain temelli ilk sigorta platformu olmayı hedefliyor. Platformun modeli, kendi kendisini düzenleyen bir yapıya sahip olduğu için blockchain ile oldukça uyumlu. Böylece blockchain’de yapılan işlemler de rahatlıkla güvence altına alınabilecek.

Sosyal kanıtı, finansal taahhütlere uyarlayan InsurePal toplu satışı 16 Ocak 2018 tarihinde başlatılacak. Toplu satışta edinebileceğiniz InsurePal token (IPL), sosyal kanıt sürecinin, farklı varlıklar arasında dağıtımlı defter kullanılarak gerçekleşmesine olana sağlayacak.

21 gün sürecek toplu satışın alt limiti 5, üst limiti ise 18 milyon dolar olarak belirlendi. Toplu satışın ilk 96 saatinde ya da 50 ETH üzerinde katkıda bulunan kullanıcılar %10 bonus fırsatından faydalanabilecek.

WebsiteTelegramFacebookTwitterWhitepaperLightpaper

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.