reklamı kapat

Kripto Alışverişi ve Borsacılığında Yepyeni Bir Platform: COSS

09:22
4 Ağustos 2017
  • Coin TürkCoin Türk

COSS, kripto paralara dayalı bir dijital ekonomik sistemin tüm özelliklerini kapsayan yeni nesil bir alışveriş ve borsa platformudur. Crypto One Stop Solution, yani Tek Durak Kripto Çözümü anlamına gelen COSS’un beta sürümü, 1 Nisan 2017’de piyasaya sürüldü.

Ödeme kanalının ve POS sisteminin bulunduğu beta sürümünde, satıcıların hizmetleri karşılığında birçok kripto parayla ödeme kabul edebileceği online ve offline mağazalar ile sorunsuz bir şekilde hizmet veren bir kripto para borsası bulunmaktadır. Bu iki önemli özelliğin yanı sıra COSS platformuna yakın zamanda dahil olacak çok sayıda üçüncü parti sağlayıcıları, platform üzerindeki hizmet ağını genişletecektir.

COSS, sisteminde sonsuz olasılıkların olduğu yaşayan bir proje olarak tasarlanmıştır. Kullanıcı dostu, sezgisel ve kullanımı oldukça kolay olan platformda mevcut tüm kripto paralar ile blockhain temelli hizmet ve ürünler yer alacaktır. Bu yolla COSS, kitleleri kripto paralarla buluşturmayı amaçlamaktadır. COSS’un birincil amacı, kripto para kullanımını bütünüyle sistemine entegre ederek insanlar için kripto kullanımını olabildiğince kolay bir hâle getirmektir.

Peki COSS sistemi nasıl işler? Platform üzerinde hem satıcı hem de müşteri olarak yer alabilirsiniz. Hâlihazırda COSS platformunda kayıtlı olan 150 satıcı ve 1000’in üzerindeki müşteriye her geçen gün yenileri eklenmektedir. COSS ekibi, dünya üzerinde üç farklı yerden çalışmalarını sürdürmektedir: Singapur (Yönetim Kurulu), New York (Şubeler) ve Bükreş (Geliştirici Ekip).

Geniş bir vizyona sahip COSS ekibi, hızlı bir şekilde evrilen teknolojilerin getirdiği değişikliklerin farkında olup bunlara karşı inovatif bir yaklaşımı benimsemiştir. Bu yaklaşım doğrultusunda COSS ekibinin başlıca amaçları şunlardır:

  • Tek durak çözümü kapsamındaki hizmetlerle kripto para kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılamak;
  • Sisteme yeni satıcılar ve ortaklar getiren kullanıcıları ödüllendirmek;
  • Kripto para kullanıcılarının ve satıcıların sorunsuzca birbiriyle iletişebileceği bir piyasa kurmak;
  • Piyasa değeri olan token’ler basmak;
  • Kaliteli bir hizmet anlayışıyla müşteri ağını genişletmek;
  • Sistem güvenliğini artırmak;
  • Ezber bozan inovasyonlar yapmak.

COSS platformuna satıcı olarak kayıt olabilirsiniz. (Online mağazanız varsa) ödeme geçidi üzerinden veya COSS POS uygulamasını (web veya Android üzerinden) indirerek dakikalar içinde kripto para ödemesi almaya başlayabilirsiniz. Satıcı listesine kaydolduktan sonra ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tüm dünyadan binlerce kripto kullanıcısına tanıtmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan online mağazası olmayan satıcılar, sabit ödeme butonları ve linkleriyle sistem üzerinden satış yapabilirler.

Ethereum blockchain’inde bir DAO olarak tasarlanan COSS platformunun token değişimi (ICO), 8 Ağustos 2017’de başlayacaktır. 200 milyon COSS token’inin basılacağı ICO kapsamında token değeri 1 ETH = 600 COSS token’i olacak şekilde belirlenmiştir. 6 Eylül 2017’de sona erecek ICO boyunca, toplamda 130 milyon token yatırımcılara dağıtılacaktır. 20 Eylül 2017’den itibaren ise token’lerle işlem yapılmaya başlanacaktır. ICO’nun ilk 5 gününde yüzde 15 bonus kazanma fırsatı bulunmaktadır. Sonraki her 5 günde verilecek bonus miktarı, son 5 günde sıfırlanana dek kademeli olarak azalacaktır.

COSS platformunda “adil paylaşım” politikası benimsenmiştir. Ödeme kanalları, POS sistemi ve COSS borsasında yapılan kripto işlemleri sonucunda işlem ücretleri ödenir. Kripto paralardan toplanan işlem ücretlerinin yarısı platforma giderken yarısı token sahiplerinin hesabına dağıtılmaktadır. Her COSS kullanıcısının platformda işlem yapmak üzere kripto paralarını saklayabilecekleri bir COSS cüzdanı bulunur. Ücretler hangi kripto para cinsinden toplanıyorsa kullanıcıların hesabına da o para cinsinden geçer. Sistem, kullanıcıların hesabına yapılacak token dağıtımını haftalık olarak yapar. Bu süreçte kullanıcıların sahip olduğu COSS token’lerinin yüzdesi temel alınarak hesaplama yapılır. Örneğin 50 token’i olan bir kullanıcı, 25 token’i olan bir kullanıcıya kıyasla 2 kat ödeme alacaktır.

COSS ICO’suna katılmak ve ICO’yla veya platformla ilgili daha fazla bilgi almak için COSS websitesini ziyaret edebilirsiniz.

FB: https://www.facebook.com/cosscrypto/

Twitter: https://twitter.com/cosscrypto

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company-beta/13239921

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC3VT5FffwRpY3DoqQKsQonw

BitcoinTalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2050831

Slack: https://cosstokenswap.slack.com/join/shared_invite/MjA0NDA2MjY4MzUzLTE0OTg2NjMxNDktOTkxZDcwOTYxYQ

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER