X

Kripto Para Milyarderlerinin Serveti Ne Kadar?

Kripto paralar yıllar boyu değer kazanarak birçok kişiyi zengin etti.
23:00
12 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyası birçok büyük ve küçük yatırımcıyı zengin etti. HODL stratejisini uygulayanlar en sonunda kazanırken sahip olduğu kripto paraları satan yatırımcılar piyasanın yükselişini yaşlı gözlerle izledi. Bu yazımızda kripto paralar sayesinde servetine servet katan milyarderleri tanıyacağız.

Chris Larsen – Toplam kripto serveti: 4,1 milyar dolar

1992 yılında mortgage sektörünü internetle buluşturan Larsen’in kurduğu şirket giderek büyüdü ve Yahoo bu şirketi satın aldı. Bu süreçte büyük paralar kazanan Larsen 2000’den sonra kendini başka alanlarda denedi ve elini attığı her işte başarı yakaladı. Peki Larsen nasıl kripto zengini oldu?

Pek çok insanın Ripple’ın öncüsünün Larsen’in kurucu ortaklığını yaptığı OpenCoin olduğundan haberi yok. OpenCoin banka ücretlerini ve işlem sürelerini düşürme amacıyla Ripple protokolü üzerinde çalışmaya başladı. Şirketin ismi 2013’te Ripple Labs olarak değişti. Stanford mezunu ve Silikon Vadisi gediklisi Larsen’in servetinin büyük bir kısmını, sahip olduğu 5,2 milyon XRP token’ı oluşturuyor.

Changpeng Zhao – Toplam kripto serveti: 1,1 milyar dolar

Binance CEO’su Zhao’nun finans sektörüne ilgisi üniversitede başladı. 2001’den itibaren 4 yıl Bloomberg’de çalışan Zhao görevinden istifa ederek finansal yatırımlara yönelik Fusion System şirketini kurdu. Pokere ilgisi Zhao’yu Bitcoin’le tanıştırdı.

Önce Blockchain.info’da baş geliştirici olarak çalışan Zhao OKCoin’e CTO olarak transfer oldu. Sonrasında buradan ayrılarak Binance’i kurdu. Binance Temmuz 2017’den bu yana dünyanın en büyük kripto para borsası haline geldi.

Joseph Lubin – Toplam kripto serveti: 1 milyar dolar

Princeton öğrencisi Lubin başarılı bir üniversite ve iş hayatının ardından Goldman Sachs’ta çalışmaya başladı. Bankadaki işinin ardından şirket değiştirdi ve kısa süre sonra kripto para dünyasına girdi.

Lubin Ethereum’un kurucu kadrosundaydı. Hatta Lubin’in 2013’te düzenlenen ETH ICO’sunun en büyük yatırımcılarından biri olduğu söylenegelir. Lubin ConsenSys şirketinin de kurucusu. Akıllı yatırımları ve büyük ölçekli kripto para şirketleri Lubin’i kripto para milyarderi yapmaya yetti.

Winklevoss kardeşler – Toplam kripto servetleri: 1 milyar dolar*2

Winklevoss kardeşler kripto para sektörünün en renkli simaları arasında yer alıyor. Harvard mezunu ikilinin ismi Facebook’un kuruluş öyküsünde geçiyordu. İki kardeş “fikir hırsızlığı” gerekçesiyle Mark Zuckerberg’e açtığı davayı kazandı ve Zuckerberg’den tazminat olarak 65 milyon dolar aldı. 2008 yılında ABD’yi olimpiyatlarda kürek dalında temsil eden ikili daha sonra kendi girişim sermayesi fonlarını kurdu.

Winklevoss kardeşler Zuckerberg’den gelen parayla 2012’de tüm Bitcoin’lerin %1’ini satın aldı ve kripto para borsası Gemini’yi kurdu.

Kaynak: dailyhodl.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI