Joe Coin Nedir?

JOE, Avalanche üzerinde Merkezi Olmayan Borsa (DEX) olan TraderJoe'nun platform token’ıdır. 
14:21
28 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

JOE, Avalanche üzerinde Merkezi Olmayan Borsa (DEX) olan TraderJoe’nun platform token’ıdır. TraderJoe ayrıca BankerJoe aracılığıyla borç verme ve ödünç alma hizmetleri de sunmaktadır. JOE token’ı, protokol ücretlerini almak ve yönetişim tekliflerini oylamak için stake edilebilir.

Joe (JOE) Nedir?

Trader Joe, Avalanche blok zinciri üzerine inşa edilmiş AMM tabanlı bir DEX’tir. Avalanche (AVAX) üzerindeki AMM projelerin çoğu, Uniswap’tan sonra modellenen Pangolin ve Zero Exchange veya Pancakeswap’tan sonra modellenen Olive ve Lydia Finance gibi Ethereum ve BSC’deki diğer ünlü projelerden sonra modellenmiştir.

Daha yeni faaliyete geçmesine rağmen, Trader Joe (JOE), Ağustos ayında TVL’de 500 milyon dolara ulaştığında Avalanche ekosistemindeki en büyük TVL’ye sahip AMM DEX olarak Pangolin’i (PNG) geride bıraktı.

Trader Joe’nun özelliği, likiditeyi artırmaya ve projeye girmesi için daha fazla para çekmeye yardımcı olan DEX ile Lending & Leveraged Trading’i birleştirmesidir.

Trader Joe, ana sorumluluğu takas ve alım satım hizmeti sağlamak olan bir DEX’tir. Ancak bu proje aynı zamanda stake etme, yield farming ve kredi verme gibi diğer temel DeFi özelliklerini de sağlıyor. Buna ek olarak, Zap, kullanıcıların tek bir tıklamayla LP token’larını değiştirmelerine olanak tanıyan projenin yeni bir özelliğidir.

JOE token’ın iki kullanım durumu olduğu görülüyor:

  • Yönetim: JOR token sahipleri alınacak kararlarda söz sahibi oluyor. Teklifler JOEVOTE ile kararlaştırılıyor.
  • Token sahiplerine ödül olarak veriliyor: JOE, staking yapanlara, farmer’lara ve likidite sağlayanlara ödül olarak veriliyor.

Bunlara ek olarak Cryptofish ve 0xmurloc JOE’nun kurucu ortakları olarak projede yer alırken, Hruday frontend mühendis olarak projede bulunuyor.

Öte yandan genel olarak, Trader Joe yönetişime uzun vadeli bir yaklaşım getiriyor. Yetiştirme Kulübü, Trader Joe’nun ilk yönetim panelidir, platformun Topluluk Farm’larının seçimini ve devam eden yönetimini denetleyen bir Topluluk Kulübüdür. Bu girişim, Trader Joe’yu tamamen merkezi olmayan ve şeffaf bir şekilde işletilen bir ekosistem haline getirmenin yanı sıra, Avalanche’ın bir numaralı likidite sağlayıcısı olarak platformun statüsünün sağlamlaştırılmasına yardımcı oluyor.

Bunların yanında xJOE, Trader Joe ekosistemindeki ana staking mekanizmasıdır. JOE’nizi stake ettiğinizde, JOE’nizi etkin bir şekilde xJOE ile değiştirirsiniz. Zamanla, xJOE token’ları tutarak her zaman daha fazla JOE kazanabilirsiniz.

JOE Coin Yorum

Staking platformları ve DEX’ler uzun zamandır ilgi çekiyor. Joe da sunduğu farklı yaklaşım ile yatırımcıların ilgisini çekiyor gibi görünüyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 2,60 dolardan işlem gören JOE Coin, CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin karşısında da 0.00005302 BTC ile işlem görüyor. Bunların yanı sıra 383,506,414 USD işlem hacmi ile piyasa değeri açısından 257. sırada yer alan JOE Coin’ın ortalama 24 saatlik işlem hacminin 94,471,036 USD olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan bu noktada JOE token’ın 8 Eylül 2021’de 0,9918 dolar ile en dip seviyeyi ve 21 Kasım  2021’de 5 dolar ile en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

JOE Coin Nasıl Alınır?

JOE Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

JOE Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından JOE Coin’in işlem gördüğü BUSD, Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB) ve Tether (USDT) alarak JOE işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar