“Kripto Paralar Düşük Faiz Uygulamalarının Sonunu Getirecek”

Düşük faiz ödemeleri, insanları kripto para kullanımına yönlendirebilir mi?
17:00
25 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre Stanford İşletme Enstitüsü‘nden bir profesör, bankaların şu anda memnun oldukları düşük faizli mevduatın aslında ileride kripto paraların işine yarayacağını düşünüyor.

Finans Profesörü Darrell Duffie 24 Ekim’de üniversite için verdiği bir röportajda öyle ya da böyle bir şekilde kripto para birimlerinin gelecek on yıl içinde bankaların iş modelini değiştirebileceğini ifade etti.

Büyük Değişim Kaçınılmaz

Profesör Duffie, Bitcoin (BTC) gibi merkezsiz kripto para birimlerinin nispeten düşük benimsenmesinin halkın yanlış yönlendirilmesine yol açtığını ve bunun yapılmaması gerektiğini düşündüğünü dile getirdi. Ayrıca profesöre göre Facebook’un kripto para projesi Libra’nın önünde de durulmaması gerekiyor.

Profesör konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Gelecek geliyor ve bu programlara katılmayan eski bankalar için çok rahatsız edici olacak.” ifadelerini kullandı.

İster dolar destekli bir kripto para birimi olsun, ister Facebook’un Libra projesi gibi bir para birimi olsun ya da merkez bankası destekli dijital para birimi olsun profesöre göre dijital dönüşüm şu anda bankaların uyguladığı düşük faiz uygulamasının önünü kesecek. Duffie konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Yeni ödeme yöntemleri, mevduatlar için daha fazla rekabeti tetikleyecektir.Tüketiciler faturalarını ödemenin daha hızlı yollarını bulursa ve işletmeler bir bankaya ihtiyaç duymadan satış gelirlerine daha hızlı erişebilirlerse, son derece düşük faiz ödeyen hesaplarda mevduatlarını tutmak istemeyeceklerdir.

Öte yandan rapordaki bilgilere göre tüketiciler ve işletmeler şu anda yalnızca ABD bankalarında yer alan ve ortalama olarak oldukça düşük bir faiz oranı ödeyen mevduatlarda yaklaşık 14 trilyon dolar tutuyor.

Yanlış Yönlendirmeler

Yukarıda bahsi geçen durum haliyle kullanıcıları bankalara ve düşük faize bağımlı hale getiriyor.

Bunun yanında bir de ana akım medya kripto para birimlerinin aslında benimsenme oranının düşük olduğunu ve gerçek hayatta kullanımının çok az olduğunu ifade ederek insanları bir nebze yanlış yönlendiriyor. Ancak Burger King, Starbucks ve Whole Foods gibi büyük firmalar dünyanın çeşitli yerlerinde kripto ödemeleri kabul etmeye başladı. Bunlarla beraber birçok küçük işletmede de Bitcoin ödemeleri artık kabul ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI