Kripto Piyasalarında Sezonların Gerçekliği Var Mı? Sezonlar Nasıl Oluşuyor?

Sezonlar nasıl oluşuyor? Bitcoin veya altcoin sezonu ne anlama gelir?
21:07
2 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sezon veya mevsim nasıl ifade ederseniz edin sık sık bu kavramı duyuyoruz. Peki Bitcoin (BTC) için kara kış veya yaz diyebileceğimiz net dönem aralıkları belirleyebilir miyiz? Veya bu tarz kavramları kullananlar hangi verilerle bunu teyit ediyor?

Bitcoin (BTC) Sezon Kavramı

Fiyatı 60.000 doların üzerinde tutunmaya çalışırken hep bir ağızdan “Bitcoin” sezonunun ortasındayız sloganı çıkıyor. Mevcut dönemin daha büyük yükselişlere gebe olduğu ve Bitcoin’in yeni bir tarihi zirve yapacağı iddia ediliyor.

Bitcoin (BTC) sezonu diye ifade edilen dönem, altcoinlerin genellikle baskı gördüğü ve BTC’nin yükselişine devam ettiği zaman aralıklarını temsil ediyor. Peki uzmanlar bu sezon kavramına katılıyor mu?

Komodo’nun baş teknoloji sorumlusu Kadan Stadelmann görüşlerini şöyle açıklıyor.

“Oyuna giren kurumsal sermaye piyasanın lideri olan Bitcoin (BTC) ile daha güvenli bir yatırım yapıyor. BTC daha az riskli olduğu için bu yönelim tetikleniyor. Büyük balinaların bu talebi gördüğü ve ateşi körüklediği ise açık”.

Yani ona göre sezon kavramı daha çok psikolojik yönelimle birlikte destekleniyor ve gerçek.

DeversiFi’nin baş finans sorumlusu Ross Middleton ise Bitcoin (BTC) yükselişinin altcoinlerden kaçışı tetiklediğine inananlardan. Yani yükselişin tetiklenmesi sürünün oraya akmasını sağlıyor. Piyasadaki sıcak para sürekli olarak geziyor. Bitcoin (BTC), şaka coinler, DeFi ve son olarak Metaverse gibi hype alanlara para kayıyor. Theta Labs’ın strateji başkanı Wes Levitt, Ross ile benzer görüşleri savunuyor.

Altcoin Sezonu

Stadelmann, bireysel yatırımcılar için genel görünümlerinin oldukça farklı olduğunu düşünüyor. Bireysel yatırımcıların daha riskli ve yüksek kazanç vaat eden seçeneklere yönelmesi sermaye büyüklüğüyle ilgilidir. Elbette buradan elde edilen yüksek kazançlar daha az volatilitenin olduğu BTC, ETH gibi seçeneklere kayıyor.

Theta Labs’ın strateji başkanı Wes Levitt şunları söylüyor:

“Kriptodaki farklı sektörler (DeFi, NFT, Fan Token vs) arasında daha ayrıntılı döngülere şahit oluyoruz. Kriptoya giren sermayenin bu tarz daha karmaşık döngülere giriyor olması bana heyecan veriyor”.

Yani buna göre Bitcoin ve Altcoin hatta belli sektörlerin kendi sezonlarını oluşturduğu gerçek. Bununla birlikte sezon kavramı o alana artan ilgiyle oluşuyor, üstelik 3 ay sürmesi de gerekmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI