reklamı kapat

Medikal Büyük Veri Platformu MediChain’le Tanışın

12 Nisan 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Bitcoin gibi “menkul kıymet” olarak görülen token’lerin spekülatif bir şekilde alınıp satılmasından ve çeşitli belirsizliklerden ötürü kripto para piyasasında volatilite hiç durmuyor. Bu durumda yatırımcılar alternatif olarak “hizmet token’leri”ne rağbet gösteriyor.

Az bulunurluk (kısıtlı sayıda olma) ve toplam piyasa değeri gibi standart token özelliklerinin haricinde, bu token’lerin kendine has bir başka avantajı daha var: Kullanışlı, talep gören bir hizmete bağlı olmaları. Bu hizmetlerden yararlanmak için, token’lerin blockchain temelli platformlarda çeşitli kullanım alanlarına sahip olması gerekiyor. Medikal Büyük Veri Platformu olarak tanımlanan MediChain de hizmet token’lerine iyi bir örnek teşkil ediyor.

MediChain ekibi elektronik sağlık kayıtları (EHR) ve elektronik medikal kayıtlar (EMR) gibi iki önemli sektörün çehresini değiştirmek için yola çıktı. Platformu kullanan hastalar kendi verilerini özgür bir şekilde kontrol edebilecek, medikal hizmet sağlayıcıları hizmet kalitesini artıracak ve yapılan hataları en aza indirecek. Bunların haricinde EHR ve EMR verileri çok daha güvenli bir şekilde korunacak ve çeşitli hastalıklar için gereken tedavi yöntemlerinin bulunması kolaylaştırılacak. İşin sosyal boyutuna baktığımızda ise, platformun katılımcılara önemli ölçüde gelir akışı sağlayabileceğini görüyoruz. Bu konuda bir örnek vermemiz gerekirse, Accenture’un komisyonculuk ettiği Dijital Sağlık konulu 2018 Tüketici Araştırmasına göz atmamız yeterli olacaktır. Toplam 7 farklı ülkede yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre, gün geçtikçe daha fazla tüketici sağlık hizmeti çalışanlarıyla ve hatta sigortacılarla kişisel bilgilerini paylaşma fikrine sıcak bakıyor. İnsanlar bunun yanı sıra söz konusu kişilerin sağlık durumlarını takip altına almasını sağlayacak kişisel küçük aletlerin kullanılmasında bir sakınca görmüyor.

MediChain blockchain’indeki tam uyumlu bulut sayesinde hastalar medikal verilerini kaydedebilir ve hem küresel hem de bölgesel olarak sağlık hizmeti sağlayıcıları ve kişisel doktorlarla hangi bilgileri paylaşıp hangi bilgileri paylaşmayacağına karar verebilir. Öte yandan anahtar verisi chain dışında tutulur ve platformdaki kayıtlar anonim kalır. Bu kayıtların birçok sektör oyuncusu için oldukça önemli büyük veriler olarak görüleceği aşikar. MediChain CEO’su Doktor Mark Baker konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor:

“Söz konusu büyük verilerin eczacılık şirketlerinin ilgisini çekeceğinin farkındayız. Örneğin yeni ilaçları test etme veya araştırma aşamasında büyük verilere ihtiyaç duyabilirler. Günümüzün medikal trendlerini anlamak, hiç şüphe yok ki sigortacılar için de önemli. Ayrıca mobil sağlık hizmeti uygulamaları piyasası da gittikçe büyüyor ve gelişiyor. Yani sağlık hizmeti cihazları ve aletlerini üreten şirketler ve yazılım geliştiricileri de hedef kitlemiz arasında yer alıyor.”

Platforma erişim sağlamak için, hastaların saymaca veri bloklarının değerini temsil eden MediChain Utility Token’lerinin (MCU) kullanılması gerekiyor. Her medikal veri parçası için MCU token’leri türünden (ABD doları cinsinden hasta konsültasyon fiyatına denk gelen miktar) bir saymaca değer belirleniyor. Şirketin düzenlediği ICO kampanyası devam ediyor ve ICO’da yatırımcılara MCU token’leri dağıtılıyor.

Son olarak Doktor Baker potansiyel token sahiplerine şu mesajı iletiyor:

“Tahmin ettiğimiz gelir akışı bir yana, Texas’taki Swisher Memorial Healthcare System (Sağlık Hizmetleri Sistemi) ile şimdiden partnerlik anlaşması yaptık. Bunun haricinde birçok şirket ve kuruluşun ilgisini çekmeyi başardık. Bu şirket ve kuruluşlar arasında teknoloji çözümleri geliştiren Cerner, İsviçreli SOS register ve Avustralya Bilimsel Araştırma Ajansı CSIRO yer alıyor.”

1 Mart’ta başlayan MediChain ICO’su 30 Nisan’da sona erecek.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.