X


Kötü Niyetli Kişiler Yine Bir Kripto Para Borsasını Hedef Aldı! Kayıp Ne Kadar?

Elde edilen son verilere göre Japon bir kripto para borsası daha kötü niyetli kişilerin hedefi oldu ve borsa saldırıyı doğruladı. 
09:17
19 Ağustos 2021

Elde edilen son verilere göre bir kripto para borsası daha kötü niyetli kişilerin hedefi oldu. Japon borsası Liquid, yaklaşık olarak 80 milyon dolarlık bir hack saldırısına uğradı.

Borsa Hack Saldırısını Doğruladı

Borsa, 19 Ağustos’ta paylaştığı Twitter gönderileri ile güvenlik ihlalini doğruladı ve Liquid, ihlalden etkilenen cüzdan adreslerini açıkladı. Borsa, yalnızca sıcak cüzdanlarının etkilendiğini ve varlıklarının şu anda soğuk depoya taşındığını da belirtti.

Buna ek olarak Liquid‘de para çekme ve para yatırma işlemleri askıya alındı ve borsa, araştırmalar ilerledikçe düzenli bilgilendirmeler yapacağı konusunda kullanıcılarına söz verdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Liquid henüz saldırının boyutu ile ilgili net bir açıklama yapmasa da Cointelegraph, 107 BTC, 9.000.000 TRX, 11.000.000 XRP ve yaklaşık 60 milyon dolar değerinde ETH ve ERC-20 token’ının bilgisayar korsanları tarafından alındığını tespit etti.

Buna ek olarak Ethereum cüzdanının, kripto getiri sağlayıcısı Celsius Network‘te tutulan mevduatlarının da tehlikeye girdiğine dair doğrulanmamış raporlar bulunuyor. Nisan ayında Celsius, borsa kullanıcılarına dijital varlık alımlarında bileşik getiri sunmak için Liquid ile entegre olduğunu duyurmuştu.

Borsalardan Destek Gecikmedi

Bu tip durumlarda borsalar anlık olarak adresleri kara listeye alarak fonların hareket etme alanını  daraltıyor. KuCoin CEO’su Jonny Lyu’nun açıklamalarına göre borsa da saldırıya konu olan tüm adresleri kara listeye aldı.

Borsaların, kötü niyetli girişime konu olan adresleri askıya alması, bu adreslerin kendi borsaları aracılığı ile alım satım işlemi yapamayacağı ve dolayısıyla hareket alanlarının kısıtlanacağı anlamına geliyor.

Buna ek olarak Kasım 2018’de de Liquid kötü niyetli kişilerin hedefinde yer almıştı. Yapılan açıklamalarda kullanıcıların isimleri, adresleri ve şifreleri dahil olmak üzere kişisel bilgilerinin çalındığı ifade edilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar