Kripto Para Borsası Gate.io Yüzde 100 Teminat Kanıtı Sağlıyor

14:44
4 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dünyanın en büyük 5 kripto para borsasından biri olan Gate.io, 2020’de şirketin denetlendiğini ve platformunda sunulan ve kullanıcılar tarafından tutulan tüm varlıkların teminatına sahip olduğunu kanıtlayan bir ‘Teminat Kanıtı’ hizmeti başlattı. Kripto para birimlerine yatırım talebi yeni zirvelere ulaştığında, Gate.io %100 teminat kanıtını doğrulamak için bahsi geçen ayrıntıları tekrar gözden geçirdi.

Gate.io‘nun düzenlemelere ve ticaret standartlarına uygun açık ve şeffaf bir platform sunmayı içeren uzun vadeli hedeflerine uygun olarak ‘Teminat Kanıtı’ hizmeti başlatıldı. Gate.io, 2013 yılında piyasaya sürülen dünyanın en eski kripto para borsalarından biridir ve platformda işleme açık 1.000’den fazla kripto para ile dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi.

%100 Teminat Kanıtı Nedir?

Varlıklar çoğu yatırımın temelidir. İşlem platformları, kullanıcı varlıklarının güvenliğini sağlamalı ve tutarlı, şeffaf bir ticaret deneyimi sağlamalıdır. Gate.io, kullanıcılarının platformun aslında borsada bulunan varlıkların veya teminatın %100’ünü elinde tuttuğunu doğrulamasını sağlamak için birçok blok zinciri projesinde kullanılan Merkle Ağacı yaklaşımını kullanan bir hizmet geliştirdi. Bunun yanı sıra bağımsız bir denetçi tarafından Gate.io’nun varlıkları üzerinde bağımsız, kriptografik olarak doğrulanmış bir denetim yapıldı.

Daha da önemlisi her bir kullanıcının varlıkları, Gate.io’nun merkezi veritabanındaki bir deftere kaydediliyor. Veritabanında listelenen kayıtlı varlıklar, borsada tutulan kullanıcı varlıklarının toplam miktarıdır. ‘Teminat’ kelimesi, Gate.io’da depolanan kullanıcı varlıklarının miktarı anlamına geliyor. Basit bir ifadeyle, ‘% 100 Teminat Kanıtı’, borsa tarafından tutulan toplam varlık miktarının, platformda depolanan toplam kullanıcı varlıklarına eşit veya daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Gate.io’nun Teminat Kanıtının Doğrulanması

Gate.io, platform tarafından tutulan toplam kullanıcı varlıkları ve teminat miktarını kanıtlayan iki yöntem benimsemiştir. İlk yöntem, her kullanıcının varlıklarının karma değerini, istek üzerine kullanıcıların erişebileceği bir Merkle Ağacı üzerindeki yaprak node’larında depolamaktır. İkinci yöntem, Merkle Ağacının yaprak node’unda tutulan varlıkları denetlemek ve tüm kullanıcıların varlıklarını üçüncü bir taraf tarafından yapılan bir denetimle doğrulamaktır. En üst düzeyde şeffaflığı sağlamak için, üçüncü taraf bağımsız denetçi tarafından sağlanan eksiksiz yazılı denetim raporu tüm kullanıcılara açıktır.

Gate.io‘nun borsasında 1.000’den fazla kripto para bulunduğundan ve varlıkların depolanması ve aktarılması birden fazla adrese sahip birden fazla soğuk ve sıcak cüzdan içerdiğinden, Gate.io harici bir denetçi tarafından tam bir denetime açıldı. ABD merkezli lider 25 CPA ve danışmanlık firması olan Armanino LLP, Gate.io’nun varlıklarını denetledi ve 2020’de şirketin %100 teminata sahip olduğunu doğrulayan bir rapor yayınladı.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI