reklamı kapat

Küresel Olarak Erişilebilen Anonim Blockchain: ZenCash

27 Aralık 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

ZenCash; özel ve gizli bir ekosistem olma düşüncesine, oldukça değerli bir anlayış getiren ve eskiden asker olarak faaliyet göstermiş bir grup parlak fikirli insanın kurduğu bir kripto paradır. Bu insanlar kariyerleri boyunca devletlerin gerçekte nasıl işlediğine şahit olmuşlar ve bu nedenle devlet hizmetindeki kariyerlerine son vererek kendilerini, tam gizli ve özel bir platform kurmayı amaçlayan profesyonel düşüncelerine odaklamışlardır.

Eski bir hava kuvvetleri subayı olan Rob Viglione; uydu radarı, uzay fırlatma araçları ve muharebe desteği alanlarında tecrübelere sahiptir. Ayrıca çeşitli kripto projelerde çalışma deneyimi olan bir fizik uzmanı ve matematikçidir. Rolf Versluis Birleşik Devletler denizaltı kuvvetlerinde nükleer eğitimli bir subay olarak görev yapmıştır ve bilgi teknolojileri (IT) sektörü ile madencilik işlemleri üzerine çalışan bir işletmenin sahibidir. Charles Hoskinson ise Ethereum’un eski CEO’sudur ve proje dahilinde danışmanlık yapmaktadır. Üstelik Hoskinson, hâlihazırda proje üzerine çalışan bir geliştirici ekip aracılığıyla, projeye benzersiz katkılar sağlıyor.

ZenCash; çekirdek kadrosundan, küresel erişiminden ve uzmanlığından destek alarak hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.


ZenCash yalnızca mahremiyete, başka bir deyişle gizliliğe, odaklanmış bir kripto para değildir. ZenCash, diğer geliştiricilerin dayanak noktası olarak kullanabilecekleri tam mahrem bir platformdur. Buna göre kendi gizli platformunuzu en başından oluşturmak zorunda kalmadan, doğrudan mevcut ZenCash sistemi üzerine inşa edebilirsiniz.

Tıpkı bitcoin gibi ZenCash coinler de 21 milyondan fazla olmayacak. Ayrıca ZenCash, Zcash’te olduğu gibi “zk-snarks” adı verilen bir kriptografi biçimi kullanıyor. Bu teknoloji “korunmuş işlemler” olarak ifade edebileceğimiz faaliyetlere olanak sağlıyor. Korunmuş bir işlem göndericinin, alıcının ve yapılan işlemin miktarının gizli olmasını sağlar. Zcash ve Monero gibi mevcut gizli coinler birtakım eksiklikleri beraberlerinde getirmektedir. ZenCash platformu, kullanıcılar için sorunlar teşkil eden bu eksiklikleri gidermek için tasarlandı.

İşte bu eksikliklerden birkaçı:

  • Yetersiz fonlama modeli: ZenCash kendini fonlayan bir hazine modeline sahiptir.
  • Tamamen güvenli değil: ZenCash uç uca şifreleme yöntemi kullanır.
  • Bloke edilebilir: ZenCash kullanıcılarına paravan domainler sunar.
  • Yalnızca ödemelerle ilgilenme: ZenCash, yalnızca bir gizli kripto para değil aynı zamanda diğer tüm işlevleri yerine getiren bir platformdur.

ZenCash platformu üzerinde birçok uygulamanın başlatılabileceğinden bahsettik. Bu uygulamalardan bazılarına göz atalım. ZenTalk; kullanıcılarına bir mesajı bir kişiden birçok kişiye yayınlama imkanı tanıyan güvenli bir iletişim sağlama ağıdır. Bu uygulamayı, yalnızca davetle erişilebilen bir Twitter sayfasının şifrelenmiş şekline benzetmemiz yanlış olmayacaktır. ZenHub; kullanıcılarına imzasız ve anonim bir şekilde belge yayınlayıp saklama olanağı sunan, ZenCash ağına kurulmuş bir başka platformdur. ZenHide ise; paravan domain sağlama hizmetidir. ZenHide kullanıcılarına kripto ticaret engellemelerinden sıyrılma kabiliyeti sağlayacak.

ZenCash platformunun olanak sağladığı bütün bu özelliklerden belki de en önemlisi, ZenCash’in imzasız ve gizli bir şekilde para gönderme ya da alma kabiliyetini sunuyor olması olarak ifade edilebilir. Üstelik bu işlemleri isteğe bağlı olarak kimliği belirli bir şekilde gerçekleştirmek de mümkün. Dahası ZenCash platformu, gizli bir kişiden kişiye mesajlaşma uygulaması olarak faaliyet gösterme özelliğini bünyesinde barındırıyor. Platform diğer blockchainler ile birlikte eş-güdümlü çalışabiliyor. Bu durum platformun birlikte çalışabilir ve uyumlu yapısına işaret ediyor.

İletişim sağlama, işlem gerçekleştirme ve belge yayınlama gibi hizmetler sunan dünyanın ilk gizli, dağıtımlı ve güvenilir platformu olan ZenCash, kullanıcılarına bir çok hizmet sağlıyor. Bireysel mahremiyetin dünya genelindeki değerini artırmayı da hedefleri arasına yerleştiren uygulama asıl amacını, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek olarak ifade ediyor. Platforma yönelik madencilik faaliyetleri gerçekleştirmek de mümkün. Dünyadaki önemli borsalarda işlev gören ZenCash’i bu borsalar üzerinden alıp satabilirsiniz.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.