X


Merkez Bankası Kripto Para

Merkez bankası dijital parası nedir?
22:17
15 Mart 2021

Kripto para sektörü devamlı olarak büyümeye devam ediyor ve bunun birden çok yöne sahip olduğu görülmekte. İlk olarak lider kripto para birimi Bitcoin ile hayatımıza giren kripto paralar daha sonra Ethereum gibi farklı kripto paralar, DeFi sektörü ve NFT’ler olarak devam etmekte.

Merkez bankası destekli dijital para birimleri veya kripto paralar ise bu yönlerden sadece birisi. Merkez bankaları 2015 yılından itibaren kendi dijital para birimlerini geliştirmeye başladı ve bu sürecin hızlanarak devam ettiği biliniyor. Bu tarihe kadar kendi kripto para birimini tasarlayan veya piyasaya süren ülkelerin Ekvator, Çin, Senegal, Singapur, Tunus, Estonya, Japonya, Filistin, Rusya ve İsveç olduğu biliniyor. Listedeki son 5 ülkenin ise tam olarak kripto paralarını piyasaya sürmediği ancak bunun geliştirilme aşamasında olduğu bilinmekte.

Merkez bankalarının kripto paraları sıradan kripto paralardan farklı olarak aslında piyasadaki itibari paranın dijital hali olacak. Bunun temel alacağı blockchain ağının da Bitcoin’in blockchain ağından farklı olması beklenebilir. Bitcoin ağında her şey merkezsiz bir yapıda iken merkez bankası dijital para biriminin piyasaya sürüleceği ağın merkezsiz değil merkezi olması ve kontrol edilir olması gerekebilir. Bu da merkez bankasının kendi kripto para birimini kontrol etmesini sağlayacaktır. Aslında bunun bir kripto paradan çok dijital para olarak algılanması gerekiyor.

Türk Kripto Para

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından da hummalı bir dijital para çalışması yapılıyor. Daha öne merkez bankası tarafından bu konuda açıklama yapıldı ve uzmanlar ile uzman yardımcılarının işe alındığı belirtildi. Türkiye’nin kendi dijital para birimi için henüz net bir açıklama yapılmasa da çalışmaların devam ettiği ve hızla sürdürüldüğü kesin bilgi olarak görülüyor.

Türkiye’nin dijital para biriminin direkt olarak TL tabanlı olması ve TCMB tarafından kontrol edilmesi de bekleniyor. Uzmanların yorumlarına göre bu dijital parayı ilk olarak 2022 yılında görebiliriz.

Yerli Kripto Para

Yerli kripto para birimi veya dijital para birimi henüz piyasada bulunmuyor. Bunun yerine direkt olarak kripto para alımı için Binance üzerinden TRY ile işlem yapmak mümkün. Yerli kripto paranın piyasaya sürülmesinden sonra ise borsaya bunun bile eklenmesi muhtemel olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar