Mayıs Ayında Rekor Sayıda Bitcoin ATM’si Kuruldu!

Bitcoin ATM'leri 2019 yılının Mayıs ayında rekor kırdı.
11:00
11 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Nisan ayında yakaladığı ivmeyi Mayıs ayında daha da yükseğe taşıdı ve tek bir ay içerisinde %50 ve üzeri artış yakaladı. Bitcoin’in yükselişi ile genel olarak bütün kripto para piyasası da yükselişe geçti.

Bunun yanı sıra piyasadaki değersel artışa ek olarak, Bitcoin  veya diğer kripto para birimleri ile ilgili altyapısal gelişmelerde de aşama kaydedildi. 2019 yılının Mayıs ayında Bitcoin ATM’leri konusunda aylık en yüksek artış oranına ulaşıldı ve 300 üzerinde ATM kuruldu.

306 Bitcoin ATM’si Kuruldu

Coinatmradar’ın aktardığı verilere göre, Mayıs ayında dünya çapında kurulan Bitcoin ATM’lerinin sayısı  1 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Aylık olarak kurulan Bitcoin ATM sayılarına bakıldığında Mayıs ayında 228 gibi net bir artış gözlemlenmekte.

Bitcoin ATM Growth in May 2019 Reached 1-Year High

Firmalara Mayıs ayı süresince 306 Bitcoin ATM’si kurdu ve küresel çaptaki Bitcoin ATM sayısını 4.690‘dan, 4.898‘e kadar çıkardı. Coinatmradar’ın verilerine göre bugüne kadar en fazla Bitcoin ATM’si kurulan ay 256 ATM ile  2018 yılının Nisan ayı olarak bilinmekteydi ki geçtiğimiz Mayıs ayı ile bu rekor kırıldı.

Tabii ki Bitcoin’in 3.500 dolardan daha fazla artış yaşadığı bir ay olan Mayıs içerisinde Bitcoin ATM’lerinin sayısında da rekor kırılması tesadüf olamaz.

Diğer Kripto Paralar da Desteklenmekte

more supprt for altcoins on bitcoin ATMs

Bitcoin ATM’lerinin artışı sadece lider kripto para birimine yaramadı ve buna ek olarak başka kripto para birimleri de bu cihazlarda desteklendiğinden dolayı genel olarak önde gelen bütün kripto paralar bundan faydalandı.

Buna rağmen ATM’lerde kullanım konusunda düşüş yaşayan tek kripto para birimi ise Zcash oldu. Gizlilik odaklı Zcash, hükümetler tarafından pek sıcak bakılmayan bir kripto para ve bu sebeple ATM’lerde desteklenmesi yavaş yavaş yasaklanıyor.

İngiltere’de bundan üç ay önce suçlular bir Bitcoin ATM’sini çalmaya çalışmış ve ortaya komik görüntüler çıkmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar