Lightning Network’ün İlk Finansal Ürünü Lightning Loop Nasıl Çalışacak? 

İlk olarak 2019 Mart’ta alfa sürümü tanıtılan Lightning Loop’un Beta sürümünün tanıtımı yapıldı...
12:00
6 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lightning Network geliştirme ekibi Lightning Labs; Ribbit Capital, RRE Ventures, Slow Ventures ve diğerlerinin katılımıyla Craft Ventures liderliğinde 10 milyon dolarlık bir A Serisi finansman turu gerçekleştirdi. Ayrıca finansman turu haberinin yanı sıra, San Francisco merkezli girişim Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin ilk finansal ürünü olan Lightning Loop‘un beta sürümünü duyurdu. Geçen yıl Lightning Labs, Lightning Network uygulama yazılımını (Lightning Network Daemon) geliştirmeye odaklanmış ve mobil ve masaüstü uygulamalarını başlatmıştı. Firma şimdi Lightning Loop özelliği ile kullanıcı tabanını genişletmeye çalışıyor.

Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark konuyla ilgili The Block’a yaptığı açıklamalarda, “Gerçek müşteriler ve gerçek gelirle gerçek bir iş kuruyoruz ve gerçek kullanıcılar için gerçek sorunları çözmek istiyoruz. Fonu, geliştirme ve iş tarafında daha fazla yeteneği bünyemize katmak için kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Lightning Loop Nasıl Çalışacak?

İlk olarak Mart 2019’da alfa aşamasında başlatılan Lightning Loop, kullanıcıların Lightning Network ve Bitcoin ağı arasında para taşımasına imkan sağlayan ve gözetim bulunmayan bir sistem olarak geliştirildi.

Şu anda, kullanıcılar Lightning kanalları aracılığıyla birbirleriyle işlem yaptığında, gönderebilecekleri ve alabilecekleri maksimum Bitcoin miktarı, ilk kurulum sırasında kanala yatırdıkları Bitcoin sayısıyla önceden belirlenir. Bu tutardan fazlasını aktarmak için kullanıcıların yeni bir kanal açması gerekir.

Lightning Labs tarafından, atomik zincirlerin off-chain işlemlerine olanak tanıması için tasarlanan bir teknik olan Lightmarine Swaps sayesinde Lightning Loop, kullanıcıların kanal alanını boşaltmak ve daha fazla fon almak için Bitcoin’i Lightning kanallarından Bitcoin Blockchain’ine taşımasına izin veriyor.

Stark konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Lightning’de doğru yerde para gönderip alabilmek için sahip olmanız gereken bir likidite unsuru var. Bu nedenle Loop yeni kurulan şirketlere ve şirketlerin fonlarını verimli bir şekilde Lightning’e taşımalarına yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bunlarla beraber Lightning Network’ün kripto ekosisteminde tüm denklemi değiştirdiği de düşünülüyor. Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar