X


Kullanıcılarına Birden Fazla Ürün Sunan AnchorSwap (ANCHOR) Nedir?

14:36
25 Ocak 2022
Okuma Süresi: 5 Dakika

Kullanıcılarına Birden Fazla Ürün Sunan AnchorSwap (ANCHOR) Nedir?

Binance Smart Chain üzerinde çalışan AnchorSwap, kullanıcıların stake yoluyla yüksek APY kazanmasını sağlayan çok sayıda yaratıcı özelliğe sahip, yield farming sunan, merkezsiz borsa ve otomatik bir likidite toplama platformu olarak tanımlanabilir.

Bu noktada AnchorSwap, kripto para benimsenmesinin çok hızlı olduğunu ancak çeşitli sorunların da bu süreç içinde oluştuğunu düşünüyor.

AnchorSwap Nedir?

AnchorSwap ekibine göre kripto para benimsenmesi hızlı bir şekilde ilerliyor ama hala piyasada bazı sorunlar bulunuyor. Platform, şu anda ekosistemde çok fazla sayıda proje bulunmasının, ortaya çıkan çözümlerin işleri daha karışık hale getirmesinin ve kripto köprüleri için yetersiz projeler ile yüksek maliyetlerin olmasının sorun olduğunu düşünüyor.

Bu sorunlara karşılık AnchorSwap, kripto para birimi ekosistemine adım atan herkes için kullanımı kolay ve tek noktadan çözümler sunmayı hedefliyor. Bunun için de AnchorSwap, Fantom Network’ten güç aldığını ifade ediyor.

AnchorSwap, 370 milyon FTM’lik bir teşvik programı, yeni projeler için oluşturulan samimi ortam, EVM uyumlu olması, düşük maliyetli ve neredeyse anında gerçekleşen işlemler ve kurucuların network’leri sebebiyle Fantom ağını tercih ettiklerini ifade ediyor.

Ayrıca AnchorSwap’in kullanıcılarına sunduğu avantajlar şu şekilde listeleniyor:

  • Geleneksel para ve kripto para birimleri arasındaki işlemler için AnchorSwap bi ağ geçidi yani köprü sunuyor ve bu uygulamanın, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve ABD’den lisanslı olduğunu ifade ediyor. Bridge (köprü) uygulamasının yakın zamanda kullanıcılar ile buluşturulacağı belirtiliyor.
  • Topluluk üyeleri NFT platformunda yer alan ve tamamen benzersiz olan sanat eserleri, gayrimenkuller, arabalar ve yatlar gibi ürünlere erişebiliyor.
  • Platform, kullanıcılarına en yüksek güvenlik standartlarını sunduğunu belirtiyor.
  • Token ekonomisi deflasyonist şekilde ayarlandı ve token arzı sınırılı olarak piyasaya sürüldü.

Bunlara ek olarak AnchorSwap kullanıcılarına tüm kripto para ekosisteminden oluşan bir paket sunuyor. AnchorSwap, merkezsiz borsa, NFT, cüzdan ve kripto para köprüsü olmak üzere kullanıcıların tüm işlemleri tek bir platform aracılığı ile gerçekleştirmesine imkan tanıyor.

  • Merkezsiz Borsa (DEX): AnchorSwap kullanıcılarına bir DEX hizmeti sunuyor. Böylece kullanıcılar hem otomatik piyasa yapıcının özelliklerinden faydalanabiliyor hem de kripto para ekosistemindeki merkezsizliğin tadını çıkarabiliyor.
  • NFT: NFT konusunda AnchorSwap, Binance Smart Chain ile Fantom Ağı arasında bir köprü oluşturuyor. NAFT, Fantom’un Opera Ağı’ndaki Anchors NFT platformu olarak karşımıza çıkıyor ve burada satış komisyonu bulunmuyor. NAFT, Opera Ağında NFT’lerin basımı için kullanıcıdan 3 FTM ücret alıyor. Platform kullanıcıalrın düşük üretler ile kendi NFT’lerini oluşturabileceklerini, NFT alıp satabileceklerini ifade ediyor. Bu noktada AnchorSwap piyasada en kullanıcı dostu arayüzü geliştirdiklerini ve herkesin her yerden NFT işlemi yapmasına imkan sunacaklarını belirtiyor. Ayrıca AnchorSwap’te kullanıcıların NFT’lerini oluşturması için herhangi bir kodlama deneyimine sahip olmalarının gerekli olmadığının da altı çiziliyor.
  • Cüzdan: Platform şu anda AnchorWallet adını verdikleri bir kripto para cüzdanı üzerinde de çalışıyor. Yakın zamanda kullanıcılara sunulacak olan cüzdan ile NFT işlemleri dahil platformdaki her işlem gerçekleştirilebilecek. 2022’nin ikinci çeyreğinde cüzdan uygulamasının kullanıcılar ile buluşturulması hedefleniyor.

  • Bridge (Köprü): Geleneksel para ve kripto para birimleri arasındaki işlemler için AnchorSwap bi ağ geçidi yani köprü sunmaya hazırlanıyor.

Farming ve Pool’lar

Yapılan açıklamalara göre AnchorSwap bir Otomatik Piyasa Yapıcısıdır (AMM) ve borsa bunun merkezinde bulunuyor. Bu ekosistem için de farming, pool, çekilişler ve çoklu zincir işlevleri gibi merkezi olmayan işlemleri destekleyen çeşitli özellikler sunan AnchorSwap Exchange kullanılıyor.

Basit bir deyişle farm’lar ve pool’lar bir yatırım aracı olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar token’larını pool’larda ya da farm’larda biriktirebiliyor. Böylece pasif gelir elde etme hakkına sahip oluyorlar. Bu noktada AnchorSwap kullanıcıların varlıklarının kilitli olmadığının ve istendiği anda varlıkların pool’dan ya da farm’dan çekilebileceğinin altını çiziyor.

Bunlara ek olarak platformun açıklamalarına göre, kullanıcılar farm ve pool’lar aracılığı ile %200’ün üzerinde yıllık yüzde getirisi (APY) elde edebiliyor. Ayrıca platformda Multiplayer, pool’ların ve farm’ların karlılığını (APR / APY) hesaplamak için kullanılan bir parametre olarak karşımıza çıkıyor. Multiplayer ne kadar yüksek olursa, APR / APY değeri o kadar yüksek oluyor.

Ekip ve Hedef Kitleler

AnchorSwap tüm ekip üyelerinin kişilik haklarını ve mahremiyetini korumak için kimlik bilgilerinin paylaşılmadığını ifade ediyor. Ekip, yalnızca ortaklarla, yatırımcılarla ve kişisel görüşmelerde kimlik bilgilerini açıklıyor.

Bu noktada “Bernhard” projenin CEO’luk koltuğunda oturuyor ve kripto para birimi ekosisteminde yaklaşık olarak 8 yıllık deneyiminin olduğu ifade ediliyor. Projenin kurucu ortağı ve COO olan “Arkadiusz”, 6 yıldır start-up ve blockchain yatırımcısı. Öte yandan AnchorSwap’in iş geliştirme müdürü “Peter”, kripto ve blockchain geliştirme sorumlusu “Irakli” ve kullanıcı deneyimi uzmanı “Chris”.

Bunların yanı sıra ekip, ana hedef kitlerinin kripto par ekosistemine yeni dahil olan kişiler olduğunu ifade ediyor. Burada herhangi bir yaş, servet ya da konum ayrımı yapmayan ekip, küçük ve orta portföylerin bu hedef kitlede yer aldığını ifade ediyor. Bu kullanıcılara sunulan hizmetler arasında; bol ürün teklifleri, basit ver görsel olarak çekici arayüzler ve her kullanıcının ilgisini çekecek farklı blockchain’ler bulunuyor.

Buna ek olarak ekip, tecrübeli yatırımcılara da hitap ettiklerini ve büyük portföylerin bu hedef kitleyi ifade ettiğini dile getiriyor. Yapılan açıklamalara göre; özel ada paketleri, Dubai’deki kurucular ve özel ofis ile doğrudan iletişim ve bazı öne çıkan ürünler büyük portföylere sunuluyor.

Diğer DEX’ler ve AnchorSwap

Yapılan açıklamalara göre AnchorSwap, kendisini çok yönlü bir DeFi ekosistemi olarak çeşitlendiriyor. Hem yeni başlayan kripto kullanıcılarına hem de tecrübeli kullanıcılara hitap eden AnchorSwap, Türkçe olarak da kullanıcılara sunuluyor. Whitepaper’ın Türkçe çevirisi ise hazırlanıyor ve platform, Türk kullanıcı deneyimine önem verdiklerini ifade ediyor. Ayrıca AnchorSwap’in kendi Türk Telegram topluluğu var ve Türkçe AMA’lar düzenleniyor.

Bunların yanı sıra proje, AnchorSwap’in de içinde bulunduğu 5 DEX’i karşılaştırıyor. Karşılaştırması yapılan DEX’ler arasında; 14 Ağustos 2021’de kullanıcıya sunulan AnchorSwap, 1 Eylül 2021’de kullanıcıya sunulan SpookieSwap, 15 Eylül 2020’de kullanıcıya sunulan SushiSwap, 29 Eylül 2020’de kullanıcıya sunulan PancakeSwap ve 2 Kasım 2018’de kullanıcı ile buluşan UniSwap yer alıyor.

Yapılan karşılaştırmalara göre diğer 4 borsada ya tek ürün ya da iki ürün bulunurken AnchorSwap’de çok sayıda bulunuyor. Ayrıca diğer 4 platformun lisansı bulunmuyor ancak AnchorSwap’in dijital varlık hizmet sağlayıcısı lisansı bulunuyor. Ayrıca yapılan karşılaştırmaya göre AnchorSwap işlem ücreti konusunda da diğer dört platformdan çok daha düşük ücretlerle hizmet sunuyor.

AnchorSwap’in Gelecek Planları

AnchorSwap 2022 yılının ilk çeyreğinde NFT platformunu ve sınırlı sayıdaki NFT’leri kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. 2022 yılının ikinci çeyreğinde ise cüzdan uygulamasının kullanıcılar ile buluşturulması planlanıyor.

2022’nin üçüncü çeyreğinde gelindiğinde AnchorSwap,NFT’de çapraz zincire geçmeyi, piyasa büyümesi yaşamayı, çeşitli güncellemeler yapmayı ve NFT çekilişleri düzenlemeyi hedefliyor. Son olarak planlı adımlar arasında 1 ya da 2. çeyrekte, NFT için ortaklıkların oluşturulması, wallet için ortaklıklar oluşturulması ve NFT kredilerinin başlatılması yer alıyor.

Bunlara ek olarak şu anda bir CMC – AnchorSwap airdrop’u bulunuyor ve kullanıcılar 12 Şubat’ kadar bu airdrop’a katılabilir.

Token Ekonomisi

AnchorSwap token ekonomisinde deflasyonist bir yaklaşım benimsiyor. Maksimum arzı 250.000.000 adet olacak olan ANCHOR, bir BEP-20 token’ı olarak karşımıza çıkıyor. Proje, deflasyonist yaklaşımın, burning yani yakım işlemleri ile elde edileceğini ifade ediyor. ANCHOR işlemlerinde alınan ücretlerin %0,5 kadarının hemen yakılacağı belirtiliyor.

Bunlara ek olarak kullanıcılar MetaMask cüzdanlarını bağlayarak kolaylıkla ANCHOR token satın alabilir. Bunun içinde MetaMask cüzdana BNB coin gönderilmesi ve sonrasında AnchorSwap üzerinden alım işleminin yapılması yeterli.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar