X


JPMorgan Analistleri: Ethereum, NFT Ekosistemindeki Pazar Payını Solana’ya Kaybediyor!

JPMorgan analistleri, ağdaki yüksek işlem ücretleri nedeniyle Ethereum'un, NFT ekosistemindeki pazar payını Solana'ya karşı kaybettiğini yazdı.
10:30
19 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri, Ethereum‘un NFT ekosistemindeki pazar payını Solana’ya karşı kaybettiği yönündeki fikirlerini paylaştı.

JPMorgan Analistleri, Ölçeklenebilirlik Sorununa İşaret Etti

Konuyu Business Insider’da kaleme alan analistler, ağdaki yüksek işlem ücretlerinin bir sonucu olarak Ethereum’un NFT işlem hacmi payının 2021’in başında %95’ten %80’e düştüğünü yazdı.  Analistler, tıpkı merkezi olmayan finans protokollerinde olduğu gibi Ethereum tabanlı NFT pazar yerlerinde ağ tıkanıklığı ve yüksek işlem ücretlerinin, kullanıcıları başka blockchain ağlarını kullanmaya teşvik ettiğini ifade etti. Analistlere göre Ethereum’dan en büyük payı alan blockchain ağı Solana olurken, Tezos blokzinciri de ciddi bir pazar payı elde etti.

Yakın zamanda Bank of America’da dijital varlık stratejisti Alkesh Shah da Solana’nın ölçeklenebilirliği ve düşük işlem ücretleri nedeniyle kripto ekosisteminde “Visa’nın” rolünü üstlenebileceğini dile getirdi.

Ethereum’un Ölçeklenebilirlik Sorunu

Ethereum, ölçeklenebilirlik sorunu ve buna bağlı olarak ağdaki yüksek işlem ücretleri nedeniyle son dönemlerde kripto ekosistemindeki pazar payını önemli ölçüde kaybetti. JPMorgan analistleri, yine yakın zamanda Ethereum’un DeFi’daki (merkeziyetsiz finans) hakimiyetinin düşmeye devam edeceğini yazdı. Bu süreçte Solana ve Avalanche gibi Ethereum alternatifi akıllı kontrat platformları çok ciddi pazar payları elde etmeye başladı.

Konuya ilişkin kimi uzman isimler, Ethereum 2.0 ile bu ölçeklenebilirlik sorunun çözüleceği ve işlem ücretlerinin öngörülebilir bir hale gelmesi sonucunda Ethereum’un pazar payını koruyacağını dile getirirken kimi uzman isimler ise Solana gibi merkeziyetçi ve güvenlik seviyesi Ethereum’a kıyasla oldukça düşük blokzincirlerinin düşük işlem ücretleri ile Ethereum’dan pazar payı kazanmaya devam edeceğini ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar