Kripto Para Piyasasında Volatilite ve Diğer Riskler Nasıl Fırsata Çevrilebilir?

12:45
23 Aralık 2019
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Ana akım medyada yer alan haberlere göre kripto para birimleri tehlikeli olabilecek şekilde volatil bir yapıya sahip. Genel olarak kripto para birimleri volatilite ve dolayısıyla yüksek riskle eş anlamlı hale geldi. Risklerin her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir şey olduğuna ve kripto para piyasasında da yüksek seviyede risk unsuru bulunduğu için bu piyasanın güvensiz bir yer olduğuna inanılıyor.

Peki, bahsi geçen durumu faydalı hale getirmenin bir yolu yok mu? Risk her zaman kripto para piyasasında mevcuttur bu inkar edilemez. Ancak medyanın kripto para birimlerinin çok riskli olduğu ve risklerin genellikle kötü bir şey olduğu konusunda ısrar etmesi, haklı olmayabilir.

Risk yaşamın temel bir parçasıdır. Bu dünyada geçirdiğimiz saat risklerle dolu. İşimize gitmemiz ve orada karşılaşacağımız risklerle rahatça başa çıkabilmemize izin veren şey alışkanlığın gücüdür. Ayrıca bilgi birikimi ve deneyimler de bize riski azaltma ve başa çıkma imkanı tanır. Ancak yaşamlarımıza devam edebildiğimiz için hiçbir risk bulunmadığını varsaymak yanlış olur. Geleneksel finansı ise risksiz, hatta kripto para alanından daha az riskli görmek yanlış olur. Son on yılın küresel durgunluğunu bir miktar derinlikle anlamaya çalışan herkes, geleneksel finansın kalbinde büyük bir risk olduğu konusunda hemfikir olmalı.

Kriptoların Riskleri

Kripto paralar öncelikle iki faktörden dolayı riskli kabul edilir: Volatilite ve güvenlik. Volatilite ile kripto pazarında meydana gelen belirgin fiyat dalgalanmaları kastediliyor. Güvenlik konusunda ise bu alanda gerçekleşen ve ana akım medya tarafından çok iyi duyurulmuş hack’ler ve dolandırıcılık girişimleri kastediliyor.

Bu risk faktörlerinin gerçekten korkulması gereken etkenler olup olmadığına ve sonrasında kripto para piyasalarının odak noktası olan borsalara bir göz atalım.

Volatilite Gerçek Bir Sorun

Volatilite Webster’da “hızlı ve öngörülemez bir şekilde değişme eğilimi” şeklinde tanımlanıyor ve bu durum kripto para piyasasında kesinlikle mevcut. Sabaha yemyeşil başlayan kripto para piyasalarının öğleden sonra birden kırmızıya döndüğüne çokça şahit olduk. Ancak bu durum karın negatif olduğu anlamına mı gelir?

Piyasadaki bazı önemli para birimlerini, Bitcoin, Ethereum ve Ripple‘ı ele alalım. Volatilite bu varlıkları nasıl etkiledi? Bu durum biraz da çevresel etkenlere bağlıdır. Başlangıçta bu varlıklar bugün işlem gördükleri değerlerden çok daha düşük seviyelerde işlem görüyordu. Eğer bu para birimlerinden herhangi birini ilk zamanlarda satın almış olsaydınız, muhtemelen şu anda çok büyük karlar elde etmiş olacaktınız. Dolayısıyla kripto para piyasasında gerçekten tecrübeli ve uzun vadeli yatırımlar yapmak istiyorsanız volatilite bu konuda önünüze çıkan bir engel olmaz.

Ancak kripto yatırımları birçok şekilde yapılabilir ve bunu sadece uzun vadeli yatırımla sınırlamak aslında, büyük bir grup insanın yaşamını sürdürme şeklini göz ardı etmek demektir. Günlük işlemler kripto para yatırımının merkezinde yer alıyor. Peki, bu durumda volatilite karlılık durumunu etkiler mi? Aslında volatilite günlük yatırımcıların para kazanmalarına sebep olan faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük ya da her türlü hızlı işlem, uzun vadeli yatırım yapmaktan çok daha risklidir. Ancak bu durumda da başarının birkaç anahtarı var. Öncelikle sağlam bir araştırmanın yanı sıra belki de ne önemli konu likidite… Likidite her şeyden bağımsız olarak hızlı ve güvenilir işlem yapmanıza izin verdiği için yatırımcıları volatiliteden koruyabilir. Zaman, hızlı bir şekilde fiyat hareketini geliştirmede çok önemli bir faktör olduğundan, başarılı olmak için yeterli likiditenin olduğu bir yerde işlem yapmalısınız.

Eğer yolunu biliyorsanız ve piyasayı incelediyseniz, bir fırsat ortaya çıktığında satın almanız veya para kazanmak istediğinizde satmanız gerekir ve bunu da likidite sağlıyor. Eğer sağlam bir likiditeye sahipseniz volatiliteden etkilenmeden, hatta bunu fırsata çevirerek işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Kriptolar Güvenli Mi?

Kripto para piyasasına karşı bir sonraki “suçlama” oldukça ciddidir. Güvenlik sorunları, bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların kripto endüstrisinde milyarlarca dolar işlem yapmasına izin verdi. Ancak piyasadaki durum son zamanlarda daha iyiye doğru gidiyor. Ayrıca güvenlik meselesi kişilerin kendilerini rahatlıkla koruyabileceği bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Dolayısıyla güvenli bir işlem gerçekleştirmek için çok dikkatli olmalısınız. Her zaman kendinizi, varlıklarınızı ve faaliyetlerinizi en iyi nasıl koruyacağınızı düşünmelisiniz. Bu da cüzdanlarınızın, anahtarlarınızın  ötesinde işlem yaptığınız borsaya kadar çok dikkatli incelemeler yapmanız ve önlemler almanız gerektiği anlamına geliyor.

En İyi İşlemler Nerede Yapılır?

Borsalar kripto ekonomisinde hayati bir rol oynuyor. Başarılı bir yatırımcı olmak için sizi çok fazla riske maruz bırakmadan ihtiyacınız olan her şeyi sunan borsayı seçmeniz gerekecek.

Az önce bahsettiğimiz bu iki kritik kritere dayanarak genellikle büyük borsalara daha yakın olmanızı öneririz. Bunun nedeni, büyük borsaların dışında hiç kimse size sürekli işlem başarısı için gerekli likidite oranlarını veya güvenlik özelliklerini sunamaz.

Coinmarketcap’in yeni kriterlerine bakarak sıralama yaptığı borsalar arasında şu an için en iyi işlem yapılabilecek borsa HitBTC gibi görünüyor…

HitBTC sadece piyasadaki en iyi likiditeyi sunmakla kalmıyor. Platform Coinmarketcap‘e göre en yüksek likidite sağlayan borsaların başını çekiyor. Aynı zamanda önemli bir marj da sunuyor. Ayrıca asla hack’lenmemiş birkaç borsadan biri olarak karşımıza çıkıyor. HitBTC riskleri, avantaja çevirebileceğiniz güvenli ve gerekli likiditeye sahip en iyi seçenekler arasında…

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar