X


Merkezsiz Blender Wallet, Bitcoin (BTC) Ödemelerine Gizlilik Getiriyor!

15:30
31 Aralık 2020
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

2020 yılının Eylül ayında Blender.io isimli önde gelen bir gizlilik ekibi tarafından piyasaya sürülen Blender Wallet, anonim Bitcoin (BTC) cüzdanları için yenilikçi bir adım oldu. Eşi benzeri görülmemiş seviyede merkezsizliği dikkat çekici ve kolay kullanıcı arayüzü ile birleştiren cüzdan, bir adım öne çıkmayı başardı.

Neden Mixer Hizmetine Sahip Merkezsiz Bir Cüzdana İhtiyacınız Olsun?

Merkeziyetsiz kripto para cüzdanları hiçbir merkezi noktaya sahip olmayan hizmet sunar. Bu da söz konusu cüzdanların merkezi herhangi bir sunucuya, ağ düğümüne veya internet sitesine bağımlı olmadığı anlamına gelir. Merkezsiz cüzdanların kullanıcıları sadece kendi kişisel bilgilerini korurlar.

Güvenme! Doğrula!

Merkeziyetsiz cüzdanlar, müşterilerin hizmet ekibine güvenmesini gereksiz kılar. Yani kripto para yatırımcıları başkalarına güvenmek yerine sadece merkeziyetsiz bir cüzdan kullanarak her şeyi garanti altına almasını sağlar. Müşteriler bu cüzdanı kullanarak merkezi borsaların hesap kısıtlamalarından, gecikmelerinden veya kısıtlamalardan etkilenmezler.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto paralar merkezi bir noktada depolanmadığında bunları çalmak veya cüzdana saldırı yapmak kullanıcı hatası olmadan neredeyse imkansızdır.

Önce Gizlilik

2020 yılında birçok kripto para cüzdanını ve işlemini takip etmek çok kolay. Regülatörler birçok ülkede takip için yeni uygulamalar kullanıyor ve Bitcoin yatırımcılarının varlıklarını nasıl sakladıklarını öğreniyor.

Aslında gizlilik odaklı kripto para birimleri bile ortaya çıkıyor ve Monero ile Zcash bunlara örnek olarak verilebilir. Bunlar regülatörler tarafından hedef alınmakta ve bu sebeple mixer kullanmak işlemlerinizin takip edilmesini imkansız hale getirebilir. Bu aslında kripto para yatırımcıları için artık bir zorunluluk haline geldi.

Blender Wallet: Gizliliğin Kullanışlılık İle Buluştuğu Cüzdan

Blender Wallet, önde gelen gizlilik odaklı çalışma ekibi Blender.io’nun amiral gemisi B2C ürünüdür. Söz konusu cüzdan birden çok amaca sahip merkeziyetsiz ve depolaması olmayan, dahili mixer hizmetine sahip Bitcoin (BTC) cüzdanı olarak tanımlanmakta.

Blender Wallet: eşi benzeri olmayan gizlilik, dikkat çekici UX ve yüksek performans

Blender Wallet’ın Temel Fonksiyonları

Blender Wallet her şeyden önce kullanıcılarına Bitcoin’lerini (BTC) depolamaları için güvenli ve sorunsuz bir yöntem sunar. Blender Wallet Segregated Witness özelliğini destekler. Bitcoin için geliştirilen SegWit, BTC adreslerinin çok daha uygun ve ucuz transferler yapabilmesini sağlar.

Bütün Blender Wallet kullanıcılarının işlemleri uygulama içerisindeki Bitcoin (BTC) mixer sayesinde karıştırılır. Yani Bitcoin ağındaki kullanıcı etkinliği tam anlamıyla takip edilemez olur. Bu da kullanıcıların istediği gizliliği sunar.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla Blender Wallet sadece web arayüzü olarak kullanılabiliyor ancak Android için mobil uygulama yakında piyasaya sürülecek.

Bireysel Ödemeler İçin Kullanışlı Özellikler

Blender Wallet, bütün müşterilerin birden fazla Bitcoin adresini simültane olarak kullanabilmesini sağlayan nadir cüzdanlardan birisidir. Bu, serbest çalışanlar veya sözleşme ile çalışanlar için önemli olabilir. Öte yandan çalışanlarına kripto para ile ödeme yapan işverenler de “bir cüzdandan birçok cüzdana” modunu kullanabilir.

Kullanıcılar tek bir tıklama ile işlemlerine etiket verebilir ve harcamalarını kontrol edebilir. Örneğin Blender Wallet kullananan Bitcoin yatırımcıları işle ilgili ödemeleri ayırt edebilir ve bunları eğlence veya dijital banka transferleri gibi kategorilere ayırabilir.

Adresler için de benzer etiketler kullanılabilir ve cüzdan sahibi hangi adresin kime ait olduğunu bu şekilde etiketleyebilir.

Blender Wallet tarafından yapılan bütün işlemler sıfır işlem ücret standardına tabi tutulur ve müşterilerin sadece madencilerin komisyonlarını ödemeleri gerekir.

Blender Wallet ile Merkeziyetsiz Bitcoin (BTC) Cüzdanınızı Kurma

Blender Wallet KYC karşıtı bir platform olduğu için kullanıcıların gerçek isimleri, telefon numaraları, e-posta adresleri veya yaşadıkları ülke gibi kritik bilgileri vermelerini istemez. Bitcoin hesabı açmak sadece beş adımda tamamlanabilir.

1. adım olarak ana sayfaya gidip “Create” sekmesine tıklayın ve Catchca doğrulamasını geçin.

2. adım olarak kullanıcının kendi “mnemonic” kodunu yani şifre benzeri erişim kodunu oluşturması gerekiyor. Bu, kullanıcının fonlarına erişmesini sağlayacaktır. Ancak bunun için kullanıcının seed phrase bilgilerini kaydetmesi gerekiyor.

3. adım ise en önemlilerden birisi. Blender Wallet her kullanıcıya 24 kelimeden oluşan mnemonic ifadesini veriyor. Buradaki 24 kelimelik ifade fiziksel bir şekilde depolanmalıdır. Blender Wallet bu bilgileri kaydetmez.

4. adıma gelindiğinde kullanıcının az önce verilen mnemonic phrase olarak geçen kodunu teyit etmesi gerekiyor.

5. adıma gelindiğinde ise çift faktörlü doğrulama yapılması gerekmekte. Bu zorunlu kılınmıyor ve isteyen yapmayabiliyor ancak daha güvenli bir cüzdan tecrübesi için bunun çok önemli olduğu bilinmeli. İsteyenler ikinci bir cihaz ile doğrulama koyabilirken isteyenler burayı geçebilir.

6. Bu adım da tamamlandığında veya atlandığında Bitcoin yatırımcıları tamamen güvenli ve sorunsuz bir cüzdan tecrübesini yaşayabilir. Bitcoin  işlemleri ve BTC depolama bu cüzdanın sunduğu özellikler sayesinde tamamen sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Genel Değerlendirme

Blender.io ekibi tarafından piyasaya sürülen ve son dönemde adından ciddi anlamda söz ettiren Blender Wallet, yeni bir tip gizlilik odaklı Bitcoin cüzdanıdır. Birçok gizlilik özelliğini kullanıcılar için yararlı özellikle birleştiren Blender Wallet, eşi benzeri olmayan bir tecrübe sunuyor. Bunun sunduğu işlevsellik, sektörün çok ötesinde ödeme özellikleri ile birleşmekte.

Kullanıcılar buna ek olarak cüzdanın yeni özelliği Transaction Disgarding’i de kullanabilir. Bu özellik, gönderilen ancak henüz onaylanmayan işlemlerin cüzdanın eşsiz iptal özelliği ile boşa çıkartılmasını yani iptal edilmesini sağlar. Blender Wallet buna ek olarak bütün kullanıcılarına uygulama içerisindeki Bitcoin mixerlerini kullanarak kritik işlem verilerini gizleme şansı da veriyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar