Kripto Ekosisteminin En Aktif Geliştirilen Blockchain’leri Hangileri?

Yapılan araştırmalara göre kripto para ekosisteminde en aktif geliştirilen Blockchain projelerinde başı Kusama çekiyor.
17:21
5 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

CryptoDiffer tarafından paylaşılan bir listeye göre, en aktif olarak geliştirilen üç blok zinciri  son 30 günde 130’dan fazla Github taahhüdü ile şu anda Kusama, Polkadot ve Cardano.

Aktif olarak Geliştirilen Blockchain’ler

Geliştirme etkinliği, Github‘da çeşitli geliştiriciler tarafından yapılan taahhütlerin sayısıyla ölçülmektedir. Elde edilen bilgilere göre Kusama, Cardano ve Polkadot zirvede yer alırken Ethereum gibi bazı kripto para projeleri de 100 taahhüt eşiğinin üzerine çıktı. Solana ise 95 taahhütle 100’ün altında kaldı.

Öte yandan elde edilen bilgilere göre Kusama, sektördeki en gelişmiş proje haline geldi ancak bunun bir nedeni var. Kusama, uygulamaları, yeni Blockchain’leri ve diğer gelişmeleri ana ağda yayınlamadan önce test etmek için tasarlanmış Polkadot için halka açık bir ortamdır.

Kusama, ana Polkadot ağı için bir şeyler yaratmaya istekli geliştiriciler için bir dijital alan olarak faaliyet göstermek üzere tasarlandı ve bu da ağdaki en aktif şekilde geliştirilmiş blok zinciri olmasının arkasındaki sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer Blockchain’ler

Bunlara ek olarak Cardano, 118 Github taahhüdü ile ağdaki en gelişmiş projelerin arasında üçüncü sırada yer alıyor. Son 30 gün içinde Cardano geliştiricileri, Cardano için akıllı sözleşme teknolojisinin hızla gelişmesi ve ADA blok zincirinde başlatılacak merkezi olmayan uygulamalar için bir çerçeve oluşturmasıyla kripto alanına büyük katkılarda bulundu.

Genellikle, erken aşamalarda yapılan geliştirme, kripto paranın fiyatına hemen yansımaz. Bu nedenle, gelecekte ağ üzerindeki aktif çalışmanın sonuçlarını görebiliriz. Ancak şu anda Kusama ve DOT, pazarın en iyi performans gösterenleri listesinde kalmaya devam ediyor. Cardano ise son 50 gündür belli bir aralıkta hareket ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI