Küresel Bitcoin ticaretinde Çin hakimiyeti

10:10
29 Eylül 2014
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin pazarı olarak Çin’in pozisyonu ve yasaklamalara karşı hala dünyanın en büyük kripto para borsalarına sahip olması akıllarda soru işareti bırakıyor.

Hafta içerisinde OKCoin hakkında yaptığımız haberde şirketin küresel olarak en büyük işlem hacmine sahip olduğunu belirtmiştik. Bu gelişmeye paralel olarak, Coindesk muhabiri Joon Ian Wong’a göre, Çinli exchange şirketlerinin işlem hacminde en büyük sırada yer alması, Yuan ile yapılan işlemlerin (dünya çapında) dolardan üç kat daha fazla olması anlamına geliyor.

Analistler ve uzmanlar; Bitcoin ticaretindeki Çin hakimiyetinin, Çin’deki yatırım ortamı gibi makro faktörlerden dolayı büyük olduğunu; ancak şu anda görülen işlem hacimlerinin doğru resmi maskeleyebileceğini için dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Ekonomist Raffael Danielli ise, küresel anlamda Çin’in hakimiyetinin sürpriz olmaması gerektiğini vurguluyor ve işlem hacimlerinin Asya’da batıdan daha fazla olmasının nedenini; ekonomik gelişme hızındaki var olan farklılığın Bitcoin borsalarına yansıması olarak yorumluyor.

Çin’in büyüyen ekonomisi tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek; fakat tüm yasaklamalar ve engellemelere karşı küresel anlamada Çin pazarının hala en büyük paya sahip olması kafalarda bir soru işareti bırakmıyor değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar