MACD Göstergesi Nedir? Nasıl Okunur?

Sık kullanılan MACD, bir varlık fiyatının iki hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren trendi izleyen bir momentum göstergesidir. 
12:25
16 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkçe’ye “hareketli ortalama yakınsama sapması” olarak çevirebileceğimiz “moving average convergence divergence” (MACD), bir varlık fiyatının iki hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren trendi izleyen bir momentum göstergesidir. MACD, 12 dönemlik üstel hareketli ortalamadan (EMA) 26 dönemlik üstel hareketli ortalamanın (EMA) çıkarılmasıyla hesaplanır.

MACD Nedir?

Hesaplamanın sonucunda MACD çizgisi oluşur. Daha sonra MACD’nin “sinyal çizgisi” olarak adlandırılan dokuz günlük bir EMA’sı, alım ve satım sinyalleri için bir tetikleyici olarak işlev görebilen MACD çizgisinin üstüne çizilir. Yatırımcılar, MACD sinyal hattının üzerine çıktığında varlığı, ki bizim konumuzda kripto para birimini, satın alabilir ve MACD sinyal hattının altına düştüğünde varlığı satabilir veya short pozisyon açabilir. MACD göstergeleri çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Ancak daha yaygın yöntemler çaprazlamalar, sapmalar ve hızlı yükselişler/düşüşlerdir.

Bunlara ek olarak üstel hareketli ortalama (EMA), en son veri noktalarına daha fazla ağırlık ve önem veren bir tür hareketli ortalamadır (MA). Üstel hareketli ortalama, üstel ağırlıklı hareketli ortalama olarak da adlandırılır. Üstel ağırlıklı hareketli ortalama, son fiyat değişikliklerine, dönemdeki tüm gözlemlere eşit ağırlık uygulayan basit hareketli ortalamaya (SMA) göre daha önemli tepki verir.

MACD Nasıl Okunur?

MACD, 12 dönemlik EMA, 26 dönemlik EMA’nın üzerinde olduğunda pozitif bir değere sahiptir. Öte yandan 12 dönemlik EMA 26 dönemlik EMA’nın altında olduğunda negatif bir değer görüldüğü yorumu yapılır. MACD, taban çizgisinin üstünden veya altından ne kadar uzaksa, iki EMA arasındaki mesafenin arttığı yorumu yapılır.

MACD genellikle MACD ile sinyal hattı arasındaki mesafeyi gösteren bir histogramla görüntülenir. MACD sinyal çizgisinin üzerindeyse histogram MACD’nin taban çizgisinin üzerinde olacak ve MACD sinyal çizgisinin altındaysa histogram MACD’nin taban çizgisinin altında olacaktır. Yatırımcılar, yükseliş veya düşüş momentumunu saptamak için bu histogramı kullanıyor.

Yatırımcıların teknik modelleri değerlendirirken sadece tek bir modele bağlı kalmamalarının ve temel analiz ile işlemlerini desteklemelerinin önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar