Reklam

Japonya Merkez Bankası Dijital Paraları Araştırıyor!

Japonya Merkez Bankası Başkanı dijital paralar hakkında konuştu.
15:10
19 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin küresel çapta yayılması, doğal olarak birçok ülkenin de bu konuda adımlar atmasına sebep oldu. Özellikle Facebook’un Libra‘yı tanıtmasından sonra Çin de dahil birçok önde gelen ülke kripto para çalışmalarını hızlandırırken, en güncel bilgi Japonya tarafından geldi.

Gelecekte Dijital Para Piyasaya Sürebiliriz

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda tarafından yapılan açıklamada kurumun dijital para birimleri üzerine bir araştırma yapmaya başladığı doğrulandı. Kuroda, Reuters haber kaynağına verdiği röportajda bankanın şu an için bir dijital para birimi piyasaya sürmeye niyetli olmadığını ancak gelecekte ihtiyaç duyduğunda bunu yapabilecek kapasitede olduğunu itiraf etti.

Stablecoin olarak bilinen değeri başka bir varlığa endeksli kripto para birimlerine ‘çok hevesli’ olmadığını belirten Kuroda, bunların ciddi bir risk yönetimi sağlamadıkça piyasaya sürülmemesi gereken varlıklar olduğunu dile getirdi:

”Eğer devasa bir müşteri tabanına sahip şirketler tarafından desteklenen stablecoin’ler küresel çapta piyasaya sürülecekse, bunun finansal sistemin istikrarı ve para politikası üzerine ciddi etkileri olabilir.”

Kuroda’nın üstü kapalı bir şekilde değinip eleştirdiği Facebook’un Libra projesi gelen tepkilere rağmen hız kesmeden geliştirilmeyi sürdürüyor ve geçtiğimiz günlerde test ağı 50.000’in üzerine işlemi gördü. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Japonya Merkez Bankası daha önce dijital para birimleri ve stablecoin’ler hakkında endişelerini dile getirmiş ve 2018 yılının Nisan ayında kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmenin çok kötü etkileri olabileceğini vurgulamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar