X


Kripto Yatırımı Nasıl Yapılmalı? Sepet Yatırım Mı, HODL Mı Daha Karlı?

Delphi Digital, sepet yatırımların mı yoksa HODL’ın mı daha büyük kar getirdiği konusuna değindi. Sonuçlar HODL diyor!
11:00
24 Temmuz 2021

Son yirmi yılda, endeks ve borsada işlem gören fonlar (ETF), en popüler yatırım biçimlerinden biri haline geldi. Çünkü yatırımcılara, kayıp riskini artıran bireysel hisse senetlerine yatırım yapmak yerine, bir hisse senedi sepetine yatırım yapmanın pasif bir yolunu sunuyorlar.

Kripto Sektöründe ETF’ler

2018’den bu yana ETF eğiliminin kripto para sektörüne de yayıldığı görülüyor. Bitwise 10 Large Cap Crypto Index (BITX) gibi ürünler, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Solana (SOL), Chainlink (LINK), Polygon (MATIC), Stellar (XLM) ve Uniswap‘ın (UNI) toplam getirisini takip ediyor.

Tek bir ağırlıklı ortalama piyasa değeri endeksi aracılığıyla birden fazla iyi projeye erişme yeteneği, riski dağıtmak ve daha geniş bir varlık yelpazesine yatırım yapmak için harika bir yol gibi görünüyor. Peki, bu ürünler hem yatırım getirisi hem de volatiliye karşı koruma amacıyla yatırımcıları için daha iyi birere ürün mü?

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

HODL ve Kripto Sepetleri

Delphi Digital yaptığı bir araştırmada Bitwise 10’un performansını yakından inceledi ve bu ürünü Aralık 2018’de görülen dip seviyelerin ardından Bitcoin fiyatı ile karşılaştırdı. Sonuçlar, BITX’in biraz daha az volatil olmasına rağmen BTC‘ye yatırım yapmanın daha karlı bir strateji olduğunu gösteriyor.

Rapora göre, “endekslerin tek varlıklardan daha iyi performans göstermesi amaçlanmıyor, tek bir varlığı elinde bulundurmaya kıyasla daha düşük riskli portföyler olmaları amaçlanıyor”. Bu nedenle BTC’nin tamamen maliyet bazında BITX’ten daha iyi performans göstermesi şaşırtıcı değil.

Yapılan açıklamalara göre Endeks, Mayıs ayında piyasada satış baskısı olduğu için yatırımcılara daha az risk sundu. Ancak fark önemsizdi, çünkü “BTC’nin maksimum düşüşü %53 ve Bitwise’ınki %50 idi.”

Ethereum ve DeFi Sepeti

Ayrıca Ethereum da DeFi sepetlerinden daha iyi performans gösteriyor. Merkezi olmayan finans (DeFi), Uniswap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) gibi merkezi olmayan borsalar ve AAVE ve Compound (COMP) gibi kredi platformları tarafından yönetilen 2021’deki en popüler kripto sektörlerinden biri oldu.

 DeFi Pulse Index (DPI) bu hızlı büyümeden faydalanmayı amaçlıyor ve DPI token’ı UNI, SUSHI, AAVE, COMP, Maker (MKR), Synthetic (SNX) ve Yearn.finance (YFI) dahil olmak üzere en iyi 14 DeFi token’ını temsil ediyor.

Bu noktada yapılan açıklamalara göre, düşüş döneminde DPI %65 değer kaybederken ETH %57 düşüş yaşadı. Dolayısıyla ETH’nin DeFi sepetinden daha iyi bir performans sergilediği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI