X


“Lightning Network Tüm Denklemi Değiştirdi”

Blockstream CSO’su, Bitcoin’in ödemeler için berbat olduğunu ancak Lightning Network’ün bu durumu çözdüğünü düşünüyor...
20:00
16 Ağustos 2019

Blockstream’in CSO’su Samson Mow yaptığı son açıklamalarda, Bitcoin’in (BTC) ödemeler için kötü olduğunu, ancak Lightning Network’ün bu durumu çözdüğünü dile getirdi.

Geçmişte en iyi kripto para borsaları arasında yer alan BTCC’nin kurucu ortağı olarak da tanınan Mow, 15 Ağustos’ta SFOX blog’a verdiği röportajda Bitcoin ödemeleri ile ilgili düşüncelerini ifade etti.

Lightning Network’ün Çözümleri

Mow yaptığı açıklamalarda, hala günlük hayatta Bitcoin ya da diğer kripto paralar yerine kredi kartlarını tercih ettiğini ifade etti. Mow’un açıklamalarına göre, lider kripto para birimi Bitcoin en başında ödeme sistemi olarak değil tamamen farklı bir şey için tasarlanmıştı. Mow bu durumu şu sözlerle açıkladı:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin, varlık transfer aracındansa daha çok bir değer saklama aracı olarak tasarlandı. Her gün ödemelerde kullanacağınız bir şey değil. Bunu daha öncede söylemiştim ve insanlar bunu çarpıtmıştı. Bitcoin’den nefret ettiğimi söylemişlerdi. Ancak Bitcoin’in ödemeler için kötü olduğunu söylemiştim.

Öte yandan Mow yaptığı açıklamalarda, artık ödemeler için ekosistemin Lightning Network’e sahip olduğunu dile getirdi. Mow’un açıklamalarına göre Lightning Network, anlık ödemeler için ve neredeyse ücretsiz olarak tasarlandı. Dolayısıyla günlük ödemeler için çok uygun…

Mow, Lightning Network’ten önce Bitcoin ödemelerinin yaklaşık olarak 10 dakika sürdüğünü, bu durumun sadece ortalama olduğunu ve sürenin 3 saate kadar uzayabileceğini de yaptığı açıklamalar sırasında dile getirdi.

“Bitcoin’in Kendi Sınıfı Var”

CSO’ya göre Bitcoin’in kendi sınıfı var. Çünkü yaratıcısı ortadan kaybolduğundan beri bir kişi ya da kurum tarafından yönetilmiyor ve aktif olarak kontrol edilmiyor. Mow konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Birisi Bitcoin’in ‘bakire bir anneden doğduğunu’ ifade etmişti. Ama altcoin’lerin hiç biri öyle değil. Hepsi Bitcoin konseptinin bir kopyası, birisi ağ üzerinde otorite sağlayabiliyor ve yol haritasını kontrol edebiliyor ya da bunun üzerinde etkili olabiliyor.

Bunların yanında Lightning Network’ün Bitcoin’i yeniden 20.000 dolara çıkarabilecek 4 etkenden biri olduğu öne sürülüyor. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar