X

Madencilere Olan Bağımlılığı Azaltan Yeni Sistem: Bitcoin Proof-of-Stake

12:08
29 Mayıs 2020
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Bitcoin 10 yıldan uzun bir süredir aktif ve bütün kripto para piyasasının %66’lık bir kısmını domine etmekte. Buna rağmen BTC’nin Proof-of-Work (iş ispatı) konsensüs modeli bunu madencilere bağımlı hale getiriyor ve %51 saldırılarına karşı savunmasız bırakıyor.

En son yaşanan Bitcoin halving, madencilerin blok ödülünü yarıya indirirken ağı madenciler için çok daha zor bir hale getirdi ve madencilik masrafları arttı. Bunun yanı sıra BTC ağındaki ölçeklenebilirlik sorunu da yatırımcılar için büyük bir sorun oldu.

Bir grup geliştirici ise Bitcoin Teknolojisine devrimsel nitelikte bir özellik getirmek için çalışmakta. Bitcoin Proof-of-Stake isimli bu yeni eşler arası elektronik para sistemi, dünyanın en güçlü dijital varlığını daha güvenli, ölçeklenebilir, verimli ve esnek bir Proof-of-Stake konsensüs algoritması ile birleştirmeyi hedefliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin PoS, sunulan mevcut avantajlara yönelik ağa daha fazla avantaj katmayı amaçlamakta.

Bicoin PoS ile Staking Ödülleri Kazanın

PoS altyapısı sayesinde yatırımcılar ellerindeki BTC’ler ile Staking yapabilecek ve pasif getiri elde edebilecekler. PoW modelinin aksine Bitcoin PoS çok daha düşük seviyede donanıma ve daha az elektrik masraflarına ihtiyaç duyan bir sistem konumunda.

Bitcoin staking sürecine katılmak için, sadece alttaki dört basit adımı tamamlamanız lazım:

 • Bitcoin PoS cüzdanını indirin,
 • Favori borsanızdan Bitcoin PoS alın,
 • Bitcoin PoS kripto para biriminizi direkt olarak cüzdan üzerinden Stake’leyin,
 • Stake’lenen Bitcoin PoS’larınız sayesinde ödül kazanmaya başlayın.

Bitcoin İçin Proof-of-Stake (PoS) Konsensüs Modelinin Avantajları

Bitcoin PoS, ağın genelini çok daha ödüllendirici, hızlı ve gerçek zamanlı dijital para ödemelerini yapabilecek konuma getiriyor. Bitcoin PoS’un bazı avantajları söyle sıralanabilir:

 • İstikrar: Bitcoin PoS ağı herhangi bir aracı olmadan paranızı kontrol edebileceğiniz istikrarlı bir platform sunar.
 • Düşük Ücretler: Bitcoin Core’un aksine, Bitcoin PoS herhangi bir ağ tıkanıklığını engeller ve işlem ücretlerini düşük tutar.
 • Hızlı Ödemeler: Dünyanın herhangi bir yerinden hızlı bir şekilde ödeme yapın veya alın. Bitcoin PoS bu özelliği sayesinde bireysel yatırımcıların ödemeleri için ideal olabilir.
 • Güvenilir Ağ: Basit ancak oldukça üst düzey güvenliğe sahip olan ağ çok fazla ağ düğümüne sahip.
 • Daha Merkeziyetsiz: Proof-of-Stake, PoW modeline kıyasla daha fazla merkeziyetsizlik ve daha az madenci hakimiyeti sunar.

Bitcoin PoS Teknik Detayları:

 • Blok Ödülü: Aynı BTC core gibi bu ağda da madencilik ödülü yarıya indiriliyor. Bitcoin PoS ağında blok ödülü yarılanması %25 oranında ve her 700.000 blokta gerçekleşiyor. Mevcut blok ödülü ise 6,25 BTP olarak görülüyor.
 • Proof of Stake Versiyon 3.0: Bitcoin PoS, Proof-of-Stake’in üçüncü versiyonunu kullanıyor ve bu da “coin-age” ile “short-range” saldırılarının önüne geçiyor.
 • Blok Süresi: Bitcoin PoS, Bitcoin core’a kıyasla yaklaşık 3 kat daha hızlı ve her bir blok 3 dakikada kazılıyor. Bitcoin Core’da ise bu süre 10 dakika olarak biliniyor. Buna ek olarak Bitcoin PoS zorluk ayarlama algoritmasını kullanıyor ve bu sayede daha tahmin edilebilir ve sıkıntısız blok süreleri oluşuyor.
 • Daha Fazla Üretim ve Verimlilik : Bitcoin PoS, BTC core ile aynı blok boyutuna ancak  daha az blok süresine sahip. Bu da üç kat daha fazla işlem ve daha hızlı işlem onayı sağlıyor.
 • Mututalized Proof-of-Stake: MPoS olarak bilinen bu sistem blok ödüllerini stake yapanlar arasında eşit dağıtmayı hedefliyor. Kazılan her blok için Staker’lar %10 blok ödülü kazanıyor. Geri kalan %90 ise sıradaki 9 bloğa eşit şekilde dağıtılıyor.
 • Coinstake Olgunlaştırma Sistemi: Yeni kazılan her coin’in ve yapılan Stake’lerin olgunlaşması yaklaşık 500 blok sürüyor. Staking ancak söz konusu yeni kazılan coin’ler olgunlaştıktan sonra gerçekleşebiliyor.
 • Bitcoin PoS Staking: Staking UTXO’lar ve P2PKH ile P2PK adresleri ile yapılabiliyor. Bu adresler ortalama ödül süresi gibi şeyleri hesaplayabiliyor.

Bitcoin PoS daha hızlı, verimli ve ölçeklenebilir bir Bitcoin blockchain altyapısı hedefliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar