reklamı kapat

Kripto Para Satın Almak İçin En İyi Zaman Hangisi?

Herkesin merak ettiği soruya bu kez Yale Üniversitesi akademisyenleri cevap verdi.
9 Ağustos 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Yale Üniversitesi’nden iki ekonomist kripto paralar için en iyi alım fırsatlarını belirlemek adına basit bir strateji izledi. 3 kripto paranın geçmiş performansını takibe alan ikili, fiyat hareketlerini tahmin etmek için iki yöntem geliştirdi.

Kripto paraların volatil oluşu, ortalama bir bilgiye sahip dijital para alıcısının sektöre girmesini zorlaştırıyor. Sürünün lideri Bitcoin birkaç saatte içinde yüzlerce dolar oynayabiliyor.

Aleh Tsyvinski ve Yukun Liu isimli Yale ekonomistleri fiyatın hareket edeceği yönü gösteren iki faktör tespit etti. “Kripto Paraların Riskleri ve Götürüleri” başlıklı araştırma kapsamında ikili; Bitcoin’in 2011-2018, Ether’in 2015-2018 ve XRP’nin 2012-2018 arası tarihsel performansını inceledi.

Ekonomistlerin bulduğu ilk faktör “momentum etkisi” oldu. Buna göre ekonomistler Bitcoin’in sürekli arttığı bir haftayı takip eden ikinci haftada artışın çoğunlukla devam ettiğini saptadı. Bu faktörden yararlanmak kaydıyla en risksiz alım stratejisinin ilk hafta sonunda alım yapıp diğer hafta satmak olduğunu belirlediler.

İkinci faktör ise “yatırımcı ilgisinin etkisi”. Bu genel olarak şu anlama geliyor: Kripto paralara karşı artan ilgi fiyat hareketlerini tahmin etmede kullanılabilir. Araştırmada yatırımcı ilgisini Twitter postlarının ve Google trends’in iyi bir şekilde gösterdiği not düşülüyor.

Buna göre Twitter’da “Bitcoin” kelimesi daha çok yazılırsa fiyat da artıyor. Tam tersi bir durumda, örneğin “Bitcoin hack” sıkça yazıldığında fiyat düşüyor.

Öte yandan ikili araştırmanın bir yatırım tavsiyesi olarak görülmemesi gerektiğini vurguluyor. Tsyvinsky CNBC’ye verdiği röportajda şöyle konuştu:

Her şey olabilir. Bulduğumuz istatistiğe dayalı modeller bir gün tamamen değişebilir. Belki yarın düzenleyiciler Bitcoin’e yasak getirecek, belki Bitcoin tamamen hack’lenecek, insanların hesaba katması gereken çok fazla şey var.

Kaynak: newsbtc.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.