X


Kripto Varlıklar, Kurumsal Yatırımcılar Arasında Gerçekten de Kabul Görüyor mu?

Gün geçtikçe daha fazla sayıda kurumsal yatırımcı, portföyünde kripto varlıklara yer veriyor. Peki güncel durumda kurumsal şirketlerin yüzde kaçı bu dijital varlıklara yatırım yapıyor veya ileride yapmayı düşünüyor?
13:00
26 Eylül 2021

SkyBridge Capital’in kurucusu Anthony Scaramucci, yakın tarihli bir röportajda, çok sayıda para yöneticisinin kripto para yatırımlarından kaçınmaya devam ettiğini söyledi.

Kurumsal Kabul Sadece %10 Civarı

Anthony Scaramucci, kurumsal finans sektörünün yalnızca %10’unun kripto varlıklara ilgisi olduğunu söylerek konuya ilişkin şu sözlere yer verdi:

“Kripto varlıklar, kurumsallar arasında kendine bir yer edinebilmiş değil. Size bu varlıkların kurumsal şirketler arasında kabul gördüğünü söyleyen biri ya dürüst değildir ya da benim göremediğim bir şeyleri görüyordur.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dijital varlıklarla ilgili bir Fidelity raporu, daha önce on kurumsal yatırımcıdan yedisinin gelecekte kripto para birimlerine yatırım yapmak istediğini tespit etmişti. Öte yandan bir başka rapor ise, kurumsal yatırımcıların, kripto varlık sınıfını benimsemesinin önündeki bir dizi engeli sıralıyordu. Nickel Digital’in CEO’su Anatoly Crachilov, konuyla ilgili şunları söledi:

“Birçok kurumsal yatırımcının ileriye dönük kripto varlıklara yatırım yapmaya olumlu bakmasına karşın bu varlıkların gözetimi ve güvenliği, kurumsallar adına büyük bir endişe kaynağı olmuş durumda.”

İleriye Dönük Kurumsal İlgi Artıyor

Tüm bu eksikliklere rağmen, veriler, DeFi‘ın (merkeziyetsiz finans) kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesinde büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Chainalysis tarafından yakın zamanda yapılan bir anket de, kurumsal aktörler tarafından yapılan büyük işlemlerin 2021’in 2. çeyreğinde tüm DeFi işlemlerinin %60’ından fazlasını oluşturduğuna işaret ediyor.

Burada kripto varlıkların kurumsal yatırımcılar arasında tamamen kabul gördüğünü söylemek, pek realist bir yorum olmayacaktır. Ancak her geçen gün daha fazla sayıda kurumsal yatırımcının bu alana yöneldiği de, verilerin ortaya koyduğu bir gerçekliktir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI