X

Kripto Paralar Haftaya Yükselişle Başladı! İşte Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para Birimi

Önümüzdeki birkaç gün içinde yükseliş trendini sürdürmesi muhtemel ilk 5 kripto para birimi.
09:15
15 Kasım 2021

Bitcoin‘in (BTC) yükseliş trendi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) VanEck‘in Bitcoin’in spot fiyatını izlemeyi planlayan Bitcoin borsasında işlem gören ürününü reddetmesinin ardından 12 Kasım’da küçük bir gerileme kaydetti.

Ancak bu olumsuz gelişmeyi, 13 Kasım’da Taproot güncellemesinin başarılı bir şekilde etkinleştirilmesi izledi. Taproot’a özel bir web sitesi işleten Bitcoin geliştiricisi Hampus Sjöberg, “en büyük kazancın” Taproot’un Bitcoin’in ağ yükseltmeleri yapabileceğini göstermesi olduğunu söyledi ve bu ağın uzun ömürlülüğü için önemliydi.

Bitcoin, Taproot yükseltmesinin ardından önceki yükseliş performansını tekrarlayabilir ve altcoin’leri daha yükseğe çekebilir mi? Önümüzdeki birkaç gün içinde yükseliş trendini sürdürebilecek ilk 5 kripto para biriminin grafiklerini inceleyelim.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin (BTC)

Lider kripto para birimi Bitcoin, dikkat edilmesi gereken önemli bir destek olan 20 günlük üstel hareketli ortalamaya (62.954 dolar) geri çekildi. Yatırımcılar genellikle 20 günlük EMA‘ya düşüşü güçlü bir yükseliş trendinde satın alır.

Yükselen hareketli ortalamalar, alıcıların üstünlüğün olduğunu gösteriyor ancak göreceli güç endeksindeki (RSI) negatif ayrışma, yükseliş momentumunun zayıflayabileceği konusunda uyarıyor.

Fiyat 20 günlük EMA’dan geri dönerse, boğalar fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların üzerine çıkarmaya ve yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak. Daha sonrasında yükselişin devam etmesi durumunda BTC/USDT çifti 75.000 dolarlara kadar yükselebilir.

Alternatif olarak, 20 günlük EMA’nın altında bir kırılma ve kapanış, yatırımcıların acil satış yapabileceğini gösterecektir. Bu durumda parite daha sonra 50 günlük basit hareketli ortalamaya (57.938 dolar) kadar gerileyebilir. Bu desteğin altında bir kırılma, 52,920 dolara daha derin bir düzeltmenin başladığını gösterebilir.

Öte yandan 4 saatlik grafik paritenin 60.000 dolar ile 67.000 dolar arasında konsolide olduğunu gösteriyor. Ancak boğalar, fiyatı direncin üzerine çıkarmayı başarsa da, daha yüksek seviyeler için başarılı olamadılar.

Litecoin (LTC)

Öte yandan Litecoin (LTC), kırıldığında ve genel direncin üzerinde 225.30 dolardan kapandığında yuvarlanan bir dip oluşumunu tamamladı. Fiyat hızla ivme kazandı ve ayıların sert bir direnç gösterdiği 300 dolardan psikolojik seviyeye yükseldi.

Altcoin son birkaç gündür düzeltme yapıyor ancak 20 günlük EMA (224 dolar) yükselmeye başladı ve RSI aşırı alım bölgesinin hemen altında, bu da boğaların üstün olduğunu gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden yükselirse veya 225.30 dolara geri dönerse, alıcılar yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak.

300 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, 340 dolara daha fazla ralli için kapıları açabilir. Ayıların, fiyatı 225.30 dolardan kırılma seviyesinin altına çekmeye ve sürdürmeye çalışacakları için başka planları olması muhtemel. Bunu başarabilirlerse, LTC/USDT çifti 50 günlük SMA’ya (192 dolara) gerileyebilir.

4 saatlik grafik, paritenin düşen bir kama formasyonunda işlem gördüğünü gösteriyor. 20-EMA düzleşti ve RSI orta noktaya yakın, bu da arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

Bu denge, fiyatı kamanın üzerinde iter ve sürdürürse boğalar lehine dönebilir. Parite daha sonra 280 dolara ve daha sonra 295.70 dolara yükselebilir. Bu seviye sert bir direnç olarak hareket edebilir, ancak boğalar bu engeli aşarsa parite 302,10 dolar seviyelerine doğru yola koyulabilir.

Alternatif olarak, fiyat 50-SMA’nın altına düşerse, satış yoğunlaşabilir ve parite 225.30 dolarlık güçlü desteğe geri dönebilir.

Chainlink (LINK)

Boğalar, Chainlink‘i (LINK) 9, 10 ve 11 Kasım’da 35.23 dolardan genel direncin üzerine çıkardı ancak fiyatı bunun üzerinde tutamadı. Bu, ayıların bu seviyeyi şiddetle savunduklarını gösteriyor.

Her iki hareketli ortalama da yükseliyor ve RSI 55’in üzerinde, bu da boğaların hafif bir üstünlüğü olduğunu gösteriyor. Fiyat 20 günlük EMA‘dan (32.27 dolar) geri dönerse, alıcılar genel engeli aşmak için başka bir girişimde bulunacaklar.

Bunu başarırlarsa, LINK/USDT paritesi yeni bir yükseliş trendinin başlangıcını işaret edebilir. Yukarı yönde ilk hedef 42.50 dolar ve ardından 47.50 dolar. Fiyat 20 günlük EMA’nın altına düşerse bu yükseliş görünümü reddedilecek. Böyle bir hareket, fiyatı 50 günlük SMA’ya (28.83 dolar) çekebilir.

Parite son birkaç gündür yükselen bir kanal içinde yükseliyor. Boğalar, 10 Kasım’da fiyatı kanalın üzerine çıkarmaya çalıştı ancak başarısız oldu. Bu, boğaların kar rezervasyonu yapmasına ve agresif ayıların açığa çıkmasına neden olmuş olabilir.

Fiyat artık alımların ortaya çıkabileceği kanalın destek hattına düşebilir. Bu desteğin güçlü bir şekilde toparlanması, boğaların daha düşük seviyelerden alım yapmaya devam ettiğini gösterecek. Parite daha sonra kanalın içinde yükselmeye devam edebilir. Kanalın altında bir kırılma ve kapanış, trendde olası bir değişikliği işaret edecektir.

VeChain (VET)

VeChain (VET), 4 Kasım’da 0,15 dolardan sert genel direncin üzerine çıktı ve boğaların ayıları yendiğini gösterdi. Öyle ki fiyat destek seviyesine geri döndü ve ayılar fiyatı bunun altına çekmeye ve agresif boğaları tuzağa düşürmeye çalıştı.

20 günlük EMA (0,15 dolar) yükseliyor ve RSI pozitif bölgede, bu da boğalar için küçük bir avantaj olduğunu gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, boğalar VET/USDT çiftini 0.19 doların üzerine çıkarmaya ve yukarı hareketine devam etmeye çalışacak. Parite daha sonra 0.24 dolara yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat kırılır ve 0,15 doların altında kalırsa, piyasaların daha yüksek seviyeleri reddettiği anlamına gelir. Parite daha sonra 50 günlük SMA’ya (0,12 dolar) ve daha sonra 0,10 dolar’a düşebilir.

4 saatlik grafik, boğaların fiyatı yükselen kanal modelinin direnç çizgisinin üzerine ittiğini ancak bu avantaj üzerine inşa edemediklerini gösteriyor. Bu, talebin daha yüksek seviyelerde kuruduğunu gösterir.

Fiyat tekrar kanala geri döndü ve hareketli ortalamalar düşüş eğilimini tamamladı. Bu, paritenin kademeli olarak kanalın destek hattına kayabileceğini gösteriyor.

Destek hattından güçlü bir toparlanma, yükseliş trendini sabit tutabilir ve fiyat kanal içinde işlem görmeye devam edebilir. Ayılar, üstünlük elde etmek için fiyatı kanalın altına çekmek ve sürdürmek zorunda kalacak.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS) bir yükseliş trendinde düzeltme yapıyor ve son birkaç gündür yükselen bir kanal modeli içinde işlem görüyor. Fiyat, boğaların düşüşü durdurmaya çalıştığı 20 günlük EMA’ya (141 dolar) düştü.

20 günlük EMA düzleşti ve RSI orta noktaya yakın düştü, bu da alıcıların kontrolünü kaybediyor olabileceğini gösteriyor. 20 günlük EMA’nın altına bir kırılma, fiyatı bu kanalın destek hattına çekebilir.

Alıcıların bu seviyeyi agresif bir şekilde savunması bekleniyor. Fiyat, destek hattının dışına çıkarsa, yukarı yönlü hareketin devam edeceğini gösterecektir. AXS/USDT çifti daha sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 166,09 dolara dokunmaya çalışabilir.

Tüm zamanların en yüksek seviyesinin üzerinde bir kırılma ve kapanış, kanalın 183 dolardan direnç çizgisine olası bir rallinin yolunu açabilir. Bu olumlu görüş bir molada geçersiz olacak ve yükselen kanalın altında kapanacaktır.

Parite 166.09 ile 131.18 dolar arasında konsolide oluyor. Fiyat 4 saatlik grafikte 20-EMA’nın altında işlem görüyor ve bu da ayıların bu direnci agresif bir şekilde savunduğunu gösteriyor. Bu, fiyatın 131.18 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşama olasılığını artırıyor.

Fiyat bu destekten geri dönerse, boğaların daha düşük seviyelerde birikmeye devam ettiğini gösterecek. Parite daha sonra menzile bağlı eylemini birkaç gün daha uzatabilir.

Ancak aksi durumda, 131,18 doların altında bir kırılma ve kapanış, kısa vadeli trendde olası bir değişikliğe işaret edebilir. Parite daha sonra 115 ila 120 dolar destek bölgesine düşebilir. Bu bölge de çatlarsa, düşüş psikolojik desteğe 100 dolara kadar uzayabilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI