reklamı kapat

Kripto Anne: “Nefesinizi Tutmayın!”

Hester Peirce, ETF'leri beklerken sakin olunması gerektiğini hatırlattı...
7 Aralık 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komisyon üyesi, Washington DC’de 5 Aralık’ta düzenlenen Dijital Varlık Yatırım Forumu’nda, “Bitcoin borsa işlem fonlarını (ETF) beklerken nefesinizi tutmayın” yorumunu yaptı.

SEC’in Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşler tarafından sunulan Bitcoin ETF’ni reddetmesine karşı çıktıktan sonra toplulukta “kripto anne” lakabıyla anılmaya başlayan Hester Peirce, kripto para ya da Bitcoin ETF’lerinin “kesinlikle mümkün” olduğunu ancak bunun yıllar alabileceğini ifade etti ve şu açıklamayı yaptı:

ETF’ler kesinlikle gerçekleşecek ama bu yarın da olabilir 20 yıl sonra da olabilir. Nefesinizi tutmayın. SEC’in Finhub’ı kurması yıllar aldı. Borsada işlem görecek bir ürünü onaylamak daha da uzun zaman alabilir.

Peirce, aynı zamanda meslektaşlarını kripto para benimsenmesi konusunda da ikna etmeye çalıştığını ancak bunun için “açık görüşlü zihinlerden fazlasına” ihtiyaç olduğunu da konuşması sırasında belirtti.


Öte yandan Bitcoin’in kurumsallaşmasıyla ilgili Peirce, çok sayıda kurumsal ve perakende devinin SEC’e ilgi duyduğunu ve bununla er geç etkileşime girileceğini ifade etti. Komisyon üyesi konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Kripto para alanında kurumsallaşmayı eşvik etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu alandaki insanlar bunu istemiyor ama bence kripto alanına girmek isteyen kurumsal firmalar var. Bu alana girecek perakende yatırımcılara sunabileceğiniz en iyi yol daha kurumsallaşmış bir alan.

“Kripto Anne’ye” SEC’in yeni adımları sorulduğunda, “insanların yasalara uymak zorunda olduklarını” ifade etti. Ancak hükümetin düzenlemeler yoluyla yenilikçi fikirlerin gerçekleşmesini engellediğini de dile getirdi.

Bunların yanında yakın zamanlı bir röportajda SEC Başkanı Jay Clayton, bir Bitcoin ETF’i için herhangi bir tarih vermemekle beraber SEC’in duruşunu yinelemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.