X

Kripto Para Yatırımcıları Ralli Sırasında Paralarını Nasıl Koruyabilir?

Kripto para birimlerinde yaşanacak bir ralli sırasında yatırımcılar bazı hatalar yapabiliyor. Bu hataların nasıl önüne geçebiliriz?
18:44
2 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Nasıl ki zaman zaman geleneksel finans ürünlerinde ya da nakit kullanımında dolandırıcılık tehdidi ile karşı karşıya kalıyorsak kripto para birimlerinde de bazen bu gibi durumlar ile karşılaşılabiliyor. Peki, yatırımcılar paralarının güvenliğini nasıl sağlayabilir?

Özel Anahtarlarınızı Asla Paylaşmayın

Riskten korunma fonu Digital Finance Group’un kurucusu ve CEO’su olarak milyonlarca doları yöneten James Wo yatırımcıların kripto varlıklarını korumak için en temel kuralın özel anahtarlarının kimseyle paylaşılmaması olduğunu dile getirdi. Özel anahtarlara erişilmesi demek herhangi bir kişinin sizin cüzdanınıza kolaylıkla erişebilmesi anlamına geliyor.

Buna ek olarak Wo, cep telefonları ve tabletler gibi kişisel cihazlarda işlem yaparken de güvenli olmayan internet bağlantılarının kullanılmaması konusunda uyardı. Dolayısıyla sıklıkla ziyaret ettiğini platformların linklerini her zaman kontrol etmeniz sizi saldırılara karşı korumuş olacak.

Öte yandan Wo yaptığı başka bir açıklamada da yatırımcıların, kripto para birimlerini muhafaza etmek için birden fazla cüzdan kullanmaları gerektiğinin de altını çiziyor. Bu şekilde herhangi bir saldırı durumunda kayıpların oranı azalmış olacak.

Ayrıca kripto para birimleri ile işlem yaparken bilmediğini ya da güvenmediğiniz bağlantıları açmamak da yatırımlarınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Çünkü kötü niyetli kişiler bu bağlantılar aracılığı ile bilgisayarınıza erişebilir ve bu da sizi bir saldırıya açık hale getirir.

Phishing Saldırıları

Phishing saldırıları çeşitli şekillerde gerçekleşebiliyor. Ancak genellikle bu durumda kötü niyetli kullanıcılar, orijinal sitenin bir kopyası olan başka bir siteye yönlendiriliyor ve bilgilerin girilmesi ile hesaplar kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor.

Buna ek olarak zaman zaman da kötü niyetli kişiler orijinal websitelerinin kontrolünü ele geçirebiliyor. Dolayısıyla bilgilerinizi girdiğini anda yine bu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçiyor. Uzmanlar, trafiği şifrelediği için sanal özel ağ (VPN) kullanımının genellikle bu sorunu çözdüğünü söylüyor.

Yatırımcının Kendisini Koruması

Özellikle ralli dönemlerinden insanlar para kazanma hırsı ile bir takım hatalar yapabiliyor. Projeyi araştırmadan yatırım yapmak, hızlı para kazanma hırsına kapılmak, kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmek, araştırma yapmamak, acele işlem yapmak bu hatalar arasında sayılabilir.

Dolayısıyla yatırımcıların ralli dönemlerinde özellikle sakin kalmaları gerekiyor. Kripto para piyasalarında ralliler yaşanırken de ara düşüşler olabiliyor ve bu dönemlerde acele etmeden zararda satış yapmamak büyük önem taşıyor. Ayrıca bir yatırım yapmadan önce fiyat yükselecek hemen alayım mantığından da kurtulmak gerekiyor.

Öncelikle yatırım yapılacak varlığı araştırmak, neden yükseliş beklendiğini anlamak ve bu doğrultuda yatırım yapmak büyük önem taşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI