reklamı kapat

Kripto Topluluğu İle Oyuncular Buluşuyor

11:55
30 Nisan 2018

Jonathan Swerdlow hem bir video oyunu meraklısı hem de sıkı bir kripto para takipçisi. Swedlow’un hikayesi kendisine ait ilk elektronik ticaret işletmesini başlattığı yer olarak ifade ettiği Boston şehrinde başlıyor. Arzulu ve gayretli bir piyasa oyuncusuna yakışır şekilde düşünerek bir tür yeniliğe imza atmaya karar veren Swedlow sürekli oyun oynamaktan vazgeçerek yeni oyunlar yaratabildiğinin farkına vardı. Bu yeteneğinden istifade edebilmek doğrultusunda harekete geçen genç girişimci 2011 yılında kendisine ait “video oyunu stüdyosunu” kurdu.

Oyun sektörünün hiç durmadan devam eden büyümesini göz önünde bulundurduğumuzda GamyTech adı verilen şirketin hayata geçişinin oldukça akıllıca atılmış bir adım olduğunu ifade edebiliriz. Dünya genelinde her yaştan milyarlarca kullanıcısı bulunan oyun sektörü yalnızca 2015 yılında 91.5 milyar dolar değerinde ciro yaptı. Bu rakam uluslararası film sektöründe aynı yıl elde edilen toplam kâr oranının iki katından fazlasına tekabül ediyor.

Piyasayı uzun zamandır sıkı bir şekilde takip eden Swerdlow Blockchain teknolojisinin giderek yaygın hale gelmesine ve kullanım alanlarının bir hayli hızlı bir oranda artış göstermesine tüm kripto para topluluğu gibi heyecanla tepki verdi. Bu gelişmelerin sonucunda 2017 yılında radikal bir karar alan Swerdlow GamyTech adlı şirket kapsamında bir platform kurmak için harekete geçti. Game Protocol adını verdiği bu platform bir tür kitlesel fonlama yöntemine hizmet ediyor ve her düzeyden oyun yaratıcısının piyasada fark edilmesine ve ürettikleri içerikleri daha rahat dağıtabilmelerine olanak sağlıyor.

Bahsi geçen Game Protocol platformu kullanıcılarına benzersiz imkanlar sağlarken çeşitli yöntemlerden faydalanıyor. Buna göre platform oyun yaratıcılarının GameStarter adı verilen bir tür online platform kapsamında bir web sayfası oluşturabilmelerine imkan tanıyor. Böylece oyun yaratıcıları bu web sayfası aracılığıyla içeriklerini yeni kitlelere tanıtabilme olanağına kavuşmuş oluyorlar. Üstelik kripto para topluluğunun ilgisini çekmeyi başaran oyun yaratıcıları geleneksel piyasanın da ötesine gidebilme şansına erişiyorlar.

GameStarter üzerinde üretilmiş siteler aracılığıyla herhangi bir oyun ile ilgili projenin fikrini beğenen yatırımcılar o projeye yatırım yapabilecekler. Kullanıcılar yatırım yaparlarken Game Protocol ekosisteminde kullanılan para birimi Game Protocol Token’leri kullanabilecekler. Yatırımcılar ödedikleri miktarlara karşılık olarak daha iyi kullanım deneyimlerine olanak tanıyan uygulama içi araçlara sahip olabilecekler. Üstelik bu alışveriş süreciyle ilgili bütün detaylar bir akıllı sözleşme aracılığıyla güvence altına alınacak. Akıllı sözleşmeye göre oyun ekibinin oyun geliştirmek sürecinden sonra ödeme alması kesin hale getirilecek.

Geliştirme süreci sona eren oyunlar Game Protocol platformu tarafından oyun mağazasında sergilenecek. Yeni üretilen oyunların bu mağaza aracılığıyla kullanıcılarıyla buluşturulması hedefleniyor. Böylece yeni oyuncular bu oyunu oynayabilecek ve oyun deneyimleri için Game Protocol Token’leri karşılığında ödeme yapabilecekler. Ayrıca Guns ya da Soccer gibi bazı özel oyunlarda çeşitli şampiyonaların düzenlenmesi ve böylece bir tür rekabet ortamının tesis edilmesi de ekibin gündem maddeleri arasında yer alıyor. Böylesi bir yenilik ise platformda bulunan kullanıcıların oyun deneyimlerinin eskisinden daha keyifli bir hale gelmesi sonucunu beraberinde getirebilir.

Platforma hayat veren şirket GamyTech’in CEO’su ve projenin mucidi Jonathan Swedlow konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Swerdlow yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Kripto para teknolojilerinin çeşitli uygulama alanlarındaki kullanılmayan potansiyellerine hayat vermeyi amaçlıyoruz. Eğer hedeflediğimiz gibi küresel oyun piyasasının müdavimlerini birer kripto para yatırımcısı haline getirebilirsek oldukça büyük bir başarıya imza atmış oluruz.”

Küresel oyun sektöründeki kullanıcıları ve kripto para meraklılarını bir araya getirmeye çalışan başka projeler de bulunuyor. Network Units adlı şirket de bu projelerden bir tanesine sahip ve Swerdlow tarafından açılan yolda ilerlemek için çalışıyor. Anlaşılan o ki Swerdlow bu sektörde bir tür yenilik meydana getirmeyi başarmış ve her geçen gün destekçi sayısını artırıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.