X


Maker Coin Nasıl Satın Alınır?

Popüler DeFi projesi Maker Coin nedir?
21:07
25 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Maker, Ethereum ağı tabanlı bir akıllı kontrat ve merkeziyetsiz finans platformudur. Maker’ın temel amacı DAI stablecoin’inin değerini sabit tutmaktır. Maker sistemi bunu yapmak için Teminatlı Borç Pozisyonları (CDP) isimli dinamik bir sistemi kullanır. Bu sistemde otonom geri dönüt mekanizmaları ve dış aktörleri teşvik gibi unsurlar yer almaktadır. MKR token’ları bu mekanizmaya bağlı olarak üretilir veya yok edilir ve DAI coin’in fiyatı böylece sabit tutulur. DAI’nin değeri 1 dolara endekslidir ve bu endeksi sağlayan da Maker Coin olarak ifade edilebilir.

Maker Coin Nedir?

MKR, MKR Coin veya daha çok kullanılan adıyla Maker Coin, sadece Ethereum ekosisteminin değil aynı zamanda kripto para sektörünün en önemli unsurlarından  ve öncülerinden birisi olarak öne çıkmaktadır. DAI’nin sektörün ilk stablecoin’lerinden birisi olmasının yanı sıra sahip olduğu otonom geri dönüt mekanizması da DeFi devriminin oluşturulmasında etkin rol oynadı.

Yapılan akıllı kontratlar ile yeni MKR piyasaya sürülmesi veya bunların piyasadan çekilmesi işlemleri otomatik olarak yapılmaktadır. Piyasaya sürülen yeni DAI arzı için oluşan işlem ücretleri de dahil bütün ücretler MKR Coin ile ödenir. MKR aslında bu açıdan bakıldığında bir utility yani hizmet token’ı statüsüne girmektedir.

Eğer stablecoin DAI’ye olan talep artarsa bu durum MKR’ye olan talebin de artması anlamına gelmektedir. Kullanıcıların direkt olarak merkeizyetsiz bir şekilde MKR teminatı yatırarak DAI sahibi olabildiği biliniyor. Buna ek olarak ağın sahip olduğu Proof-of-Stake konsensüs modeli token yatırımcılarının oy hakkına sahip olmasını da sağlıyor.

MKR Coin Yorum

MKR Coin kesinlikle şu an patlama yaşayan DeFi sektörünün öncülerinden birisi oldu. Merkeziyetsiz finans uygulamalarının ilki olan Maker DAO, uzun süre boyunca bu pozitif durumunu koruyabilir. Bankalara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak kripto para tabanlı kredi çekme sistemini getiren Maker Coin, son günlerde birçok yatırımcının da dikkatini çekmekte.

Bu da Google ve çeşitli platformlarda MKR Coin satın almak isteyenlerin sayısını arttırdı. Peki MKR Coin satın almak için ne yapmak gerekiyor? Aslında MKR Coin direkt olarak dünyanın lider borsalarından Binance üzerinden alınabilir.

Maker Coin Nereden Alınır?

Ticari hacme göre lider kripto para borsası Binance üzerinden MKR Coin satın almak için yapılması gerekenler oldukça basit.

MKR Coin alımı için aşağıdaki adımların takip edilmesi yeterli olacaktır:

  • MKR satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna MKR yazın ve altta açılan MKR /USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “MKR AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek MKR alma işlemini tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar