X

Kripto Piyasalarında Haftanın Özeti! 5-12 Eylül Önemli Gelişmeler!

Kripto para piyasalarında 5-12 Eylül arasında yaşananlar, önemli haber ve açıklamalar!
18:01
12 Eylül 2021

Yoğun bir haftayı saatler sonra geride bırakıyoruz. Bitcoin (BTC)’in yaşadığı sert düşüş Ukrayna kripto para yasası ve El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmesi dahil çok sayıda önemli gelişmeyi yaşadık. Gündemden geri kalmayın, tüm haftanın geniş özetini sizin için ele alıyoruz.

Haftanın Kripto Haberleri

Binance borsasında Bitcoin fiyatı 45.800 dolar ve haftalık kapanışa saatler kaldı. Birçok analist yükselişin devam edebilmesi için 46.700 dolar üzerinde haftalık kapanışa ihtiyacımız olduğunu söylüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ukrayna Kripto Yasası

Ukrayna parlamentosu sanal varlıklar adı altında bir tasarı kabul etti. Ülkede böylece kripto resmi olarak tanınmış oldu. Artık şirketler ülkede yasal olarak dijital varlık pazarları oluşturabilecek. Üstelik yasalaşan tasarıyla birlikte kripto para borsaları ülkede banka hesabı açabilecek.

Panama Bitcoin Yasası

El Salvador birçok zayıf ekonomiyi kriptolar konusunda cesaretlendiriyor. Son olarak Panama Bitcoin’i (BTC) alternatif bir ödeme seçeneği yapmak için tasarı hazırladı. Eğer tasarı yasalaşırsa ülkedeki vatandaşlar özgürce kripto paralarla alışveriş yapabiliyor olacak.

Rusya’dan Sevindiren Haberler

Rusya Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov kripto para madenciliğinin bir girişimcilik biçim olarak tanınmasını istedi. Milletvekillerinin de bu konuda harekete geçtiği savunuluyor, eğer bu gerçekleşirse Çin’den kaçan madencilerin bir kısmı komşu Rusya’da çok daha hızlı biçimde operasyonlarını başlatabilecek.

101 Bored Apes NFT Müzayedesine Yoğun İlgi

Yuga Labs yeni koleksiyonunu bu hafta 24 milyondan daha fazla paraya sattı. Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun da sahibi olan Yuga Labs, NFT alanında son derece değerli eserler üretti. Dünyada ünlü müzayede evi Sotheby’s satışa ev sahipliği yaptı.

MicroStrategy Hisse Satışları

Şirketin finans direktörü Phong Le ve baş teknoloji sorumlusu Timothy Lang başta olmak üzere üst düzey çok sayıda yöneticinin mevcut şirket hisselerini sattığı öğrenildi. SEC’e yapılan başvurularla anlaşılan satışlar şirket içindeki huzursuzluğa yoruldu. Yöneticilerin önemli kısmı Michael Saylor’un hodl politikasını benimsemiyor. Öte yandan yapılan satışların hisselerde düşüş beklentisini kuvvetlendirdiği konuşuluyor.

El Salvador ve Bitcoin

Ülkenin ulusal kripto cüzdanı ilk günden su koyuverdi. Ertesi gün acil bakıma alınan cüzdan şimdilik bir problem çıkarmıyor gibi görünüyor. Bukele Bitcoin’i yasal ödeme seçeneği olarak ülkede başlattıktan sonra 200+150 BTC’lik alım yaptıklarını duyurdu. Son alım fiyattaki düşüşle birlikte yapıldı.

Haftanın Önemli Açıklamaları

Charles Randell, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi Başkanı kripto paraları düzenlemelerinin insanları yanlış yönlendirebileceğini savundu. FCA katılımıyla yapılacak regülasyonların insanları kriptolara yöneltebileceği konusunda endişeleri olduğunu açıkladı.

Hindistan Merkez Bankası eski başkan yardımcısı Rama Subramaniam Gandhi ise kripto para birimleri için sermaye kazanç vergisi istedi. Eski başkan yardımcısı kripto paraların sert biçimde regüle edilmesini istiyor.

Yaklaşık 7,5 milyon kullanıcısı olan küresel ödeme şirketi Afterpay işletmelerin işlem ücretleri avantajı sebebiyle kriptoya yöneleceklerini savundu. Düşük işlem maliyetlerinin müşteriler tarafından karşılanıyor olmasını kriptonun en büyük avantajı olarak duyuran şirket bu durum işletmelere ciddi fayda sağlayacağını savunuyor.

Cardano Kurucusu Hoskinson ile önümüzdeki yıllarda birçok devletin El Salvador gibi kriptoları kabul edeceğini söyledi. Hoskinson’a göre merkez bankaları yakın zamanda rezervlerinde kripto tutmak isteyecek. Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz ise Afterpay ve Hoskinson’a yakın açıklamalar yaptı.

Fidelity Investments Direktörü “altın 1970’lerde para sınıfından çıkıp varlık sınıfına dönüştü, Bitcoin ise tam tersini yapıyor” yakın zamanda aynı şirketten 2038 yılında Bitcoin (BTC) 1 Milyar dolara kadar çıkabilir açıklaması gelmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar