X


JPMorgan: Ethereum’un, DeFi Ekosistemindeki Hakimiyeti Azalmaya Devam Edebilir!

JPMorgan analistleri, Ethereum'un DeFi hakimiyetindeki düşüşün devam edebileceğini ifade etti.
13:00
6 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

JPMorgan analistleri, alternatif projelerin güç kazanması ile birlikte Ethereum‘un DeFi alanındaki hakimiyetinin azalmaya devam edebileceğini vurguladı.

JPMorgan: Ethereum’un DeFi Hakimiyeti Azalmaya Devam Edebilir

Bloomberg’e göre JPMorgan, Ethereum ağını ölçeklendirmede en kritik gelişme olan Sharding özelliğinin geç başlatılması ile birlikte Ethereum’un, DeFi alanındaki hakimiyetinin azalmasının zamanla daha da ileri bir boyuta taşınabileceğini kaydetti. Ethereum’daki ölçeklendirme sorunlarına vurgu yapan JPMorgan analistleri, bu süre zarfında birçok alternatif projenin her geçen gün güç kazandığını ifade etti.

Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretleri, son dönemlerde daha çok sayıda yatırımcıyı alternatif akıllı kontrat projelerine yöneltti. Özellikle Avalanche ve Solana, burada en çok öne çıkan projelerden oldu. Bu iki akıllı kontrat platformu, son dönemlerde TVL’inde (Total Value Locked) ciddi bir artış kaydetti. Ethereum’un %100’e yakın DeFi hakimiyeti, bu süre zarfında %70’e kadar düştü.

JPMorgan: Ölçeklendirme Çözümleri Çok Geç Olabilir

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, ölçeklendirme çözümlerinin 2023’e gelene kadar, Ethereum’un DeFi hakimiyetindeki düşüşün devam edebileceğini belirterek konuya ilişkin ifadesinde “Ethereum’un DeFi hakimiyeti konusundaki iyimser görüşler risk altında.” sözlerine yer verdi.

Avalanche ve Solana gibi Ethereum alternatifi projeler, son dönemlerde ciddi bir talep ile karşılaştı ve çok yüksek fiyat performansları sergiledi. Ethereum’daki yüksek işlem ücretlerinden kaçınan yatırımcı, ilk olarak bu iki akıllı kontrat platformunu benimsedi. Bu bağlamda Ethereum’un DeFi alanındaki hakimiyeti, yakın tarihte de ciddi bir düşüş kaydetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar