X

İngiltere: “Kriptolar Paralar, Para Birimi Değil”

HMRC’nin belirlediği yeni vergi düzenlemelerine göre kripto paralar, para birimi değil...
11:00
4 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İngiltere’nin vergi, ödemeler ve gümrük idaresi olan Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC), işletmeler ve bireyler için kripto para birimi vergilendirme yöntemlerinde güncellemeler yaptı.

Cointelegraph’ın haberine göre diğer finansal politikaların yanı sıra vergileri de yöneten İngiltere vergi idaresinin 1 Kasım’da yaptığı açıklamalara göre, kripto para birimleriyle işlem gerçekleştiren işletmelerin ve bireylerin vergi ödemelerinin nasıl olacağı konusundaki rehberi güncelledi.

“Kriptolar, Para Birimi Değil”

Yapılan açıklamalara göre HMRC’nin son düzenlemeleri, kripto paralarla gerçekleştirilen işlemlerde vergilerin nasıl uygulanacağı, vergi iadelerinin nasıl yapılacağı ve muhasebe uygulamalarının nasıl hayata geçirileceği ile ilgili konuları içeriyor.

Yeni düzenlemelere göre borsalar, madencilik faaliyeti gösteren firmalar ve kripto para birimleriyle mal ya da hizmet satan şirketler, bir veya daha fazla farklı vergi türünü ödemekle yükümlüler. Bu vergiler arasında gelir vergisi, kurumlar vergisi, sermaye kazanç vergisi, damga vergisi ve ulusal sigorta primi bulunuyor.

Bunların yanında HMRC, mevcut kripto para türlerinin para birimi olarak değerlendirilmediğini açıkça belirtti.

Ayrıca HMRC kripto para birimi sektörünün hızlı hareket eden bir sektör olduğunu dile getirdi. Bu sebeple vergi kurumu her bir faaliyeti tek tek inceleyerek vergilendirmeyi ona göre yapacaklarını belirtti. Yani kurum yalnızca teorik olarak uygulama yapmayacak.

HMRC, daha önce yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerinin şans oyunları ile aynı anlama geldiğini ifade etmişti. Ancak son düzenlemelerden sonra bu konuda görüş değişikliği yaşandığı görülüyor.

Borsalarda Bilgi Talebi

HMRC Ağustos ayında yaptığı açıklamalarda kripto para birimi borsalarından, müşterilerin kimlik bilgilerini ve işlem geçmişlerini kaydetmesini istemişti. HMRC bu taleple dijital varlık işlem platformlarında ortaya çıkabilecek vergi kaçakçılıklarının önüne geçmeyi hedeflediğini belirtmişti. Yapılan açıklamalara göre bu talep son 2-3 yıllık kayıtları içeriyordu. Dolayısıyla ilk kripto para yatırımcıları bu durumdan etkilenmedi.

Bunun yanında İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, yaptığı son açıklamalarda dijital para birimleriyle ilgili olumlu sinyaller vermişti. Ramsden’ın açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar