X

Kripto Paralar ve Blockchain İçin Kötü Haber, Çin’den Geldi

Çin, dev blockchain tabanlı bono projesini iptal etti.
11:01
23 Kasım 2020

Çin İnşaat Bankasının Labuan şubesi, 3 milyar dolarlık blockchain projesini son dakikada iptal ettiğini açıkladı. Blockchain tabanlı bono ve tahvil ürünü projesi yakın zamanda duyurulmuş ve bütün ana akım medya kaynakları bile bunu konuşmaya başlamıştı. Çin ise bu duyurudan iki hafta sonra sürpriz bir iptale başvurdu.

Ethereum Ağı Tabanlı Bono Projesi Ertelendi

Malezya’nın dijital menkul kıymet borsası Fusang, ERC-20 tabanlı bonoları alım satım için listelemeyi planlıyordu. Pazartesi günü yapılan açıklamada da bu listelemenin direkt olarak Çin İnşaat Bankası aracılığıyla yapılacağı belirtilmişti. Hem banka, hem de bonoyu piyasaya sürecek olan Longbond LTD, ilgili borsaya bu konuda bildirimde bulundu.

Ancak beklenen ürün bir türlü piyasaya sürülmedi ve Fusang tarafından yapılan açıklamada bütün yatırımcı fonlarının iadesine başlandığı belirtildi. Bunun neden iptal edildiğine dair bir açıklama yapılmadı. Sponsor olan Çin İnşaat Bankası ile bonoları piyasaya süren Longbond’un neden bu plandan geri çekildiği de şu an için bilinmiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Paraların Geleneksel Yatırımcılara Açılan Kapısı

Çin İnşaat Bankasının Malezya’daki Labuan şubesi bu duyuruyu yaparken 3 milyar dolarlık fonlama ayırdıklarını belirtmişti. 10 Kasım tarihinde yapılan duyuruda bu fonların Longbond Ltd ile ortaklaşa kullanılacağı da vurgulandı. Tokenleştirilmiş bonolar aslında uzun bir süreden beri hem geleneksel yatırımcıların hem de kripto para sektörünün beklediği bir gelişmeydi.

İnsanların direkt olarak ABD doları veya Bitcoin ile alabilecekleri tokenleştirilmiş bonolar, kripto para sektörü ile geleneksel sektör arasında büyük bir köprü oluşturuyor. Normalde bu ürünün 13 Kasım tarihinde Fusang üzerinde alım satıma girmesi bekleniyordu ancak listeleme aynı gün içerisinde ertelendi. Erteleme sonrasında da görüldüğü üzere iptal haberi ve kararı geldi.

Bitcoin Bundan Olumsuz Etkilenebilir

btc

Fusang tarafından yapılan açıklamada 16 Kasım 2020 tarihinde borsanın listeleme sponsoruna bildiride bulunduğu ve gecikmenin sebebini öğrenmek istediklerini talep ettiği belirtiliyor. Ancak listeleme sponsoru yani Çin İnşaat Bankası 20 Kasım tarihinde cevap vererek projeden çekildiklerini bildirdi.

Yani burada sadece yatırımcılar değil aynı zamanda Fusang da mağdur olmuş gibi gözüküyor. Bu gelişmenin Bitcoin ile alım yapan kurumsal yatırımcılara kapı aralamasından dolayı BTC fiyatı için de olumlu bir etki yaratabileceği düşünülüyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar