Lido DAO Coin Nedir?

Eth2'nin Beacon Chain'inin ilk stake’inde varlıkları kilitlediğinden, Lido DAO varlıkların likit olmasına ve diğer protokoller için kullanılmasına izin verir.
18:07
9 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Lido DAO, ETH 2.0’da bulunan bir likit staking çözümü olarak tanımlanabilir. Eth2’nin Beacon Chain’inin ilk stake’inde varlıkları kilitlediğinden, Lido DAO varlıkların likit olmasına ve diğer protokoller için kullanılmasına izin verir. Likit stake terimi, token yatırmak karşılığında likit token alma eylemini ifade eder. Likit token’lar, diğer blok zinciri protokollerini paylaştırmak için kullanılabilir.

Lido DAO (LDO) Nedir?

ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesinden birkaç hafta sonra Aralık 2020’de kurulan Lido, bir DAO tarafından yönetiliyor. Lido DAO’nun bazı kilit üyeleri P2P Capital, KR1 ve Semantic Ventures olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Kain Warwick, Banteg ve Julien Bouteloup gibi ünlü yatırımcılar tarafından da destekleniyor.

Lido DAO, başlangıcından itibaren bir yıl içinde stake edilen varlıklarda 13 milyar doları aşan likit stake için en popüler platformlardan biri haline geldi. Başlangıçta Ethereum’a odaklanarak geliştirilen Lido, Terra ve Solana gibi diğer blok zinciri ağlarına genişliyor. Terra ve Solana için staking, sırasıyla Mart ve Eylül 2021’de başlatıldı.

Lido DAO’nun bir başka çekici özelliği de diğer çoğu sıvı staking platformunun aksine merkezi olmamasıdır. Lido ayrıca Ethereum, Terra ve Solana’yı stake etmek için sırasıyla %4,8, %8,1 ve %6,6 APR’lik yüksek bir yıllık yüzde oranı (APR) sunuyor.

Öte yandan LDO, stake platformunun güvenilir bir likit stake etme hizmeti oluşturma hedefini kolaylaştıran Lido DAO yönetişim token’ı olarak tanımlanıyor. Lido DAO topluluğunda LDO’ya dayalı olarak yürütülen yönetişim kararları ile Lido’nun bağımsız yapısının merkezi olmayan mülkiyetini ve karar verme sürecini yönlendirir.

LDO sahiplerinin platformun geleceğini şekillendirecek herhangi bir kararda oy kullanmalarına izin verilmektedir. Bu, herkesin söz sahibi olmasını sağlar ve böylece merkezsiliği korur.

Aralık 2020’den itibaren LDO toke’ları bir yıl boyunca tamamen kilitlendi. Aralık 2020’den Aralık 2021’e kadar yönetişim için kullanılabilirler ancak hiçbir yere aktarılamazlar. Aralık 2021’den itibaren blok bazında kilitleri açıldı ve hareket için serbest bırakıldı.

Öncelikle LDO, Lido topluluğunun üyelerine yönetim hakları sağlar. LDO’ya sahip olan herkes, oy güçlerini belirleyen LDO miktarı ile herhangi bir karar verme sürecinde oy kullanma hakkına sahiptir.

LDO token’larının diğer kullanım durumları, ücret parametrelerinin yönetimine yardımcı olmayı ve ağdan herhangi bir düğümün eklenmesini veya çıkarılmasını içerir.

LDO Coin Yorum

Lido DAO coin özellikle Binance listelenmesi sonrasında oldukça dikkat çekti. Buna ek olarak platformun sunduğu avantajlar sebebiyle de yatırımcıların Lido DAO token’a ilgi duydukları görülüyor. Yatırımcıların Lido DAO token ile ilgili beklentilerini güncel rakamlara bakarak daha net anlayabiliriz.

CoinMarketCap verilerine göre Lido DAO Coin, 213. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 2,4 dolardan işlem gören LDO Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 37,678,447 USD olduğu görülüyor. Ayrıca LDO Coin, 27 Mart 2021’de 0,50 dolar ile dip seviyeyi görürken 16 Kasım 2021’de de 18,6 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak LDO Coin toplam arzının 1,000,000,000 LDO olacağı ifade ediliyor.

LDO Coin Nasıl Alınır?

LDO Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

LDO Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından LDO Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD ve Tether (USDT) LDO işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar