İslam Hukukuna Uygun İlk Token 12 Nisan’da Piyasaya Sürüldü: Qintar

16:29
15 Nisan 2019
Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

İslami Finans konusunda uzmanlaşan iki İsviçre şirketi Qintar Capital Switzerland ve ISL-Blockchain Sàrl, dünyanın ilk İslam hukukuna uygun token’i olan Qintar’ın piyasaya sürüldüğünü açıkladı. Belirtilen token Islamic Blockchain (ISL)ağı tabanlı olacak. Qintar 12 Nisan 2019 tarihinde resmi olarak piyasaya sürüldü.

Küresel Kripto Ekosistemi- Qintar

Qintar özünde bankacılık sisteminden ve diğer finansal kurumlardan tamamen bağımsız olan ilk ‘tamamıyla’ şeriat uyumlu token olmanın yanı sıra, Cenevre tabanlı ancak küresel odaklı bir kripto para ekosistemi şeklinde de belirtilebilir.

Kullanıcılar ISL güvenliğine ve hızına sahip teknolojinin yanı sıra, tam şeffaflık ile herhangi bir aracı olmadan, yani alım satımlarında tamamen kendileri ipleri ele alarak, token alıp satabilecekler.

Çevrim içi sahtekarlıkların artması ile, güvenlik ciddi bir şekilde ele alınmaktadır. 

Qintar Yenilikçi ISL Blockchain’i İle Yeni Bir Yol Açmakta

Tecrübeli ekip bir süredir uygulamayı geliştirme ve ISL blockchain teknolojisini bu amaç için kullanmak için uğraşmaktaydı. 2018 yılında başlatılan ISL blockchain projesi kripto para birimlerinin tasarlanma ve geliştirilme yöntemlerini geliştirmek için piyasaya sürüldü ve temel hedef kullanıcıların, sistemlerin ve piyasaların ihtiyaçlarını bir araya getiren bir blockchain ekosistemi sunmak.

Yenilikçi ve yeni fikirlerle oluşturulan ISL blockchain teknolojisi, en iyi teknolojik mühendislik örneklerini en son tasarım stratejileri ile birleştirerek, merkeziyetsiz ISL ağının kullanıcıyı Qintar ile buluşturmasını sağlıyor.

Gerçek P2P Ağı 

Qintar sayesinde sadece alım satım yapan kişiler işlemlerini, verilerini ve stratejilerini hiçbir üçüncü partinin müdahalesi olmadan kontrol edebilmekteler. Her bir işlem dijital olarak imzalanıp, bunlara zaman damgası vurulmakta ki bu sayede token sahipleri her bir işlemi takip edip, ISL blockchain teknolojisinin denetim kalitesinin kendileri lehine çalıştığından emin olabilmekteler. İşlem bir kere başlatıldığında iptal edilemiyor veya dondurulamıyor, bu sayede sahtecilik de ortadan kaldırılıyor ve kullanıcılar istedikleri kadar uluslararası işlem kabul edebiliyorlar.

Qintar platformu kullanıcılar için şunları sunuyor:

  • Yenilik: Qintar para birimi uygulanabilir mali çözümler bulmak için yeniliği desteklemesi ile beraber, girişimciler için ideal bir özelliğe de sahip. ISL blockchain ağı bunun yanı sıra kodlanmış para birimlerinin açık kaynaklı olarak sunulmasını ve bu sayede söz konusu modelin gelecekteki hizmetler ve ürünler için geliştirilebilmesini mümkün kılıyor.
  • İslam Hukuku İle Uyumlu Token: Islamic Blockchain (ISL) isimli özel blockchain ağı, birkaç Ulema ve din adamı ile araştırmacıdan sadece Qintar Capital’in İsviçre içerisindeki banka hesabına direkt transfer ile olası sahtekarlık risklerini önleyip, İslam hukukuna uyum sağlayarak alınabilecek Fetvayı almayı başardı. Qintar da ISL tabanlı olup, İslam hukukuna tamamıyla uymaktadır.
  • ISL Blockchain: ISL Blockchain aracılığıyla sunulan bütün finansal ürünler ve sözleşmeler İslam dininin yasaklarına ve emirlerine uymaktadır: Riba (faiz), alkol, kumar, pornografi vb. yasaklanmış etkinlikler yok.

Gelecek Qintar İle Parlak! 

Qintar hizmetleri uçak rezervasyon işlemleri, otel rezervasyonları ve hatta Qintar kanallarını kullanan mobil cihazlardaki kripto para cüzdanları ile Kurban Kesimi bile sunmaktadır.

Kurumsal ve özel yatırımcılardan, bireysel alım satım yapanlara kadar platforma yoğun ilgi var ve planlar da oldukça umut vaat etmekte.

Neden Qintar? 

Qintar kripto para birimleri ve blockchain hakkındaki birçok problemi çözmekte ki bunun yanı sıra Qintar’ı diğerlerinden farklı yapan en temel unsur, platformdaki satış isteklerinin tamamıyla şeffaf olup, kullanıcıların işlemlerini herhangi bir zamanda iptal edebilmeleridir. Şirket dünyanın en büyük finansal merkezlerinden olan Cenevre’de yer almaktadır. Qintar Capital’in yönetim ekibi yoğun bir bölgesel ve uluslararası tecrübeye sahiptir. Daha fazla bilgi sitenin internet sayfasında bulunmaktadır: www.qnr.ch.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER