reklamı kapat
  • BTC  :  35.572,99 ₺
  • ETH  :  2.139,62 ₺
  • BCH  :  4.036,67 ₺
  • XRP  :  2,60 ₺
  • NGC  :  2,85 ₺
  • BTC 35.572,99
  • ETH 2.139,62
  • BCH 4.036,67

Türkiye’de Merkezsiz Borsa Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor

23 Şubat 2017
  • Coin TürkCoin Türk

2017 başında resmi olarak hizmete giren Türkiye’nin ilk ve dünyanın bir kaç merkezsiz borsasından biri olan Bitkapital‘in kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Borsa üzerinde son 1 haftada 65,21 BTC (270,000 TL’lik) işlem yapıldı. Artan kullanıcı sayısı ve verilere göre aylık işlem hacminin önümüzdeki aylarda 5 ila 10 milyon TL aralığında olması bekleniyor.

Bu rakamlar diğer borsalar ve hacimlerle karşılaştırıldığında az gibi görünse de, merkezsiz bir borsa için büyük gelecek vaat ediyor.

Öte yandan merkezsiz borsalardaki hacimlerin tamamen gerçek olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü özellikle yurt dışındaki çoğu geleneksel borsa, günlük hacimleri üzerinde oynayarak hem fiyatlar hemde kullanıcılar üzerinde manipülasyon yapabiliyor. Bitkapital gibi merkezsiz borsalarda ise her emir girişi ve işlem blockchain’e kaydediliyor ve bu nedenle borsa içi manipülasyon yapılamıyor.

Aşağıdaki görselde, bloklar içerisinde yer alan emir girişleri ve gerçekleşen emirler görülebilir. Tarih, emir miktarı, komisyon vs tüm bilgiler bir txid ile blockchain’de kayıt altındadır ve bu bilgileri değiştirmek imkansızdır. Bu şeffaflık borsalarda sahte işlem yapılmasının da önüne geçmektedir. Başka bir ifadeyle, borsanın hesapları her zaman denetim altındadır.

Önceki yıllarda bilindiği gibi BTCTürk, hesaplarında var olan mevcut Bitcoin miktarını audit (hesap denetimi) uygulamasıyla kullanıcılarına şeffaf bir şekilde açarak borsa içerisinde sahte işlemlerin yapılmadığını ve kullanıcı bakiyelerinin güvenle tutulduğunu kanıtlamıştı. Merkezsiz borsalar doğası gereği audit uygulamasına zaten sahip, bu nedenle merkezi olmayan borsalar manipülasyon ve güvenilirlilik anlamında bir adım daha önde görünüyor.

Bitkapital direktörü Can Soysal, konuyla ilgili şunları ifade ediyor:

“Bizim önceliğimiz hızlıca yüksek hacimlere ulaşıp kısa yoldan para kazanmak değil. Türkiye’deki kullanıcılar için yenilikçi teknolojileri araştırıyor ve bu teknolojileri en uygun bir şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Geçmişte yaşanan olaylardan dolayı kullanıcıların merkezi borsalara olan güven kaybının farkındayız ve bu nedenle Bitkapital’i en başta şeffaf bir yapıyla güvene dayalı olarak inşa ettik. Borsamızda işlem hacimleri kullanıcılar için çok önemli; fakat biz aynı zamanda emin adımlarla gitmeyi tercih ediyoruz. Kullanıcıların bizim yenilikçi borsamıza alışması biraz zaman alabilir, biz yine de aceleci davranmamaktan yanayız. Elimizdeki verilere göre her geçen gün üye sayısı ve işlem hacmi açısından büyüyoruz, bu da yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor, umuyorum yakın zamanda arzu edilen işlem hacimlerine de ulaşacağız. “

Bitkapital günlük işlem grafiği:

loading...