Kim Ne Kadar Alacak? Terra UST ve LUNA Airdrop Detayları Netleşti!

Elinde LUNA ve UST olanların veya bugünden sonra 27 Mayıs tarihine kadar alım yapacakların ne kadar airdrop alacağı belli oldu.
23:39
24 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

27 Mayıs tarihine kadar LUNA ve UST alımı yapanlara dağıtılacak airdropla ilgili miktar netleşti. 1000 LUNA tutan ne kadar airdrop alacak? Orbital Command tarafından Twitter üzerinden yaklaşık rakamlar paylaşıldı. LUNA ve UST yatırımcıları belirlenen tarihlerde yaptıkları alımlara göre yeni LUNA airdrop hakkedişi elde edecek.

UST ve LUNA Airdrop Detayları

Terra için hard form önerisi onaylandı ve testnet başlatıldı. Mainnet cuma günü yayına giriyor. Peki yatırımcılara ne kadar airdrop verilecek? Tüm detaylar Orbital Command isimli Terra topluluk hesabı tarafından paylaşıldı.

7 ve 27 Mayıs tarihleri milat olacak. Eğer 7 Mayıstan önce UST ve LUNA aldıysanız saldırı öncesi alım yaptığınız kabul edilecek ve daha fazla airdrop alacaksınız. 27 Mayıs tarihinde alınacak anlık görüntüye kadar UST ve LUNA alımı yapanlar ise saldırısı sonrası çok daha düşük rakamdan alım yaptıkları için daha az airdrop hakkedişine sahip olacak.

 • Saldırı öncesi LUNA- 1: 1.1
 • Saldırı öncesi UST- 1: 0.033
 • Saldırı sonrası LUNA- 1: 0.000015
 • Saldırı sonrası UST- 1: 0.013

Örneğin, 27 Mayıs’ta 1.000 UST’niz varsa, 0.013 * 1.000 = 13 yeni LUNA alacaksınız. Orbital Command tarafından paylaşılan rakamlar öneri detaylarına göre yaklaşık hesaplanmıştır ve henüz kesinlik kazanmış değil.

Önemli Başlıklar

Kategoriniz ne olursa olsun, airdrop’un %30’unu Genesis’te (27 Mayıs) alacaksınız ve geri kalanını 6 aylık bir periyotla 2 yıl boyunca almaya devam edeceksiniz. 1 milyar LUNA maksimum arz olacak ve %70’i airdrop ile dağıtılacak. Nebula, Sigma, Prism, Astroport, Phoenix, Nexus, Spectrum, Anchor, One Planet, Random Earth ve Coinhall hard fork sonrasında Terra ağında kalmaya devam edecek.

Peki bu seviyelerden LUNA ve UST almak mantıklı mı? 1000 dolar karşılığında yaklaşık güncel fiyat olan 0,00015928 dolardan 6,2 milyon adet LUNA alınabiliyor. Saldırı sonrası alım yapıldığı için 94,1 adet LUNA airdrop hakkedişiniz oluyor. Airdrop ile gelen LUNA’nın asgari 10 dolar üzerinde fiyatlanması halinde 1000 dolarlık yatırımınızdan zarar etmemiş olacaksınız. Yani LUNA’nın airdrop sonrasında 10 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşması ve %70’lik hakkedişin dağıtıldığı süre boyunca bu seviyenin üzerinde kalması gerekiyor. Eğer LUNA yeni 1 milyar arzlı hard fork sonrasında 10 milyar dolar piyasa değerinin altına düşerse 2 yıl boyunca alacağınız airdroplarla zararınızı karşılayamayacaksınız.  Bu sebepten 27 Mayıs’a kadar UST ve LUNA alımı yapanlara airdrop hakkedişi verilmiş olsa da büyük ihtimalle bugün yatırım yapanlar zararlı çıkacak. Özellikle 10 dolar seviyelerinde yani fiyat hızla çökmeden önce alım yapan yatırımcıların zararları büyük ölçüde karşılanamayacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Mert
  10 ay önce

  Sadece binance ye mi gelecek yani btc nasil olacak

  22
  • Fatih Uçar
   Fatih Uçar
   10 ay önce

   Mert Bey,

   BTC ile bir bağlantısı yok KuCoin, FTX gibi borsalar çoktan hardfork ve airdrop’u destekleyeceklerini açıkladı. Büyük ihtimalle Binance da bu listeye dahil olacak. LUNA ve UST tutanların bir şey yapması gerekmiyor, cüzdanda duran UST ve LUNA yerine 1 milyar arza sahip yeni LUNA otomatik verilecek.

   21
 • Göksel
  10 ay önce

  Haber için teşekkürler.
  Peki airdrop nasıl bize iletilecek? Hesaplarımızda 7 Mayıs öncesinde olduğuna dair deliller nasıl sunulacak? Şu anda Binance’te bir miktar Luna var ve 7 Mayıs öncesine ait, bununla nasıl airdrop’tan alacağım?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  20
  • Fatih Uçar
   Fatih Uçar
   10 ay önce

   Göksel Bey,

   Belirttiğimiz gibi 7 Mayıs tarihli anlık görüntü alındığı için, cüzdanlarda pegg bozulmadan önce alınan LUNA ve UST’ler kayıt altında. 27 Mayıs tarihinde bir anlık görüntü daha alınacak ve 7-27 Mayıs tarihinde alım yapılanların bilgileri de bir nevi toplanacak. Binance eğer hard forku desteklerse (büyük ihtimalle destekleyecek) Binance hesabınıza otomatik airdrop gelecek. Fakat %30’u peşin kalanı 2 yıl içinde..

   14
   • Göksel
    10 ay önce

    Fatih Bey merhaba,
    Çok teşekkürler bilgi için.
    Umarım zararın bir kısmını karşılar.
    Kolay gelsin.

    24
    • Fatih Uçar
     Fatih Uçar
     10 ay önce

     Teşekkürler

     17