reklamı kapat

Kriptometre’nin Bu Haftaki Konuğu: Erkan Öz

14:00
1 Kasım 2018

Her hafta Cuma günü saat 14:00’da yayınlanan Kriptometre’nin geçtiğimiz haftaki konuğu “Dünyanın En İyi 100 Kadın Fütüristi” listesinde yer alan tek Türk Ufuk Tarhan’dı. Ebru Baki’nin moderatörlüğündeki programa her hafta olduğu gibi BtcTürk CEO’su Özgür Güneri de katıldı.

26 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan 4. bölümde “Geleceğin parası nasıl olacak?” sorusuna yanıt arandı.

Bilişim konusunda yılın iş kadını ödülünü alarak bu alanda bir ilke imza atan Ufuk Tarhan, tüm dünyanın çok önemli bir geçiş döneminin başında olduğunu ve daha bebek adımlarının dahi atılmadığını düşünüyor. Özgür Güneri de gelişimin ve değişimin hızının kritik hale geleceğini, en büyük değişime de hızın sebep olacağını ekliyor.

Ebru Baki’nin, “Türkiye, kripto paraları ve Blockchain’i kullanmanın ötesinde öncü bir konum yakalayabilir mi?” sorusuna Tarhan’ın cevabı oldukça ilgi çekiciydi:

Yakalar. Çünkü öncü olmanın yolu ve tarifi de değişecek. Elektrik çıktı, elektrikle dünya başka bir şey oldu. İnternet çıktı, internetle dünya başka bir şey oldu. Şimdi de Blockchain, yenilenebilir enerji, yapay zeka ve nano teknoloji gibi gelişmeler bizi bambaşka yerlere götürecek. Bu durumda da tüm süreçler değişecek. Bu zamana kadar inovasyon önemliydi. Artık imovasyon önemli olacak.

Yani Tarhan’a göre, yeni bir şey üretmek değil, üretilmiş olanı benimsemek, kopyalamak ve geliştirmek önemli konuma gelecek.

Program esnasında Blockchain’in ne olduğu konusu üzerine de konuşuldu. Özgür Güneri, Blockchain’in bir network yapısı olduğunu ancak diğerlerinin aksine merkezi değil dağıtık bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi. Güneri’ye göre bu teknoloji yepyeni bir bakış açısı olarak değerlendirilmeli.

Tarhan da bunun alakalı olarak, “Paylaşım gerektiren her türlü noktada; sağlıkta, eğitimde, evlilikte, taşınmada, kayı gerektiren her durumda Blockchain’e geçilecek. Geçilmek zorunda.” yorumunu yaptı.

Programa Ufuk Tarhan’ın, “Yarının işini yarına bırakmayalım arkadaşlar…” sözü damga vurdu.

Geçtiğimiz haftaki programın tamamını buradan izleyebilirsiniz…

Dört haftadır olduğu gibi bu hafta da Cuma günü 14:00’da bizlerle buluşacak olan Kriptometre’nin konuğu ekonomi gazetecisi Erkan Öz olacak. Ebru Baki’nin sunumuyla Özgür Güneri ve Erkan Öz, “Kripto paraların geleceğine dair öngörüler” konulu hoş bir sohbet gerçekleştirecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun